Kazimierz Szymeczko | Chwała bohaterom czy świętowanie nierozwagi dowódców?

Polscy żołnierze Armii Krajowej (podobnie jak wcześniej bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej-powstanie w getcie) zasługują na najwyższy szacunek. Z drugiej strony postawa sztabu, który miał nadzieję na wyzwolenie Warszawy przed wejściem Armii Czerwonej budzi kontrowersje. Wybuch powstania wydawał się konieczny, był wyczekiwany i przyjęty został z entuzjazmem. Skutki powstania to kolosalne straty ludzkie i całkowite zniszczenie Warszawy.

Czy polski mit romantyczny „mesjanizm i winkelriedyzm” bardziej nam pomógł, czy zaszkodził? Próba odpowiedzi na pytania związane z Powstaniem Warszawskim w oparciu o losy powstańców i cywilów (np. K. K. Baczyński i T. Borowski), Dalsze losy powstańców, historia i mity narodowe.

Powstanie w kulturze polskiej, literaturze, filmie, muzyce. Dla dorosłych, młodzieży i dzieci.Możliwość dyskusji, zadawania pytań, wyrażania własnych opinii.

Propozycja adresowana dla odbiorców o różnym stopniu znajomości tematu. Możliwość śpiewania piosenek powstańczych. Każdy element projektu może być indywidualnie ustalony, dopracowany z organizatorem.

Kazimierz Szymeczko