Archiwum kategorii: Literatura

Marek Bieńczyk

Marek Bieńczyk (1956)
Jest prozaikiem, eseistą, historykiem literatury. Opublikował powieści „Terminal” (1994) i w „Tworki” (1999), a także książki eseistyczne;. „Czarny człowiek” (1991) „Melancholia. O tych co nigdy nie odnajdą straty” (1998), „Oczy Dürera. O melancholii romantycznej” (2002), „Przezroczystość” (2007), „Książkę twarzy” (2011), „Jabłko Olgi, stopy Dawida” (2015). Jest także autorem książek dla dzieci, m.in. „Księcia w cukierni” (2012). Uchodzi za jednego z twórców założycieli polskiej krytyki winiarskiej. Jest autorem dwóch tomów kronik poświęconych winu oraz współautorem pierwszego polskiego przewodnika po winach Europy. Zajmuje się ponadto tłumaczeniami z języka francuskiego, przede wszystkim książek Milana Kundery.
W roku 2012 otrzymał Nagrodę Nike za „Książkę twarzy”. Jest ponadto laureatem Paszportu Polityki, Nagrody im. Władysława Reymonta, Nagrody im. Górskiego i innych.
Jego utwory tłumaczono na angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, bułgarski, ukraiński, węgierski.

Ryszard Ćwirlej

Ryszard Ćwirlej skończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Był dziennikarzem w TVP Katowice, a później w TVP Poznań. W latach 2010-2016 był zastępcą Redaktora Naczelnego poznańskiego Radia Merkury. 

Przez krytyków uznawany jest za twórcę nowego gatunku literackiego – „kryminału neomilicyjnego”. Na podstawie swojej powieści „Ręczna robota” napisał 75–cio odcinkowy serial słuchowiskowy, zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia dla radiowej Jedynki.

W 2015 roku jego powieść „Błyskawiczna wypłata” otrzymała nagrodę Kryminalnej Piły dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej 2014 roku.

Pięciokrotnie powieści Ryszarda Ćwirleja były nominowane do nagrody ”Wielkiego Kalibru”. W 2017 książka „ Milczenie jest srebrem” otrzymała na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru.

Dotychczas ukazało się 12 kryminałów autora:
Upiory spacerują nad Wartą
Trzynasty dzień tygodnia
Ręczna robota
Mocne uderzenie
Śmiertelnie poważna sprawa
Błyskawiczna wypłata
Jedyne wyjście,
Śliski interes
Milczenie jest srebrem
Tam ci będzie lepiej,
Tylko umarli wiedzą

Jakub Małecki

Jakub Małecki
Przyjaźń poddana wielkiej próbie i marzenie, które staje się ciężarem.
Lato 2002 roku. Czekając na powrót rodziców z wielkiego miasta, siedmioletni Szymon układa monety na torach. Nie wie, że jego życie już nigdy nie będzie takie, jak dotychczas.
Kilka dekad wcześniej jego babka, Tośka, wyrusza w podróż, którą zapamięta na zawsze. Wyrwana z bezpiecznego domu dziewczynka trafia do obcego świata, którego zasad musi się nauczyć. Jako dorosła kobieta stanie przed konsekwencją swoich dawnych wyborów.
Losy tych dwojga splatają się w sposób, którego żadne z nich się nie spodziewa. Zmuszeni żyć ze sobą, pomimo różnic, Szymon i Tośka próbują zrozumieć się nawzajem i uwierzyć, że wszystko będzie dobrze.
Strata. Zaczynanie życia od nowa: bez rodziców, bez męża, bez palców, bez domu i bez pomysłu, jak będzie wyglądać nowe. Mozolne wdrapywanie się po kolejnych dniach, w nowych okolicznościach. Wszystko będzie dobrze, powtarzają wokół. Brzmi niczym ulubiona mantra Polaków na skraju. Rdza pozostawia ślad na długo.
Sylwia Chutnik
Brakowało wam polskiej powieści współczesnej, napisanej z naprawdę epickim rozmachem? Oto ona – rozgrywająca się dziś i przedwczoraj, porywająca Rdza autora kultowego już Dygotu.
Piotr Bratkowski, „Newsweek”
http://www.jakubmalecki.pl/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jakub_Ma%C5%82ecki

Magda Skubisz

Magda Skubisz urodziła się w Przemyślu (1978 r.), ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach (Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, kierunek wokalny). Zawodowo zajmuje się emisją głosu, a także współpracuje z rzeszowskimi teatrami jako konsultant ds. wokalnych. Koncertowała m.in. z Urszulą Dudziak, a jej uczniami byli finaliści Voice of Poland – Arek Kłusowski i Kamil Bijoś.
Jest autorką trzech powieści opowiadających o przemyskich licealistach: ”LO Story” (2008, 2009 – Prószyński i S-ka, 2016 – Videograf) „ Dżus&Dżin” (2009 – Prószyński i S-ka, 2016 – Videograf) i „Chałturnik” (2016 – Videograf). Książki wywołały sporo kontrowersji w rodzinnym mieście; do wydawnictwa dotarł list protestacyjny podpisany przez nauczycieli z byłego liceum autorki, w którym oskarżono ją o szkalowanie dobrego imienia szkoły i „kalanie własnego gniazda”. W roku 2010, z rekomendacji Marka Nowakowskiego, Magda Skubisz znalazła się w gronie dziesięciu polskich autorów nominowanych do Literackiej Nagrody im. Józefa Mackiewicza (powieść „Dżus&dżin”). Angielski scenariusz na podstawie „LO Story”, powstały przy współpracy z firmą producencką AMP Polska w 2013 r., zakwalifikował się do finału „European Film Market/Share Your Slate”.

Monika Piątkowska

Pisarka, biografka, reportażystka i felietonistka, związana przez wiele lat z Gazetą Wyborczą. Zadebiutowała wydaną w 2006 roku w wydawnictwie WAB powieścią „Krakowska żałoba”, będącą wnikliwym studium psychologicznym starzejącego się małżeństwa. W kolejnych latach ukazały się m. in : zbiór opowiadań „Nikczemne historie” (WAB), studium zbrodni i codzienności dwudziestolecia międzywojennego „ Życie przestępcze w przedwojennej Polsce (PWN) oraz wydana w maju 2017 roku skupiona na emocjonalnych aspektach życia pisarza psychobiografia „Bolesław Prus. Śledztwo biograficzne” (ZNAK).
Autorka mówi o sobie: „Moje dwie największe pasje historia i psychologia w pracy literackiej zawsze prowadzą mnie do tego co niewidoczne gołym okiem – do intymnego, skomplikowanego świata pojedynczego człowieka. To tam bije źródło mojej inspiracji. Motto zawodowe, którym się kieruję brzmi „ ale dlaczego?” i odpowiedź na to pytanie od zawsze stanowi sens całego, mojego pisania.

Elżbieta Romanowska

Elżbieta Romanowska- charyzmatyczna aktorka, która zaraża nie tylko śmiechem, ale także podejściem do życia i samej siebie. Zapewnia, że jest wieczną optymistką, która na świat stara się zawsze patrzeć przez różowe okulary. Największą popularność przyniosły jej rola sklepowej Joli w serialu „Ranczo”, Kazanowy w „Pierwszej Miłości” a także udział w programie „Taniec z gwiazdami”. Oglądać ją można także na deskach teatrów, między innymi w sztuce „Lekcje stepowania” w reżyserii Krystyny Jandy. 

Dałam sobie w życiu prawo do bycia nieidealną.

Zbuntowałam się przeciwko tyranii perfekcjonizmu, i to na przekór mitom, które lansują media. Zdecydowałam się żyć według własnych zasad i śmiać się tylko wtedy, gdy mam na to ochotę.
Był czas, że udawałam wiecznie wesołą Elę.
Przychodziłam do pracy i wchodziłam w stan: „a teraz przed państwem uosobienie niekończącej się radości”, bo wydawało mi się, że tego właśnie wszyscy ode mnie oczekują. Teraz nie staram się już być miła na siłę. Gdy jestem zmęczona i w głowie mam jakiś problem, to po prostu jestem uprzejma na tyle, na ile mnie stać. Na pytanie: „Co się dzieje?” odpowiadam zgodnie z prawdą: „Bywało lepiej”. Wybieram złoty środek i nikogo nie oszukuję. Co to za ulga! 
To, co zrobił ze mną taniec, mogę spokojnie nazwać terapią. Do pewnego momentu myślałam, że znam siebie na wylot. Jestem, jaka jestem, mam do siebie dystans, akceptuję to, że jestem trochę większa. Guzik prawda! Każdy z nas ma kompleksy, tylko że one czasem są na wierzchu, a czasem siedzą w człowieku głęboko ukryte. Pamiętam, jak podczas „Tańca z gwiazdami” wylała się na mnie fala hejtu. A ja postanowiłam, że właśnie wszystkim udowodnię, że się nadaję i że będę najlepsza na świecie. Na sali prób cisnęłam bez opamiętania. I nagle stop! Stwierdziłam, że muszę wyjść z sali, bo się psychicznie rozlecę. I wtedy Rafał Maserak powiedział coś, co mnie zatrzymało i zatrzymuje do dziś: „Halo, Elka, ty nie musisz nikomu nic udowadniać”. Dzięki słowom Rafała to straszne napięcie, które w sobie niosłam, nagle uleciało. Stałam się lżejsza. Bliższa sobie.

Leszek Talko

Pisarz, felietonista, scenarzysta, reporter, fotograf, również kucharz kiedy można. Może tak długo wymieniać.
Przez kilkanaście lat reporter w Gazecie Wyborczej, zdobywca dwóch nagród Grand Press za dziennikarstwo specjalistyczne.
Pod pseudonimem Wiktor Hagen wydał trzy powieści kryminalne których bohaterem jest komisarz Nemhauser – policjant wychowujący bliźniaki i po godzinach gotujący w warszawskiej knajpie.
Wszystkie trafiły do finału nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszy polski kryminał.
Jako Leszek Talko napisał kilkanaście książek o dzieciach i dla dzieci (Seria „Dziecko dla początkujących”, seria „Pitu i Kudłata”, poradnik „Pomocy jestem tatą – Jak być dobrym ojcem i nie osiwieć zbyt szybko”, dalszy ciąg „W pustyni i w puszczy” – rozgrywającą się w Indiach powieść „Staś i Nel – zaginiony klejnot Indii”).
Z żoną – Moniką Piątkowską napisał zbiory opowiadań – „Talki z resztą” oraz „Survival” – czyli maniery w epoce facebooka.
Ostatnio wydał „Nastolatek dla początkujących – nie daj się wylogować z ich życia” – przewodnik po wirtualnym świecie w którym zamieszkały nastolatki oraz „Niezwykłe przypadki Kunegundy Paciorek” – powieść przygodowa dla nastolatków z elementami paranormalnymi.
Prowadzi warsztaty i seminaria o dzieciach, internecie, ojcostwie.
Lubi fotografować, opowiadać o duchach, ma zdecydowanie za dużo psów i kotów i nic nie może na to poradzić

Dominik Rutkowski

Dominik Rutkowski. Rocznik ’68. Pisarz i dziennikarz. Przewodnik warszawski. Z wykształcenia prawnik, ale nigdy nie praktykował w tym zawodzie. Był farmerem, redaktorem, doradcą Ministra Edukacji Narodowej ds. epodręczników, pisał scenariusze filmów dokumentalnych. Autor trzech powieści, w których ukazuje wpływ, jaki na szarego człowieka wywiera historia, ta pisana przez wielkie H. Jego bohaterowie targani wichrami dziejów, zmagając się z ciężkimi warunkami, jakie serwuje im los usiłują zachować resztki człowieczeństwa. Ponadto jest autorem napisanej wspólnie z podpułkownikiem Krzysztofem Przepiórką, współtwórcą jednostki GROM pozycji literatury non-fiction Szturman. Odważni żyją, ostrożni trwają.
Jego najnowsza powieść nosi tytuł Zadry. Po jej lekturze historyk Michał Wójcik nadał autorowi nieco żartobliwy przydomek Homera PGR-u. Książka będąca opowieścią o trzech rodzinach zaludniających po II Wojnie Światowej jeden z poniemieckich majątków junkierskich na tak zwanych Ziemiach Odzyskanych, gdzie tworzone jest Państwowe Gospodarstwo Rolne. Mieszkańcami targają konflikty, w dusznej atmosferze rodzi się nienawiść, która prowadzi do koszmarnej tragedii. Jej przyczyny owiane są tajemnicą, która na rozwiązanie musi czekać aż do upadku PGR-u w latach ’90.
O Zadrach Cezary Łazarewicz napisał, że trzymają w napięciu do ostatniej kropki. A następnie dodał: Tu bohaterowie są wymyśleni, ale realia już nie. Wiem bo to o mojej ojczyźnie upadłych PGR-ów, o beznadziei, smutku, zalewającym wszystko alkoholu. (…) Być może i historia mściwych PGR-owskich Capulettich i Montecchich nie jest całkiem zmyślona. A nawet jeśli, to wciąga i nie można się od niej oderwać.
Zadry zostały uhonorowane przez Magazyn Literacki. Książki tytułem powieści miesiąca w kategorii Proza Polska.
Debiutancka powieść Rutkowskiego, Ile kroków do domu, o której Marcin Meller powiedział, że to inteligentna i trzymająca w napięciu chłopacka opowieść. Gotowy scenariusz na film. To luźno inspirowana faktami historia notorycznego uciekiniera z PRL. Chłopaka, który nie godząc się z odmową wydania przez władze paszportu postanawia czmychnąć z Ludowej Ojczyzny przez zieloną granicę. To opowieść o potrzebie i miłości wolności, o poddanej próbie czasu przyjaźni, z siermiężną Polską czasów Gomółki i Gierka w tle.
Pozostał gniew. 1945 rok, przełom kwietnia i maja. Pomorze Zachodnie. Ziemia podbita przez hordy czerwonoarmistów, ziemia niczyja, na której rozsiada się enkawudowska komendantura, trzymając okolicę w stalowym uścisku. Wylęknieni dotychczasowi mieszkańcy, zagubieni polscy osadnicy i żądni rewanżu zwycięzcy. Chaos, pogrzebane normy etyczne i paląca potrzeba powrotu do normalności. W tym piekle pojawia się główny bohater, Julek, chłopak z Wileńszczyzny, którego radziecki komendant zatrudnia w charakterze tłumacza.
Książce Magazyn Literacki. Książki przyznał tytuł powieści grudnia 2013 w kategorii Proza polska.

Marcin Kozioł

Marcin Kozioł urodził się w 1977 roku. Jest autorem lektury szkolnej (dla klas 4-6) – „Skrzynia Władcy Piorunów” i jej kontynuacji „Tajemnica przeklętej harfy” – www.detektywi-na-kolkach.pl. Zapalony podróżnik. Zwiedził ponad 50 krajów. Ostatnio przejechał konno Kaukaz Mały. Książkowym odbiciem pasji podróżniczej jest nagradzana seria o Wombacie Maksymilianie – www.wombatmaksymilian.pl (m.in. najlepsza książka podróżnicza 2016 – Nagroda Magellana).
Prowadzi rezerwat starych komputerów. Owocem komputerowych zainteresowań jest książka „Szalona historia komputerów” – www.docent5procent.pl.
Kiedy miał 16 lat zdobył magiczne stypendium i wyjechał do Szkocji, by uczyć się w Gordonstoun. Jak się okazało, trafił do miejsca, które było pierwowzorem Hogwartu, szkoły Harrego Pottera. Poznał wiele niezwykłych osób. Choć nie potrafi tego robić, tańczył na kameralnym pokazie przed samą Królową Elżbietą II i o mały włos nie wpadł wprost w objęcia Jej Królewskiej Mości, wywołując przerażenie na twarzach agentów specjalnych. Na festiwalu teatralnym w Edynburgu prezentował swoją farsę i wystąpił w niej w roli… królika.

Więcej:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Marcin_Kozioł_(pisarz)
http://www.marcinkoziol.com/

Pan Poeta

Największy, bo prawie 2-metrowy bajkopisarz. Autor rymowanych historii dla dzieci w wieku 2-6 lat. Animator zabaw skupionych wokół napisanych przez siebie historii, w które angażuje dzieci w przedszkolach, bibliotekach, księgarniach i kawiarniach. W każdej aktywności uczestniczą także pacynki symbolizujące bohaterów z książek oraz wiele innych elementów służące uatrakcyjnieniu spotkania autorskiego z najmłodszymi.
Książki Pana Poety ukazują się nakładem wydawnictwa „Prószyński i S‑ka”. Pierwszą z serii była „Kura, co tyła na diecie” w zabawny sposób ucząca tolerancji i samoakceptacji. Zaraz po niej wydany został „Wróbel, co oćwierkał sąsiadów”, a także „Kruk, co kracze pokrakanie. Cała seria uczy tolerancji, zaczynając od samoakceptacji, a kończąc na świecie idealnym, gdzie obcość budzi ciekawość a nie lęk.

Tomasz Rowiński

Tomasz Rowiński (1981) publicysta, historyk idei, socjolog, autor książek z wywiadami (Zawód: egzorcysta [2011], Aniołowie i kosmici [2011], Czy żyjemy w czasach apokalipsy? [2012], Jak odzyskać wiarę? [2012], Stworzenie czy ewolucja. Dylemat katolika [2014], Czy Jezus mógł się przeziębić? [2015]; redaktor tomu „Spór o Rymkiewicza” [2012] ); ostatnio opublikował książkę eseistyczną „Bękarty Dantego. Szkice o zanikaniu i odradzaniu się widzialnego chrześcijaństwa” [2015]; od 2008 roku redaktor pisma „Christianitas”, wcześniej związany z kwartalnikiem „ResPublica Nowa”, a także warszawskim Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Instytutem Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 2011-2014 sekretarz redakcji kwartalnika „Fronda” a 2013-2014 dziennikarz portalu fronda.pl; obecnie asystent posła do Parlamentu Europejskiego Marka Jurka oraz redaktor prowadzący portalu i pisma „Christianitas”.

Jakub Żulczyk

Jakub Żulczyk (1983) – pisarz, publicysta, scenarzysta. Za swoją ostatnią powieść, „Ślepnąc od świateł”, brutalny kryminał dziejący się w Warszawskich realiach, otrzymał nominację do Paszportu Polityki.
Zadebiutował w 2006 roku przygodową powieścią o miłości, „Zrób mi jakąś krzywdę’. 2008 przyniosło „Radio Armageddon”, powieść, która w 2014 doczekała się teatralnej adaptacji we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, oraz przeredagowanego wznowienia na początku 2015. Obie książki szybko stały się „kultowe” wśród młodych czytelników w wieku licealno-gimnazjalnym (ale nie
tylko).
Napisał również powieść grozy „Instytut”, fantastyczno-przygodową dylogię
o przygodach Tytusa Grójeckiego – „Zmorojewo” i „Instytut”, oraz zilustrowaną
przez Agatę Bogacką książeczkę dla dzieci, „Zdarzenie nad strumykiem”.
Był stałym felietonistą „Elle”, „Wprost”, „Przekroju”, „Dziennika” oraz „Exklusiva”.
Publikował również w „Playboyu”, „Tygodniku Powszechnym”, „Lampie”, „Ha!Arcie” oraz „Notesie na sześć tygodni”.
Współprowadził programy telewizyjne i radiowe.
Oprócz pisania prozy i publicystyki, pracuje także jako scenarzysta serialowy.
Był stypendystą programu Willa Decjusza oraz zwycięzcą międzynarodowego
konkursu na esej Young Euro Connect

Agnieszka Lingas – Łoniewska

Agnieszka Lingas – Łoniewska – wrocławianka, pisząca książki łączące sensacje z romansem, kochająca zwierzaki, Within Temptation i jeszcze kilka ostrzejszych dźwięków.
Autorka książek:
Bez przebaczenia (debiut),trylogii Zakręty losu, Zakład o miłość, Szósty, W zapomnieniu, Dirty World (wydana w USA, w 2014 r. ukazała się w Polsce pod tytułem Brudny świat), W szpilkach od Manolo, trylogii Łatwopalni, Obrońca nocy,Brudny świat, trylogii Szukaj mnie wśród lawendy, Skazani na ból, Myśli moje swobodne – wiersze i opowiadania.
Laureatka konkursu na kryminalne opowiadanie z Dolnym Śląskiem w tle. Ma także na swoim koncie udział w antologiach literackich:Książki Moja Miłość, 31.10 Halloween po polsku, Zatrute pióra. Tworzy w internecie stronę Czytajmy Polskich Autorów, która ma na celu propagowanie polskiej prozy, prowadzi bloga z recenzjami, organizuje cykliczne konkursy, w których można wygrać książki polskich autorów. W 2012 roku została uhonorowana Żelaznym Glejtem Ambasadora Krakowskich Targów Książki. Od 2014 roku jest członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich oddział Wrocław.
Strona autorki: www.agnesscorpio.pl. Blog autorki: www.agnesscorpio.blogspot.com

Ryszard Ćwirlej

Ryszard Ćwirlej urodził się w 1964 roku. Skończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Był reporterem, wydawcą i producentem., szefem redakcji poznańskiego programu informacyjnego „Teleskop”. Gdy zakończył swoją karierę w publicznej Telewizji, zajął się niezależną produkcją telewizyjną. Napisał m.in. cykl powieści kryminalnych, których akcja toczy się w latach osiemdziesiątych XX w. w Poznaniu i innych miejscach w Wielkopolsce

Piotr Derlatka

Urodzony się w Starachowicach, rocznik 1978. Studiował polonistykę i teatrologię na UAM, pracę magisterską pisał na temat wizerunków kobiet w twórczości Agnieszki Osieckiej. W 2001 odbywał staż w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej. W 2009 roku obronił doktorat z twórczości poetów piosenki. Jest autorem dwóch książek („Poeci piosenki 1956-1989. Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora, Wojciech Młynarski i Jonasz Kofta” oraz „Zdradziecka Agnieszka Osiecka”, współautorem jednej („Agnieszka Osiecka o kobietach, mężczyznach i świecie”). Nauczyciel, miłośnik kobiecego śpiewania jazzu, wielbiciel secesji i dwudziestolecia międzywojennego, zapalony kolekcjoner płyt.
derlatkacov1derlatkacov2
http://piotrderlatka.wix.com

Tomasz Raczek

Krytyk filmowy i publicysta, wydawca (Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego), autor programów telewizyjnych (TVP1, TVP2, Canal+, Kino Polska, nFilm HD, nFilm HD 2) i radiowych (Polskie Radio, Tok FM, RMF FM, Radio Klasyka).
Rozpoznawalny dzięki cyklowi telewizyjnemu „Perły z lamusa” emitowanemu w latach 1990-2000, w którym wraz z Zygmuntem Kałużyńskim recenzował najbardziej znane dzieła kinematografii.
W 1992 stworzył od podstaw polską edycję „Playboya” i został jego pierwszym redaktorem naczelnym. Recenzent teatralny i filmowy, kierownik literacki Teatru Komedia w Warszawie, Teatru Muzycznego w Gdyni i Teatru Rozrywki w Chorzowie oraz Zespołu Filmowego „Oko”, był również wicedyrektorem TVP2, wykładowcą w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. M. Wańkowicza, a także zawodowym oficerem rozrywkowym na TS/S „Stefan Batory”. W 2002 założył własne wydawnictwo specjalizujące się w wydawaniu książek o mediach i pisanych przez ludzi mediów – Instytut Wydawniczy Latarnik (noszący od 2005 imię Zygmunta Kałużyńskiego).
W roku 2009 stworzył dwa telewizyjne kanały filmowe premium nFilm HD i nFilm HD2 oraz radio cyfrowe z muzyką filmową na platformie n, których był dyrektorem do stycznia 2011. Prowadził tam programy Perły i wieprze, Hot Spot, Bilet do kina, Idę do kina z….
Od września 2011 prowadzi nadawany w soboty w TVP1 Weekendowy Magazyn Filmowy.
Od września 2012 do czerwca 2013 roku był redaktorem naczelnym miesięcznika „Film”.
Od października 2012 prowadzi w Tok FM audycję Szczerotok. Publikował na łamach „Polityki”, „Rzeczpospolitej”, „Przeglądu Tygodniowego”, „Teatru”, „Kina”, „Cinema”, „The European”, „Wprost”, „Kina Domowego”.
Laureat Wiktora 1986 oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej.
Twórczość:
Perły z lamusa? Rozmowy o filmach lat dziewięćdziesiątych (wespół z Zygmuntem Kałużyńskim; Opus 1992);
Poławiacze pereł (wespół z Zygmuntem Kałużyńskim; Twój Styl 1998);
Pies na telewizję (W.A.B. 1999);
Perłowa ruletka. Leksykon filmowy (wespół z Zygmuntem Kałużyńskim; Twój Styl 2000);
Karuzela z Madonnami: 57 bardzo zakręconych kobiet (ilustr. Marcin Szczygielski; Instytut Wydawniczy „Latarnik” 2003);
Karuzela z herosami: męski świat w 57 odsłonach (Instytut Wydawniczy „Latarnik” 2004);
Perły kina: leksykon filmowy na XXI wiek. Tom 1: Sensacje i science fiction (wespół z Zygmuntem Kałużyńskim; Instytut Wydawniczy „Latarnik” 2005);
Perły kina: leksykon filmowy na XXI wiek. Tom 2: Ekranizacje literatury (wespół z Zygmuntem Kałużyńskim; Instytut Wydawniczy „Latarnik” im. Zygmunta Kałużyńskiego 2005);
Perły kina: leksykon filmowy na XXI wiek. Tom 3: Komedie, przygody i animacje (wespół z Zygmuntem Kałużyńskim; Instytut Wydawniczy „Latarnik” im. Zygmunta Kałużyńskiego 2005);
Perły kina: leksykon filmowy na XXI wiek. Tom 4: Miłość i seks (wespół z Zygmuntem Kałużyńskim; Instytut Wydawniczy „Latarnik” im. Zygmunta Kałużyńskiego 2005);
Perły kina: leksykon filmowy na XXI wiek. Tom 5: Rarytasy, niewypały i kurioza (wespół z Zygmuntem Kałużyńskim; Instytut Wydawniczy „Latarnik” im. Zygmunta Kałużyńskiego 2006);
Karuzela z idolami. Gwiazdozbiór osobisty (Instytut Wydawniczy „Latarnik” im. Zygmunta Kałużyńskiego 2006);
Alfabet na cztery ręce (wespół z Zygmuntem Kałużyńskim; Instytut Wydawniczy „Latarnik” im. Zygmunta Kałużyńskiego 2009);
Kinopassana. Sztuka oglądania filmów (Instytut Wydawniczy „Latarnik” im. Zygmunta Kałużyńskiego 2014);raczek
http://latarnik.com.pl/

Izabella Frączyk

Izabella Frączyk rocznik 1970, urodzona w Krakowie, absolwentka Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie. Karierę zawodową rozpoczynała w krajowych i międzynarodowych korporacjach, by w 2009 r. porzucić ją dla pisarstwa.. Żona i matka pisać zaczęła, jak sama mówi, przez psa przybłędę przywiezionego z wakacji, którego perypetie w nowym domu posłużyły z kanwę „internetowej powieści w odcinkach” publikowanej dla uciechy znajomych, przez autorkę, na jednym z internetowych forów. Pies przybłęda szybko zyskał rzeszę wiernych fanów, niecierpliwie czekających na jego kolejne przygody. Popularność kolejnych odcinków spowodowała, że autorka podjęła decyzję o kontynuacji kariery literackiej. Jej debiutancka powieść „Pokręcone losy Klary” (2010) spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem czytelników, zaś druga „Kobiety z odzysku” (2011) już w pierwszych dniach sprzedaży trafiła na listę bestsellerów w Empiku.Do tej pory Izabella Frączyk wydała sześć powieści: „Pokręcone losy Klary” (2010), „Kobiety z odzysku” (2011), „Dziś jak kiedyś” (2013), „Koniec świata” (2014) i „Jak u siebie” (2014), „Siostra mojej siostry” (2015).
http://www.izafraczyk.pl/
https://www.facebook.com/Iza-Fr%C4%85czyk-120104734721779/timeline/iza-fraczyk

Barbara Rosiek

Barbara Rosiek, ur. 25 czerwca 1959 w Częstochowie, poetka, prozaik, psycholog kliniczny. Ukończyła studia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w 1985r. z tytułem mgr psychologii klinicznej. Pracowała m.in.: w Szpitalu Psychiatrycznym w Lublińcu; na oddziale neurologicznym szpitalu im. Biegańskiego w Częstochowie; w Towarzystwie Rodzin i Przyjaciół Dzieci uzależnionych „Powrót z U” zaś jako wolontariuszka w Hospicjum domowym w Częstochowie. Pomaga jako wolontariuszka osobom chorym, uzależnionym, pokrzywdzonym jako psycholog.
Debiut prozatorski – „Pamiętnik narkomanki”(1985 r.) z posłowiem Marka Kotańskiego, (wydanie rozszerzone1988), wraz z drugą częścią „Oswajanie zwierza” (1996 r.) należy do kanonu lektur szkolnych, oraz jest notowany w Polskiej Księdze Guinnessa jako najczęściej wznawiana książka w Polsce. Utwory poetyckie i prozatorskie publikowała na łamach Galerii, Integracji, Okolic, Akantu.
Publikacje książkowe: 
– Pamiętnik narkomanki 1985 r.
– Kokaina 1992 r. /proza/
Byłam mistrzynią kamuflażu /poezja, debiut książkowy/1995 r.
Byłam schizofreniczką /proza/ Łódź 1995 r.
A imię jego Alemalem /wiersze/ 1998
– Być człowiekiem. Zatrzymała mnie tu miłość /wiersze/ 1999
– Żar miłości /wiersze/1999
-Jak ptak przytwierdzony do skały /wiersze/ 1999
– Ciało na kracie /wiersze/ 1998
-Wdowa /wiersze/ 2000
-Krzyk /wiersze/2003
-Alkohol prochy i ja /proza/ 2003, wyd. drugie 2007
-Wiersze wybrane 2005
– Być poetą /wiersze/ 2005
-Uwierzyć i Melancholia 2006
– Za murem /wiersze/ 2006
– W poszukiwaniu ducha /proza/ 2007
– Poganiacze chleba 2008
-Małgosi Roguli poetce……/wiersze/ 2008
– Życie w hospicjum /proza/2010
– Oddział otwarty /proza/ 012
– Ćpunka /proza/ 2013
– Skazana /proza/ 2015 
– Anka Pióro /proza/ 2015
Ćpunka, Skazana i Anka Pióro tworzą trylogię.
W przygotowaniu Wiersze zebrane.
Adaptacje teatralne Pamiętnika narkomanki – Olsztyn, Częstochowa, Elbląg, Radom, Rzeszów , Zielona Góra, Sosnowiec, Bielsko-Biała, Sieradz
Teatr Lektur Szkolnych z Kielc wystawia cyklicznie spektakl pt. Wspomnienia narkomanki  reż. Tadeusz Tercz, w przygotowaniu spektakl na podstawie Ćpunki. Spektakl w wykonaniu Anny Samusionek był prezentowany w Szkole Polskiej w  Wiedniu.
Spektakle:
– Teatr Lalek Olsztyn, spektakl Narkomani sezon 1995/1996/1997
– Teatr Bielsko Biała sezon 1998/1999  i 2002/2003
– Teatr im. Adama Mickiewicza Częstochowa sezon 1996/1997
– Teatr im. Wandy Siemaszkowej Rzeszów sezon 2005/2006/2007
– Teatr Zagłębia Sosnowiec sezon 2006/2007/2008/2009
– Teatr Dramatyczny Elbląg sezon 1998/ 2000/2001/2002/2003/2004/2005/2006/2007/2008/2009
-Teatr Es Sieradz Wolę żyć sezon 2014/2015
 Laureatka: 
 Srebrny Medal 2002 Cambridge London za dokonania twórcze (przyznany przez International Biographical Centre Cambridge England. Otrzymanie medalu, wiąże się z zamieszczeniem biogramu osoby nagrodzonej w międzynarodowej edycji \\\”Who\\\’s Who 2000-2100″. );
 Stypendium jednorazowe Prezydenta Miasta Częstochowy na wydanie tomiku poetyckiego;
 Nagroda Prezydenta Miasta Częstochowy  (2010 r.) na 25 lecie twórczości;
Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015 r.) z okazji 30. pracy twórczej;

Obraz4 (2)a>

rosiek2

Obraz1 (2)Obraz2 (2)

Anna Zgierun Łacina

Anna Zgierun Łacina, genetyk, biolog molekularny, dziennikarka, autorka bajek edukacyjnych i powieści „young adult”.
Jej „Inwazja wirusów” otrzymała wyróżnienie literackie Polskiej Sekcji IBBY w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku 2007, a „Czynnik miłości” uhonorowany został przez IBBY wyróżnieniem Książka Roku 2010. Internetowy plebiscyt www. republikadzieci.pl umieścił ją wśród 10 najbardziej lubianych autorów.
Publikuje pod dwoma nazwiskami jako Anna Łacina pisze powieści obyczajowe przeznaczone dla młodzieży oraz osób lubiących konwencję literatury młodzieżowej, jako Anna Zgierun fantastykę, oraz książki dla dzieci młodszych zaliczane do literatury edukacyjnej.
Diotychczas ukazały się:
jako Anna Zgierun:
Inwazja wirusów 2007
Wielki Napad 2008
Białe Szepty – antologia 2008
Nawiedziny – antologia 2009
jako Anna Łacina:
Sześć Dominika 2008
Czynnik miłości 2010
Kradzione róże 2010
Telefony do przyjaciela 2012
Miłość pod Psią Gwiazdą 2013
Dzika jabłoń 2015
W 2016 r. ukaże się jej najnowsza powieść Niebo nad pustynią

Andrzej Bart

Andrzej Bart (ur. 1951 we Wrocławiu) powieściopisarz, scenarzysta i reżyser.
Jest twórcą unikającym rozgłosu. Mawia się o nim czasem, że to polski Thomas Pynchon, bo chce aby mówiono o jego książkach i filmach, a jego samego pozostawiono w spokoju. Jego powieści były tłumaczone na francuski, węgierski, rosyjski, niemiecki, słoweński i na hebrajski. Powieści:
Rien ne va plus. Ta wydana w 1991 roku saga o Polsce i Polakach widzianych oczyma cudzoziemca, która długo nie mogła się ukazać ze względów politycznych., natychmiast otrzymała Nagrodę Kościelskich i miała już w Polsce trzy wydania.
Pociąg do podróży (1999): pisarz rusza śladami dwóch nieudaczników, Żyda i Niemca, którzy zostają cofnięci do roku 1900, aby zabić młodego Adolfa Hitlera. Ekscentryczna podróż to pretekst do przyjrzenia się niewinności Europy zanim doświadczyła dwóch wojen światowych.
Don Juan raz jeszcze (2006); Stary Don Juan, pokutuje w klasztorze za grzechy młodości. Przymuszony, rusza po swoją ostatnią przygodę. Ma uwieść królową Kastylii Joannę, która przemierza Hiszpanię z trupem swojego męża. Książka została nominowana do Nagrody Literackiej Nike(2007).
Fabryka Muchołapek to najcześciej tłumaczona powieść autora, zakwalifikowana do finału Nagrody Literackiej Nike 2009 r., jest opowieścią o najbardziej kontrowersyjnej postaci współczesnej historii, Chaimie Rumkowskim, przywódcy łódzkiego getta.
Rewers (2009) przywraca do życia jedną z postaci, która w powieści Rien ne va plus popełnia samobójstwo. Młoda dziewczyna postawiona w stalinowskiej Polsce w sytuacji bez wyjścia, tym razem stawia czoła złu i wygrywa.
Bezdech Słynny polski reżyser od dwudziestu lat pracujący w Stanach Zjednoczonych ulega wypadkowi samochodowemu. Zawieszony między życiem a śmiercią wraca w malignie do kraju, aby zrobić to, na co jak sądzimy, zawsze będzie czas. Chce przeprosić, podziękować, ale też zemścić się..
Pod pseudonimem Paul Scarron Jr. napisał kryminał metafizyczny Piąty jeździec Apokalipsy(1999).
Lista powieści
1983: Człowiek, na którego nie szczekały psy,
1991: Rien ne va plus,
1999: Pociąg do podróży,
1999: Piąty jeździec apokalipsy (pod pseudonimem Paul Scarron Junior),
2006: Don Juan raz jeszcze,
2008: Fabryka muchołapek,
2009: Rewers,
2013: Bezdech.
Filmografia:
W roku 2009 film Rewers do którego Andrzej Bart napisał scenariusz zdobył główną nagrodę Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a następnie został polskim kandydatem do Nagrody Akademii Filmowej. Od tej pory Rewers otrzymał wiele nagród m.in. nagrodę dla Nowego Reżysera na 36. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Seattle (2010) oraz Nagrodę za Najlepszy Debiut na 32.Miedzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie.
Bart nakręcił wiele filmów dokumentalnych, między innymi Eva R.o córce pianisty Artura Rubinsteina, Hiob, o malarzu Marku Rudnickim, Marian Brandys, o pisarzu Marianie Brandysie. Jest autorem scenariusza i producentem filmu dokumentalnego Radegast. Napisał także scenariusz, a następnie reżyserował słuchowisko radiowe i film telewizyjny Boulevard Voltaire nagrodzony na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie (2011) nagrodami za najlepszy tekst i reżyserię. Jest autorem scenariusza i reżyserem słuchowiska radiowego Pan i Sługa oraz Bezdech, wystawionego przez Teatr Polskiego Radia. Bezdech został nagrodzony jako sztuka telewizyjna na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie (2013) czterema nagrodami za najlepszy tekst, najlepszą rolę męską, montaż i muzykę, a także dwoma wyróżnieniami aktorskimi. Otrzymał także nagrodę „Brązowego Rycerza” na XXIV Festiwalu Filmowym w Sewastopolu oraz nagrodę za najlepszy scenariusz i za najlepszą reżyserię.
Filmografia:
Marian Brandys (1997, 19 min.), z cyklu Złe miasto?[23] (scenariusz i reżyseria)
Cafe Mocca (1998, 19 min.), z cyklu Złe miasto? (scenariusz i reżyseria)
Eva R. (1998, 19 min.), z cyklu Złe miasto? (scenariusz i reżyseria)
Pałac (1998, 19 min.), z cyklu Złe miasto? (scenariusz i reżyseria)
Andrzej Czeczot (1998, 20 min.), z cyklu Złe miasto? (scenariusz i reżyseria)
Andrzej Braun (2000,19 min.) (scenariusz i reżyseria)
Hiob (2000, 20 min.) (scenariusz i reżyseria)
Powinność (2001, 26 min.) (scenariusz i reżyseria)
Maestro (2001, 26 min.) (scenariusz i reżyseria)
Radegast (2008, dok. 50 min.), (scenariusz)
Rewers (2009, fab.), (scenariusz)
Boulevard Voltaire (2010, PR2) (scenariusz i reżyseria)
Nagrody:
1991 –Nagroda Kościelskich za powieść Rien ne va plus.
2010 – Złota Kaczka miesięcznika „Film” dla najlepszego scenarzysty w sezonie 2009/2010 za scenariusz „Rewersu”.
2010 – Polska Nagroda Filmowa, Orzeł w kategorii „najlepszy scenariusz” za „Rewers”.
2010 – Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
2010 – Nagroda Telewizji Polskiej TeleSplendor (w ramach Splendorów) za najbardziej telewizyjne słuchowisko radiowe.
2011 – Nagrody dla najlepszego reżysera i za najlepszy scenariusz na XI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry w Sopocie
2012 – Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.
2013 – Nagroda za oryginalny współczesny polski tekst dramatyczny lub adaptację teatralną na XIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry w Sopocie
XXIV Festiwal Filmowy w Sewastopolu, Nagrodę „Brązowego Rycerza” oraz Nagroda za Najlepszy Scenariusz i za Najlepszą Reżyserię.

Jarosław Klejnocki

Urodzony w 1963, dr polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie. Jest krytykiem literackim, poetą, pisarzem, eseistą.

Publikuje również recenzje na łamach prasy polskiej (m.in. „Tygodnika Powszechnego”, „Polityki”, „Rzeczpospolitej”) , felietony na temat poezji w „Gazecie o Książkach” i szkice, artykuły oraz prace krytycznoliterackie w periodykach krajowych i zagranicznych, m.in. „Chicago Review” (USA), „Die Horen” (Niemcy), „Opcji”, „Kresach” czy „Miesięczniku Literackim”.

Powieści

Jak nie zostałem menelem (próba autobiografii antyintelektualnej) (2002)
Przylądek pozerów: powieść antykryminalna (2005)
Południk 21 (2008)
Człowiek ostatniej szansy (2010)
Opcje na śmierć (2012)

Poezja

Oswajanie (1993)
Miasto otwarte (1995)
Okruchy (1997)
W drodze do Delft: piętnaście portretów (1998)
Krótka historia przeistoczeń (epigramaty) (1999)
Mr. Hyde (1999)
Reporterzy, fotograficy, zawiedzeni kochankowie (2002)
Skarby dni ostatecznych. Psalmy, epigramaty, lamenty, litanie (2005)
Victoria. Wiersze ostatnie (2009)
Miasto otwarte (2011). Wydanie II, I elektroniczne
Zaprzysiężony. Sworn (2011). Dwujęzyczny – polski i angielski – wybór wierszy
W proch (2011). Edycja w formie e-booka, ISBN 978-83-63062-05-7
Elegia na śmierć szczegółów. Wiersze wybrane Oprac. R. Wiśniewski (2012)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Jaros%C5%82aw_Klejnocki

http://klejnocki.wydawnictwoliterackie.pl/

Łukasz Orbitowski

Łukasz Orbitowski (ur. 1977)

Pisarz wielkiej pracowitości i jeszcze większej wyobraźni.

Debiutował na łamach miesięcznika „Science Fiction”. Poza niezliczonymi opowiadaniami ma na swoim koncie 13 książek. Jego opowiadanie Władca Deszczu znalazło się w antologii PL+50 pod redakcją Jacka Dukaja. Docenione i pozytywnie przyjęte przez krytykę zostały m.in. Tracę ciepło, Święty Wrocław, zbiór opowiadań Nadchodzioraz głośne Widma.
Za swoją ostatnią powieść, Szczęśliwą ziemię, był nominowany do prestiżowych nagród – Paszportu Polityki,Literackiej Nagrody Nike oraz nagrody im. J. Zajdla Jest laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” 2012. Od kilku lat jest stałym felietonistą „Gazety Wyborczej”. Aktualnie mieszka w Warszawie.

Nominowany do za powieści: Tracę ciepło 2007, Święty Wrocław 2009, Szczęśliwa ziemia 2013, oraz opowiadanie Głowa węża 2009

Ewa Winnicka

Ewa Winnicka – studiowała dziennikarstwo i amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1999 roku związana z „Polityką”, publikuje także w „Tygodniku Powszechnym”, włoskim „Internazionale” i „Dużym Formacie”. Jest współautorką kilku scenariuszy do filmów dokumentalnych. Dwukrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press za teksty o tematyce społecznej. Laureatka Okularów Równości – nagrody promującej walkę z wykluczeniem. Autorka książek: Londyńczycy (2014, Agora) nominowanej do Nagrody „Gryfia”, Angole (2014, Czarne), Obywatel Stuhr (2014, Znak) oraz Nowy Jork zbuntowany (2013, PWN). 

https://czarne.com.pl/katalog/autorzy/ewa-winnicka
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ewa_Winnicka
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/230269/angole 
http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,5788,Obywatel-Stuhrwinnicka(1)

Krystyna Mirek

kolazIMG_0007-2

Pisarka, autorka powieści obyczajowych, mama czwórki dzieci – trzech dorastających córek i jednego małego synka.

Jest absolwentką polonistyki UJ w Krakowie. Przez wiele lat pracowała w szkole, obecnie pisarstwo stało się dominującym zajęciem w jej życiu zawodowym. Pisze książki obyczajowe mocno osadzone w realiach życia. Fabuła nie stroni od problemów, ale niesie pozytywne przesłanie. Autorka zachęca kobiety, by się nie poddawały wobec trudności losu, ale walczyły o miłość, rodzinę, marzenia.
Ona sama zawalczyła o swoje największe zawodowe marzenie trzy lata temu, kiedy wysłała do warszawskiego Wydawnictwa Burda (dawniej G+J) tekst debiutanckiej powieści, zupełnie nie wierząc, że ma ona jakiekolwiek szanse. Dziś jest autorką ośmiu książek, z których większość weszła na listy bestsellerów m.in. Podarunku, Cichej 5, Szczęścia all inclusive. Kolejne powieści właśnie powstają.
Swoim doświadczeniem związanym z dążeniem do realizacji planów, a także godzeniem wielu ról życiowych dzieli się na spotkaniach autorskich oraz podczas warsztatów pt. „Kobiece oblicze organizacji czasu”.
http://krystynamirek.blogspot.com
https://www.facebook.com/KrystynaMirekpisarka
http://lubimyczytac.pl/szukaj/ksiazki?phrase=krystyna+mirek&main_search=1

Marcin Mastalerz

Marcin Mastalerz (ur. 1969). Pisarz do zadań specjalnych i niemożliwych. Autor bestsellerowej powieści „Miasto 44” na podstawie scenariusza głośnego filmu Jana Komasy oraz „Zewu oceanu”, reporterskiej relacji z samotnego rejsu dookoła świata polskiego żeglarza Tomasza Cichockiego. W 2013 został uhonorowany Wawrzynem czyli Literacką Nagrodą Warmii i Mazur oraz Wawrzynem Czytelników w tym samym Konkursie. Autor czterech książek (2012 – „Zew oceanu. 312 dni samotnego rejsu dookoła świata”; 2013 – „M jak miłość. Początki”, 2014 – „Miasto 44”; 2015 – „Ja Fronczewski). Przez wiele latredaktor i dziennikarz prasowy w tym w tygodniku „Newsweek Polska” gdzie w latach 2002-2012 był sekretarzem redakcji i zastępcą redaktora naczelnego. Jego najnowsza książka „Ja Fronczewski” to pasjonujący wywiad rzeka z najwszechstronniejszym polskim autorem.ja-fronczewski-b-iext30327929 (2)
mastalerz-miasto44mastalerz-mjakmiloscmastalerz-zewoceanu

http://lubimyczytac.pl/autor/53000/marcin-mastalerz

http://www.polskieradio.pl/130/2788/Artykul/1213138,Pisarz-nietypowy

Joanna Maria Chmielewska

Joanna Maria Chmielewska
Jest pedagogiem, autorką książek dla dzieci (Niebieska niedźwiedzica, Muszla, Ręcznikowiec, Historia srebrnego talizmanu, Neska i srebrny talizman, Zaczarowane rymowanki) i dla dorosłych (Poduszka w różowe słonie, Sukienka z mgieł, Karminowy szal, Mąż zastępczy).
Niebieska niedźwiedzica została uznana za Najlepszą Książkę Dziecięcą 2012 w konkursie „Przecinek i Kropka” i wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Muszla otrzymała nominację w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka 2013”. Za książkę Neska i srebrny talizman autorka była nominowana do nagrody literackiej w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2011.
Jej teksty znajdują się w podręcznikach i antologiach.
Prowadzi warsztaty twórczego pisania i warsztaty aktywności twórczej dla dzieci, młodzieży i dorosłych, m.in. pracowała z grupą młodzieży z Gryfic, która w ramach gimnazjalnego projektu edukacyjnego napisała zbiór bajek i zaprezentowała je w domu dziecka. Projekt ten opisała w artykule zamieszczonym w książce: Arteterapia w wymiarze kreacji, red. A. Stefańska, UAM). Od kilku lat prowadzi również warsztaty aktywności twórczej na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Szklarskiej Porębie.
 
http://recenzjeami.blogspot.com/2014/03/maz-zastepczy-joanna-m-chmielewska.html
http://lubimyczytac.pl/autor/33875/joanna-m-chmielewska
http://bajkizbajki.pl/autorzy/Joanna-Maria-Chmielewska
https://www.facebook.com/JoannaMariaChmielewska

Arkadiusz Siedlecki

siedlecki1Polski pisarz, publicysta, felietonista, redaktor i dziennikarz kulturalny. Rocznik ’82, studiował filozofię na UŚ w Katowicach. Emigrant z wyboru, sercem Gliwiczanin. Od 2005 roku mieszka w Wielkiej Brytanii. Laureat konkursów Literackich. Debiutował opowiadaniem „Transparentni”, zamieszczonym w antologii opowiadań „Halloween po polsku”. Autor głośniej (nie tylko w Polsce) powieści „Kokaina”, traktującej między innymi o problemach najmłodszego pokolenia polskich emigrantów na Wyspach Brytyjskich. Obecnie pracuje nad dramatem, który ma być wystawiony w Teatrze Polskim, a także nad nową powieścią beletrystyczną. Publikował w polskich periodykach: PAPERmint, Kozirynek, sZAFa, Kwartalnik, PKPZin, Szuflada, Rolka kultury, Elewator, a także polonijnych: Cooltura oraz Polonia Magazyn. Stały felietonista portalu kulturalnego „Duże Ka”, redaktor wydawanego w Wielkiej Brytanii miesięcznika kulturalnego „Polonia Magazyn” oraz autor wywiadów z artystami, rozmawiał m.in. z Januszem L. Wiśniewskim, Robertem Gawlińskim (Wilki), Magdaleną Witkiewicz oraz Leą Pradziński. 8 kwietnia 2014 roku był gościem Marzeny Rogalskiej i Łukasza Nowickiego w programie „Pytanie na śniadanie” emitowanym na antenie TVP2.

 

siedlecki_kokaina„Kokaina” to opowieść, książka o poważnych problemach dojrzewania, które, niestety, wracają w dorosłym życiu. Krzysztof, trzydziestolatek z Gliwic, jak wielu młodych Polaków wyemigrował z Polski do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu ziemi obiecanej. Wyjechał czysty, choć z bagażem doświadczeń narkomana, ze świadomością ciągłego zagrożenia uzależnieniem od narkotyków. Rzeczywistość na Wyspach jest oczywiście inna od tej mu znanej, rodzimej – ciekawa, absorbująca, ale i groźna. I tam czyhają niebezpieczeństwa, z którymi bohater radzi sobie dobrze, gorzej i najgorzej – bo swoje problemy małżeńskie chce rozwiązać za pomocą kokainy właśnie.

„Kokaina” to wnikliwe studium nałogu, zwłaszcza relacji w grupie narkomańskiej, która nastoletniemu bohaterowi zastępowała rodzinę. Okres wypaczonych norm moralnych, ale i pięknych przyjaźni, euforii, ale i przejmującego braku wiary w siebie – negatywy, jak się później okazuje, nie do przezwyciężenia i prowadzące do destrukcji.

Z retrospekcji wyłania się obraz Polski lat 80. i 90. XX w. – oczami małego i dorastającego Krzysia widzimy ówczesnych „biznesmenów”, którzy przy szalonym zaangażowaniu z handlu między Turcją a NRD, z łóżek polowych dorabiają się własnych sklepów, dobrze prosperujących firm, obłożonych jednak olbrzymimi kredytami.

„Kokaina” to również zapis obserwacji Polaków żyjących na Wyspach. Czy czują się zawodowo spełnieni, czy tylko zadowoleni z tamtejszego systemu socjalnego; czy opiewane perspektywy rozwoju są prawdziwe, czy to tylko szpan przed znajomymi w kraju; czy czują się jeszcze Polakami, czy już angolami, jaki jest ich stosunek do państwa wielokulturowego; czy to tylko spleen wywołany permanentnym zachmurzeniem, czy już depresja…

źródło opisu: http://www.2-pietro.pl/

 

http://www.arkadiuszsiedlecki.pl
http://www.facebook.com/siedleckia
http://lubimyczytac.pl/autor/76307/arkadiusz-siedlecki
http://republikakobiet.pl/kultura/kokaina/
http://www.styl.pl/magazyn/wywiady/news-mowie-o-sobie-bezdomny,nId,1417631#ajax
http://pytanienasniadanie.tvp.pl/14704612/kokaina-wciaga-czytelnikow

Anka Grupińska

grupinska1Anka Grupińska jest pisarką, dziennikarką, reportażystką, współautorką wystaw, autorką i koordynatorką projektów historii mówionej. Współpracowała z pismami podziemnymi, była współzałożycielką i wydawczynią poznańskiego „Czasu Kultury”. W 1991 roku ukazała się jej książka Po kole. Rozmowy z żydowskimi żołnierzami, wznowiona w zmienionej wersji w roku 2000 oraz 2013 pod tytułem Ciągle po kole. Rozmowy z żołnierzami getta warszawskiego. Opublikowała też m.in. książki Najtrudniej jest spotkać Lilit. Opowieści chasydzkich kobiet,  Odczytanie listy. Opowieści o powstańcach żydowskichBuntownicy. Polskie lata 70. i 80. (wraz z Joanną Wawrzyniak).

 

grupinska_ciaglepokoleMichael Handelzaltz napisał, że symbol zbiorowy przyćmił indywidualne historie. W „Ciągle po kole” te indywidualne historie wydobywane są na światło dzienne. Dzięki nim możemy się dowiedzieć o przekonaniach, pasjach, namiętnościach, motywacjach i refleksjach tych, którzy dotychczas byli owym anonimowym tłumem, pozostającym w cieniu symbolu.

Mirosław Szyłak-Szydłowski, ksiazki.wp.pl

 

 

grupinska_12opowiesciBohaterów dwunastu historii łączy to, że dzieciństwo lub młodość spędzili w międzywojennej Polsce, przeżyli Zagładę i w Polsce powojennej zostali. Wiele ich też dzieli. Pochodzą z różnych żydowskich rodzin, zamożnych lub ubogich, tradycyjnych lub zasymilowanych, religijnych, syjonistycznych, bundowskich. Różne są ich doświadczenia i przekonania. Opowiadają po kilkudziesięciu latach o swoim dzieciństwie, o rodzicach i dziadkach, o życiu codziennym i świętach, o szkole, kolegach i nauczycielach. Mówią o czasie Zagłady i często trudnym życiu w PRL. Dzięki książce Anki Grupińskiej ten miniony świat na chwilę znów ożywa w ich opowieściach, ciepłych, wzruszających, a czasem tragicznych.

http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/12-opowiesci-zydowskich

 

 

grupinska_odczytanielisty„Relacje, świadectwa, paradokument, formy fabularyzowane. O Zagładzie pisze się wiele. I choć Holokaust wydaje się doświadczeniem niemożliwym do zapisania, zapisujemy Zagładę ciągle. Uwolnić się od tego zapisywania nie potrafimy. Szukamy nieistniejącej formy dla ponadludzkiej treści. Odnaleźć czyjąś śmierć, odgadnąć fragment cudzego losu – w strzępach i skrawkach różnych pamięci. I zanotować. Na kolejnym skrawku przetworzonej pamięci. Odnaleźć szczegół, który będzie nasz: czerwony sweter, dziewczyna z kawałkiem bułki na Waliców, sukienka w groszki, bony wycięte…

Anka Grupińska

 

Getto warszawskie nie ma cmentarza. Kości żołnierzy żydowskich są zmieszane z cegłami zburzonego miasta. Proch spalonych ciał zmieszany z ziemią. Nie ma grobów, nie ma kamiennych tablic. I nie ma człowieka z jego imieniem i nazwiskiem, z opowieścią najkrótszą, kim był i jak żył. Anka Grupińska tworzy pomnik. Buduje pomnik dla każdego z nich, dla każdego żołnierza getta warszawskiego.

fragment wstępu Marka Edelmana

 

29 kwietnia ukazała się 3 książka z miniserii „Odczytanie listy”. Jest to drugie wydanie opowieści o powstańcach z getta warszawskiego. Pozostałe pozycje miniserii to: „12 opowieści żydowskich” i „Ciągle po kole”.

https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/odczytanie-listy

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/213368/odczytanie-listy

Jolanta Kwiatkowska

kwiatkowska1Autorka mówi o sobie: Urodziłam się jako płeć żeńska. (tak było napisane kopiowym ołówkiem na opasce). Dziś jestem kobietą (dla ułatwienia dodajmy, że o wiek tej płci nie wypada pytać). Nie zdobyłam żadnego szczytu. Nie odkryłam żadnego lądu. Wielu innych nadzwyczajnych rzeczy nie zrobiłam. Odeszli Ci, którzy mnie kochali i których ja kochałam. Urodzili się Ci, którzy mnie kochają i których ja kocham. Nauczyłam się cieszyć i doceniać to, co miałam, co mam. Wciąż czekam z ufnością na to, co mi los przyniesie. Zawsze lubiłam się uczyć (życia) i nadal się uczę: jak żyć, by nie przegapić chwil szczęśćia, które zsyła nam każdy dzień.

 

Bibliografia i wyróżnienia:

2009 r. – debiut „Jesienny koktajl”

kwiatkowska_jesdebiut„Najlepsza książka na jesienno-zimowe wieczory 2009 r.” plebiscyt wortal granice.pl. – kategoria powieści obyczajowe i romanse – głosami internautów. „Książka roku 2009” plebiscyt wortal granice.pl kategoria j.w. – głosami internautów.

czerwiec 2010 r. – „Tak dobrze, że aż źle”

kwiatkowska_dobrzeazzle„Najlepsza książka na lato 2010 r.” plebiscyt portalu granice.pl, kategoria powieści obyczajowe – głosami jury.

październik 2010 r. – „Kod emocji”

kwiatkowska_kodemocjiNajlepsza książka na jesień 2010r” plebiscyt wortal granice.pl – kategoria powieści obyczajowe – głosami internautów.

kwiecień 2011 r. – „Książki moja miłość” – zbiór opowiadań
maj 2011 r. – „Rozsypane wspomnienia”

kwiatkowska_wspomnieniaNajlepsza książka na jesień 2010 r.” plebiscyt wortal granice.pl – kategoria powieści obyczajowe – głosami internautów.
Książka Roku 2011” plebiscyt wortal granice.pl, kategoria proza polska – głosami jury – zdjęcie dyplomu
Festiwal Literatury Kobiecej „Pióro i Pazur” Siedlce – wrzesień 2012 r. nominacja jury do nagrody „Pióra” i nagroda czytelników.

styczeń 2012 r. – „Pułapka Nowego roku”

kwiatkowska_pulapka„Najlepsza książka na wiosnę 2012 r.” plebiscyt wortal granice.pl, kategoria proza polska – głosami internautów.

maj 2012 r. – „Przewrotność dobra” – premiera Targi Książki w Warszawie PKIN

kwiatkowska_przewrotnosc„Najlepsza książka na jesień 2012 r.” plebiscyt wortal granice.pl, kategoria proza polska – dyplom głosami internautów.
Książka roku 2012” plebiscyt wortal granice.pl, kategoria proza polska – głosami internautów.
Festiwal Literatury Kobiecej „Pióro i Pazur” Siedlce – 2013 r.   Najbardziej kontrowersyjna książka roku 2012.

listopad 2012 r. – Darmowy ebook – opowiadanie „Autobiografia w cieniu pierwszych” :

http://santee.pl/moje-ksiazki/jola-kwiatkowska-autobiografia-w-cieniu-pierwszych/

kwiecień 2013 r. – „Ja i Oni pół żartem pół serio” – premiera Targi Książki w Warszawie Stadion Narodowy

„Najlepsza książka na lato 2013 r.” plebiscyt wortal granice.pl, kategoria proza polska – głosami internautów – dyplom

http://www.jolantakwiatkowska.pl/

http://lubimyczytac.pl/autor/34628/jolanta-kwiatkowska

Anna Brzezińska

Anna_Brzezinska_by_Jan_Atmanski_600px

fot. Jan Atmański

Urodzona w 1971 roku. Mediewistka. Obok Andrzeja Sapkowskiego jest najpopularniejszym polskim twórcą fantasy. Współwłaścicielka Agencji Wydawniczej RUNA.
Zadebiutowała opowiadaniem „A kochał ją, że strach”, które przyniosło jej Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla i stało się zarzewiem gorącej dyskusji o stanie polskiej współczesnej prozy fantastycznej. Opublikowała siedem książek: „Zbójecki gościniec”, „Żmijowa harfa” (za nią także otrzymała Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla), „Opowieści z Wilżyńskiej Doliny”, „Letni deszcz. Kielich”, „Wody głębokie jak niebo”, „Plewy na wietrze” i „Letni deszcz. Sztylet” oraz szereg opowiadań.

 

Zbiór fabularnie powiązanych opowiadań „Wody głębokie jak niebo” zasługuje na szczególną uwagę: opowiadanie tytułowe zdobyło dla autorki trzecią w jej dorobku literackim Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, zaś cztery inne były do tej nagrody nominowane.

Obecnie pracuje nad tryptykiem Wielka Wojna (wraz z Grzegorzem Wiśniewskim), doktoratem (powoli zasnuwanym pajęczyną przez czerwone pajączki) i scenariuszem serialu fantasy.

KSIĘGA SMOKÓW
KSIĘGA STRACHU 2
KSIĘGA WOJNY
LETNI DESZCZ. KIELICH
LETNI DESZCZ. SZTYLET
NA ZIEMI NICZYJEJ
OPOWIEŚCI Z WILŻYŃSKIEJ DOLINY
OPOWIEŚCI Z WILŻYŃSKIEJ DOLINY (wyd. 2)
OPOWIEŚCI Z WILŻYŃSKIEJ DOLINY (wyd. 3)
PLEWY NA WIETRZE
WIEDŹMA Z WILŻYŃSKIEJ DOLINY
WODY GŁĘBOKIE JAK NIEBO
ZA KRÓLA, OJCZYZNĘ I GARŚĆ ZŁOTA
ŻMIJOWA HARFA

źródło: http://www.runa.pl/autorzy/2-Anna-Brzezinska.html

Ilona Felicjańska

998258_686196558072406_748207964_nModelka, gwiazda pokazów pret-a-porter i haute couture na świecie: Calvin Klein, Pierre Cardin, Escada, Max Mara i w kraju: Teresa Rosati, Maciej Zień, Ewa Minge, Paprocki & Brzozowski, Łukasz Jemioł. Założycielka fundacji, matka, żona, celebrytka – w niezwykle szczerej rozmowie z Anetą Pondo.

O książce ,,Cała prawda o…’’

Cała prawda o…
…o tym,  jak dziewczyna z kompleksami i trudnym życiem rodzinnym z dnia na dzień zostaje Wicemiss Polski, a wkrótce najbardziej znaną polską modelką;

…o tym, co czuje młoda dziewczyna, która wychowała się w domu krytym strzechą, gdy dostrzega ją świat. Japonia, Rosja, Francja, Niemcy – to tylko niektóre z miejsc, gdzie była i pracowała;

Cała prawda o…

…życiu jak w bajce, aż do momentu, w którym kieliszek wina przestał być jedynie dodatkiem do kolacji, a stał się ucieczką od problemów;

…czasie, gdy wszystkie media mówiły o jej uzależnieniu, a ona przez swoją szczerość straciła wielu znajomych;

Cała prawda o…

…małżeństwie, które miało być szczęśliwe, a okazało się kolejną pułapką;

…prawdziwym życiu celebryty, związkach, przyjaźniach i nienawiści w show-biznesie.

 

Ilona Felicjańska: Cała prawda o…

…czyli podsumowanie czterdziestu lat życia kobiety pojawiającej się na pierwszych stronach gazet – modelki, która po latach sukcesów popełniła błąd zmieniający wszystko.

https://www.facebook.com/IlonaFelicjanska.Calaprawdao

http://www.harlequin.pl/ksiazki/ilona-felicjanska-cala-prawda-o

 

Autorka uczestniczy też w spotkaniach dotyczących książki „Wszystkie odcienie czerni”.

Niezwykła, mocna i bezpruderyjna opowieść o pożądaniu, seksie, miłości, prawdzie i zbrodni. Znakomity thriller erotyczny jakiego w Polsce jeszcze nie było!

Anna, żona wziętego prawnika i matka dwójki dzieci, wdaje się w płomienny romans z‍ ‍tajemniczym biznesmenem Oskarem. Nieoczekiwana namiętność przywołuje niechciane wspomnienia i prowadzi do dramatycznego finału w mrocznym świecie wielkiego biznesu. Na tle naszej współczesności rozgrywa się dramat kobiety, która dla miłości zaryzykowała szczęście i znalazła się w śmiertelnej pułapce.

Ilona Felicjańska jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej znanych polskich modelek, zdobywczynią tytułu Wicemiss Polonia, prezenterką telewizyjną, przyciągającą uwagę mediów celebrytką. Jej skandalizująca powieść jeszcze przed premierą wywołała poruszenie w‍ ‍środowisku polskiego showbiznesu. Kiedy jednak opadły emocje, okazało się, że to po prostu świetna książka.

 

Sławomir Koper

2012-1026-0431 A_4925b Ur. 21 listopada 1963 w Warszawie – polski pisarz, autor książek historycznych. Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracował z miesięcznikiem „Uważam Rze • Historia”, felietonista tygodnika „Do Rzeczy”, publikuje także w miesięczniku „Historia Do Rzeczy”.
W swoich książkach przedstawia historię głównie poprzez fakty mało znane, zapomniane lub pomijane w „oficjalnych” monografiach. Prezentuje ważne i znane, ale także nieco już zapomniane postacie w kontekście życia prywatnego i codziennego oraz obyczajowości charakterystycznej dla danej epoki. Wychodzi z założenia, „że życie prywatne, z jego wszystkimi składnikami jest istotną częścią biografii każdego człowieka. A polityk czy artysta ukazany w szlafroku i kapciach zyskuje tylko na autentyczności”

Nowości:

koper3koper2koper1

Wybrane publikacje:

 • 2011 Życie prywatne i erotyczne w starożytnej Grecji i Rzymie (III wyd., uzup. i popr.), Bellona

Ukraina • Przewodnik historyczny. Polskie ślady, tragiczne dzieje, Bellona

Chorwacja • Przewodnik historyczny. O fascynującej historii, jedzeniu i piciu, Bellona

Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej, Bellona

Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej, Bellona

 • 2012 Tajemnice i sensacje świata antycznego (II wyd., rozsz., uzup. i popr.), Bellona

Polskie piekiełko • Obrazy z życia elit emigracyjnych 1939-1945, Bellona

Kobiety władzy PRL, Czerwone i Czarne,

Wielcy zdrajcy • Od Piastów do PRL, Bellona

 • 2013 Życie artystek w PRL, Czerwone i Czarne

Dwudziestolecie międzywojenne, t. 1–22, Bellona, Edipresse

Piastowie • Wędrówki po Polsce pierwszej dynastii (II wyd., uzup. i popr.), Bellona

Gwiazdy II Rzeczypospolitej, Bellona

Miłość w Powstaniu Warszawskim, Czerwone i Czarne

Alkohol i muzy • Wódka w życiu polskich artystów, Czerwone i Czarne

http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%_Koper
http://slawomir-koper.com.pl

Jarosław Kamiński

J. Kamiński portretPisarz dramaturg scenarzysta. Opublikowana w 2012 powieść Rozwiązła (Wyd. WAB) została zaliczona przez Polskie Radio PR III, portal Wp.pl i‍ ‍Magazyn Literacki do najważniejszych książek roku. Książka opowiada o‍ ‍„podróży” do źródeł swojej tożsamości 40-letniej bohaterki z burzliwą przeszłością. W‍ ‍przygotowaniu kolejna powieść (zapowiadany czas publikacji: wiosna 2014).

Jako Wielebny Kamiński autor opublikował zbiór radykalnych esejów-kazań w stylu L.‍ ‍Kołakowskiego pt. Jak nie dać się ogłupić (Pierwsza e-książka sprzedawana w polskim Internecie, Warszawa 2000) oraz dwa tomiki poezji Pod murami (Warszawa 1998) i Czarna ikona (Warszawa, 2002).

Sztuki teatralne Jarosław Kamińskiego opowiadały o przemianach obyczajowych lat 90-tych (Laski, Św. Teresa&DVD) oraz polskich problemach z historią (Czystka). Teksty i wystawienia były nagradzane na festiwalach i w konkursach na tekst teatralny.

Kamiński jest współscenarzystą serialu Bez Tajemnic dla HBO (3 sezon).

Jarosław Kamiński bywa wykładowcą pisania kreatywnego w szkole pisania „Pasja Pisania”.

http://wab.com.pl/rozwiazla-8623.html

Włodzimierz Kowalewski

Włodzimierz Kowalewski (ur. 1956) – jeden z‍ najciekawszych współczesnych polskich prozaików. Krytyk literacki i‍ ‍felietonista radiowy. Wydał dwa zbiory poezji, trzy tomy opowiadań i‍ ‍dwie powieści. Powrót do Breitenheide, Bóg zapłacz! oraz Światło i‍ ‍lęk były nominowane do Literackiej Nagrody NIKE.

Nominowany do Nagrody literackiej Nike oraz do Paszportów Polityki. Jego opowiadania ukazywały się między innymi w‍ ‍Austrii i‍ ‍na Węgrzech. 15‍ ‍listopada 2003 roku uhonorowany Nagrodą Literacką im. Samuela Bogumiła Lindego. 15 stycznia 2004 został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Olsztyn – otrzymał Statuetkę św. Jakuba w‍ ‍dziedzinie kultury. W‍ ‍2008 otrzymał Literacką Nagrodę Warmii i‍ ‍Mazur za powieść Excentrycy.

Ludzie moralni to jego trzecia powieść – współczesna powieść, opowiadająca o‍ ‍kształtowaniu się polskiego kapitalizmu nie z‍ ‍punktu widzenia ludzi pokrzywdzonych (jak najczęściej bywało w‍ ‍naszej literaturze ), ale od strony jego kreatorów i‍ ‍twórców. Bohaterami są: Czesław Żegiesta, finansowy oligarcha z‍ ‍pierwszej „piątki” „Forbesa” oraz niejaki Robert Świderek, trzeciorzędny prowincjonalny pisarz zaangażowany do napisania biografii miliardera. Tekst utworu to rozdziały owej biografii i‍ ‍refleksje samego Świderka, parodiujące przy tym język tzw. „młodej prozy”.

Książka ukazała się w‍ ‍kwietniu 2012 nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Joanna Jodełka

jodelka_bigJoanna Jodełka, ur. 2.10.1973 – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, pisarka, a przy tym osoba o wielu pasjach: chętnie pozuje do zdjęć (była twarzą kampanii reklamowej jednego z poznańskich domów towarowych), na co dzień zarządza restauracją i hotelem; prowadziła także własny sklep – ,,Zapach kobiety”, w którym można było kupić całą gamę miłosnych kosmetyków (feromony, afrodyzjaki, perfumy, olejki do masażu itp.), a na swojej stronie internetowej http://www.jodelkalka.blogspot.com/ publikuje wiersze i piosenki, a raczej ,,może jeszcze nie piosenki, tylko takie rozwydrzone panienki, które ledwo flirtują z rytmem, wypatrują melodii, licząc, że dobrze na tym wyjdą”. Pochodzi z Siedlec.

 • Polichromia (2009)
 • Grzechotka (2011)

http://pisarki.wikia.com/wiki/Joanna_Jode%C5%82ka

Krzysztof Koziołek

koziolek_bigZielonogórzanin z urodzenia, obecnie mieszka w Nowej Soli.

W 2007 r. zadebiutował powieścią sensacyjną Droga bez powrotu, w 2009 r. wydał kryminał skandynawski Święta tajemnica (nominowany do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego), w 2010 r. ukazała się powieść sensacyjno-przygodowa Miecz zdrady. Za tę ostatnią autor został zgłoszony do Paszportu Polityki 2010 i nominowany do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego.

W 2011 roku Krzysztof Koziołek otrzymał Lubuską Nagrodę Literacką dla najbardziej obiecującego lubuskiego pisarza. W tym samym roku ukazały się kolejne książki: thriller Premier musi zginąć oraz Trzy dni Sokoła (trzy powieści w odcinkach pisane do tygodników lokalnych i na stronę internetową autora w jednej książce).

Autor jest częstym gościem bibliotek w całej Polsce. Jego spotkania autorskie połączone są z wykładem na temat kryminału polskiego i kryminału skandynawskiego pt. Kryminalna zbrodnia w kuchni, czyli przepis na kryminał nieco mroczny, mocno krwisty, a czasami topograficzny.

http://www.krzysztofkoziolek.pl/

Zygmunt Miłoszewski

miloszewski_bigAutor książki Ziarno prawdy, dwukrotny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru 2012

Najnowsza powieść autora Bezcenny ukazała się w czerwcu 2013

Bezcenny to międzynarodowy thriller łączący najlepsze cechy prozy Dana Browna, Arturo Perez-Reverte i Umberto Eco. W miejsce każdej rozwiązanej zagadki pojawia się kilka następnych, zwrot akcji goni zwrot akcji, a bohaterowie w poszukiwaniu zaginionego arcydzieła wpadają na trop tajemnicy, która najnowszą historię świata wywróci do góry nogami. Możni tego świata zrobią wszystko, aby nie ujrzała ona światła dziennego.

Twórczość:

 • Domofon (2005) – horror rozgrywający się w bloku z wielkiej płyty
 • Góry Żmijowe (2006) – fantastyczna baśń dla dzieci
 • Powieści kryminalne o prokuratorze Teodorze Szackim
  • Uwikłanie (2007)
  • Ziarno prawdy (2011)
  • Bezcenny (2013) – thriller, opowieść sensacyjno-przygodowa o odzyskiwaniu zaginionych dzieł sztuki

http://www.zygmuntmiloszewski.pl/

 

Gacek & Szczepańska

gacek-szczepanska_bigK. Gacek, A. Szczepańska, Wisielec i Księżyc, Sopot: Funky Books/GWP 2010, 176 s.

Powieść Katarzyny Gacek i Agnieszki Szczepańskiej Wisielec i Księżyc, druga cześć serii Przeznaczenie, wciągnęła mnie od razu, chociaż nie zaczęła się od zbrodni. Czasem dobry kryminał ma początek całkiem zwyczajny, obyczajowy, ale to tylko wzmaga ciekawość, jak dalej rozwiną się wątki i jaki element może być ukrytą wskazówką w rozwiązaniu sensacyjnej zagadki.

Twórczość:

 • K. Gacek, A. Szczepańska, Mag i Diabeł, Sopot: Funky Books/GWP 2010
 • K. Gacek, A. Szczepańska, Dogrywka, Warszawa: Wydawnictwo Nowy Świat 2009
 • K. Gacek, A. Szczepańska, Zielony trabant, Warszawa: Wydawnictwo Nowy Świat 2008

http://zbrodniawbibliotece.pl/menu/590,ksiegozbior/?search=K.+Gacek%2C+A.+Szczepa%C5%84ska

 

Jarosław Klejnocki

klejnocki_bigUrodzony w 1963, dr polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie. Jest krytykiem literackim, poetą, pisarzem, eseistą.

Publikuje również recenzje na łamach prasy polskiej (m.in. „Tygodnika Powszechnego”, „Polityki”, „Rzeczpospolitej”) , felietony na temat poezji w „Gazecie o Książkach” i szkice, artykuły oraz prace krytycznoliterackie w periodykach krajowych i zagranicznych, m.in. „Chicago Review” (USA), „Die Horen” (Niemcy), „Opcji”, „Kresach” czy „Miesięczniku Literackim”.

Powieści

 • Jak nie zostałem menelem (próba autobiografii antyintelektualnej) (2002)
 • Przylądek pozerów: powieść antykryminalna (2005)
 • Południk 21 (2008)
 • Człowiek ostatniej szansy (2010)
 • Opcje na śmierć (2012)

Poezja

 • Oswajanie (1993)
 • Miasto otwarte (1995)
 • Okruchy (1997)
 • W drodze do Delft: piętnaście portretów (1998)
 • Krótka historia przeistoczeń (epigramaty) (1999)
 • Mr. Hyde (1999)
 • Reporterzy, fotograficy, zawiedzeni kochankowie (2002)
 • Skarby dni ostatecznych. Psalmy, epigramaty, lamenty, litanie (2005)
 • Victoria. Wiersze ostatnie (2009)
 • Miasto otwarte (2011). Wydanie II, I elektroniczne
 • Zaprzysiężony. Sworn (2011). Dwujęzyczny – polski i angielski – wybór wierszy
 • W proch (2011). Edycja w formie e-booka, ISBN 978-83-63062-05-7
 • Elegia na śmierć szczegółów. Wiersze wybrane Oprac. R. Wiśniewski (2012)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Jaros%C5%82aw_Klejnocki

http://klejnocki.wydawnictwoliterackie.pl/

Mariusz Czubaj

(ur. 1969) – antropolog kultury, profesor w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, autor powieści kryminalnych.

Zajmuje się badaniami kultury popularnej, w tym kulturą fanowską oraz antropologią sportu. Opublikował: Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów, W stronę miejskiej utopii, Postfutbol. Antropologia piłki nożnej.
Współredaktor tomu Kontrkultura – co nam z tamtych lat? Jest autorem wielu publikacji dotyczących literatury kryminalnej, w tym książekKrwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych (razem z Wojciechem Bursztą) oraz Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne. Prowadzi warsztaty literackie poświęcone kryminałom.

Z Markiem Krajewskim napisał powieści: Aleja samobójców oraz Róże cmentarne. W cyklu z profilerem Rudolfem Heinzem ukazały się: 21:37, Kołysanka dla mordercy, Zanim znowu zabiję Za powieść 21:37 otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru (nominowany
czterokrotnie) dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej 2008 r. 21:37 przetłumaczono na język turecki, niemiecki, angielski oraz
ukraiński. W przygotowaniu tłumaczenia innych powieści.

czubaj2Właśnie ukazała się nowa powieść autora Martwe popołudnie ­– pierwsza z cyklu powieści tworzonych z Marcinem Hłaską.

„Pewni ludzie znikają, a inni ludzie ich szukają. Tak to jest skonstruowane” to słowa bohatera Martwego popołudnia, Marcina Hłaski, specjalisty do spraw
bezpieczeństwa, eksperta w poszukiwaniu osób zaginionych, który tym razem, wypełniając zlecenie, krąży po warszawskich slumsach i hipsterskich klubach na
Placu Zbawiciela, wkracza w świat polityki, szantażu, narkotyków, dużych pieniędzy i mediów.

Mieszanka wybuchowa czarnego kryminału i thrillera politycznego
Powieść, którą powinien sfilmować Tarantino

Twórczość:

 • Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów (WAiP, 2007)
 • W stronę miejskiej utopii. Szkice o wyobraźni społecznej (Academica, 2007)
 • (wraz z Wojciechem J. Bursztą)
 • Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych
  (Muza, 2007)
 • Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne (Oficynka, 2010)
 • Postfutbol. Antropologia piłki nożnej (Katedra, 2012)
 • Ścięgna konsumpcyjne. Szkice z kulturoznawstwa krytycznego ( red.)(Katedra, 2013)
 • Beletrystyka (powieści):
 • 21:37 (WAB, 2008)
 • Kołysanka dla mordercy (WAB, 2011)
 • Zanim znowu zabiję (WAB, 2012)
 • Martwe popołudnie (Albatros, 2014)


http://kryminalnapila.blogspot.com/2014/04/recenzja-mariusz-czubaj-martwe-popoudnie.html

http://www.zbrodniczesiostrzyczki.pl/recenzje/1028-martwe-popoudnie-mariusza-czubaja-recenzja.html

http://kobieta.wp.pl/kat,132002,title,W-naszym-swiecie-licza-sie-wydmuszki,vid,16642590,wideo.html

Izabela Meyza, Witold Szabłowski

meyza_bigWitold Szabłowski (ur. 1980 r. w Ostrowi Mazowieckiej) – polski dziennikarz i reportażysta, od 2006 r. związany z „Gazetą Wyborczą” i „Dużym Formatem”. Wcześniej pracował między innymi w TVN24. Szabłowski zajmuje się przede wszystkim Turcją, gdzie mieszkał i studiował blisko rok.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

W 2008 r. otrzymał nagrodę Melchiora za 2007 rok, w kategorii Inspiracja Roku, za „nawiązanie do najlepszej szkoły reportażu – ukazanie nieznanego oblicza Turcji, rzetelną dokumentację, oszczędny, ale obrazowy język”. Także w 2008 r. otrzymał wyróżnienie w konkursie Amnesty International dla autorów najlepszych tekstów poświęconych tematyce praw człowieka za artykuł To z miłości, siostro, który ukazał się w „Dużym Formacie”. Tekst opowiadał o dramacie kobiet z Turcji, które padły ofiarami gwałtów oraz „honorowych zabójstw”, także tych, które dopuściły się „grzechu” decydowania o swoim losie.

Laureat Nagrody Beaty Pawlak w roku 2011 za książkę Zabójca z miasta moreli (Czarne, Wołowiec 2010).

Witold Szabłowski, Izabela Meyza: Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem

Dwójka dziennikarzy, Iza i Witek, postanowili na pół roku przenieść się do rzeczywistości przełomu lat 1981/1982. Zamieszkali w bloku z wielkiej płyty, zrezygnowali z Internetu i komórek, a po Warszawie jeździli fiatem 126p. Dziecku wręczyli zabawki pamiętające czasy Jaruzelskiego, a w ich kuchni zagościły dania polecane przez kultową „Przyjaciółkę”. Po co to wszystko? Autorzy sprawdzili czym różni się współczesne życie od tego sprzed trzech dekad. Zabrali nas w sentymentalną podróż, przyjrzeli się absurdom PRL-u, ale przede wszystkim szukali odpowiedzi na pytanie, czy dziś żyje się nam lepiej.

http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3476,Nasz-maly-PRL