Izabela Meyza, Witold Szabłowski

meyza_bigWitold Szabłowski (ur. 1980 r. w Ostrowi Mazowieckiej) – polski dziennikarz i reportażysta, od 2006 r. związany z „Gazetą Wyborczą” i „Dużym Formatem”. Wcześniej pracował między innymi w TVN24. Szabłowski zajmuje się przede wszystkim Turcją, gdzie mieszkał i studiował blisko rok.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

W 2008 r. otrzymał nagrodę Melchiora za 2007 rok, w kategorii Inspiracja Roku, za „nawiązanie do najlepszej szkoły reportażu – ukazanie nieznanego oblicza Turcji, rzetelną dokumentację, oszczędny, ale obrazowy język”. Także w 2008 r. otrzymał wyróżnienie w konkursie Amnesty International dla autorów najlepszych tekstów poświęconych tematyce praw człowieka za artykuł To z miłości, siostro, który ukazał się w „Dużym Formacie”. Tekst opowiadał o dramacie kobiet z Turcji, które padły ofiarami gwałtów oraz „honorowych zabójstw”, także tych, które dopuściły się „grzechu” decydowania o swoim losie.

Laureat Nagrody Beaty Pawlak w roku 2011 za książkę Zabójca z miasta moreli (Czarne, Wołowiec 2010).

Witold Szabłowski, Izabela Meyza: Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem

Dwójka dziennikarzy, Iza i Witek, postanowili na pół roku przenieść się do rzeczywistości przełomu lat 1981/1982. Zamieszkali w bloku z wielkiej płyty, zrezygnowali z Internetu i komórek, a po Warszawie jeździli fiatem 126p. Dziecku wręczyli zabawki pamiętające czasy Jaruzelskiego, a w ich kuchni zagościły dania polecane przez kultową „Przyjaciółkę”. Po co to wszystko? Autorzy sprawdzili czym różni się współczesne życie od tego sprzed trzech dekad. Zabrali nas w sentymentalną podróż, przyjrzeli się absurdom PRL-u, ale przede wszystkim szukali odpowiedzi na pytanie, czy dziś żyje się nam lepiej.

http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3476,Nasz-maly-PRL

Dodaj komentarz