Andrzej Meller

Andrzej Meller, ur. 1976 w Warszawie, reporter wojenny. Z wykształcenia antropolog kultury.
Od 17 roku w drodze. Poza Polską spędził ponad 10 lat. Ostatnie trzy lata mieszkał z żoną w wietnamskiej wiosce rybackiej Mui Ne. Swoje wędrówki rozpoczął od Syberii i rosyjskiego Dalekiego Wschodu, potem przez lata pisał reportaże z Kaukazu, Indii, Iranu, Afganistanu, Sri Lanki, Azji Południowo Wschodniej i arabskiej wiosny w Afryce Północnej. Jest autorem trzech książek reporterskich: „Miraż. Trzy lata w Azji” (reportaże wojenne i lifestylowe), „Zenga Zenga, czyli jak szczury zjadły króla Afryki” (o wojnie w Libii i upadku Muammara Kadafiego) oraz najnowszej, bestsellera „Czołem, nie ma hien. Wietnam jakiego nie znacie”. Wydawca (ZNAK) tak napisał o tej książce: „Światowa mekka outsiderów, ludzi szukających schronienia przed prawem i kapitalizmem. Komunistyczne państwo okadzone marihuaną, w którym dobry biznes można zrobić na szkole kitesurfingu albo na domu publicznym. Wietnam to kraj, w którym na powojennych zgliszczach wyrosło mozaikowe, pełne paradoksów społeczeństwo. To tu Wschód spotyka Zachód, socjalistyczna władza brata się z wielkimi koncernami, a syn amerykańskiego żołnierza oddaje serce wietnamskiej prostytutce”. Na Focus TV Meller prowadził program: „Prepersi – gotowi na wszystko” i właśnie o ludziach bojących się różnego rodzaju klęsk, wojen, kryzysów, piszę obecnie książkę. Na spotkaniach promujących nową książkę autor chciałby pokazywać slajdy z paru lat w Wietnamie i opowiadać o tamtejszym życiu, ale także poza tym możemy rozmawiać ze słuchaczami o całej Azji, o wojnach itd. Jest też możliwość wystawy.
Nowe propozycje Autora:
1.Na wojnie w Libii pracowałem  miesięcy, aż do upadku Muammara Kaddafiego. O tym konflikcie napisałem książkę „Zenga, zenga, czyli jak szczury zjadły króla Afryki.
2.Pokaz z czasu bytności naszej armii w Afganistanie oraz moje samotne włóczęgi po kraju. Slajdy obejmują także Pakistan przez który jeździłem parokrotnie w tym do Afganistanu z Indii. Opowiadam o współczesnej historii tych krajów, o kluczowych postaciach ze świata wojny i polityki, a także o codziennym życiu w tych krajach.
3.Goa, najmniejszy i najbardziej zabawowy stan Indii. Kiedyś Mekka hippisów z całego świata, a do 1961 roku portugalska kolonia. Goa zjeździłem, wielokrotnie wzdłuż i wszerz na motorze i godzinami mogę opowiadać o Arambolu, Anjunie, Palolem i Old Goa.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Meller
http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/orientalny-wietnam-andrzeja-mellera,203562.html
http://www.polskieradio.pl/9/1364/Artykul/1635086,Andrzej-Meller-o-slodko-gorzkim-Wietnamie

Dodaj komentarz