Uchwałą Senatu 2025 Rokiem Władysława Stanisława Reymonta

Uchwałą Senatu RP XI kadencji z 29 października 2024, rok 2025 ustanowiono „Rokiem Władysława Stanisława Reymonta”, tym samym upamiętniając setną rocznicę śmierci tego „wybitnego pisarza, laureata Nagrody Nobla”.

Poniżej przedstawiamy tematyczne propozycje spotkań, warsztatów, wykładów.

Wladyslaw Reymont 1897

Kazimierz Szymeczko - REYMONT INTERWENCJE

Co w nas zostało z Antka, Jagny, Hanki, Macieja i innych…? Czyli wyprawa do Lipiec i naszej wyobraźni. Jak zmieniają się ludzie w zależności od nowych możliwości, obowiązków, namiętności, chęci posiadania, strachu? Z którym bohaterami „Chłopów” sympatyzujemy? Z którymi możemy się utożsamiać? Próba określenia cech bohaterów i nas samych oraz zmienności zachowań pod wpływam otoczenia. Próba zrozumienia, osądzenia postaci literackich, ich motywów postępowania i wpływu gromady na jednostkę. Wójt, proboszcz, organista, gospodarz, kowal, żebraczka – panorama wsi. Wykład, dyskusja, warsztaty dla młodzieży i dorosłych. Każda część zajęć może być modyfikowana z dla różnorodnych grup odbiorców.

W warsztatach możliwe między innymi:

  • dialog między postaciami
  • krótkie scenki obyczajowe
  • sąd nad postacią
  • pisanie dalszego ciągu sceny
  • trzy cechy – kto to?

Ponadto anegdoty, ciekawostki, kultowe cytaty.

Łukasz  Modelski

Lata 1924 i 1925 są związane z Władysławem Reymontem. 3 listopada 1924 roku pisarzowi przyznano Nagrodę Nobla za „Chłopów”. Od tego wydarzenia mija stulecie. Reymont nie odebrał nagrody ze względu na stan zdrowia. Zmarł w grudniu roku 1925.

W „Chłopach” jada się codziennie i świątecznie. Proponuję warsztat z prawdziwej kuchni chłopskiej, nie „chłopskiego jadła”. Kuchnia prawdziwie uboga, zapomniane przepisy oraz wspólne czytanie poświęconych jedzeniu fragmentów. Warsztat miałby charakter czytelniczo-kuchenny, pozwoliłby coś związanego z powieścią ugotować lub choć zdegustować potrawę zrobioną wcześniej.

To samo dotyczy „Ziemi obiecanej” – zapisu społecznej transformacji porównywalnej ze zmianami, jakie nastąpiły w Anglii doby rewolucji przemysłowej. W Łodzi również porządek dnia staje na głowie. „Po staremu” jadają tylko bogate rodziny fabrykantów, pracownicy korzystają z tanich jadłodajni i nowości, jaką jest street food. Czytelniczo-kulinarny warsztat.

Jeśli nie chcemy gotować, możemy przeprowadzić spotkanie poświęcone po prostu kuchni robotniczo-chłopskiej. Co się jadło w Lipcach, co się jadło w Łodzi, czyli kuchnia pracujących przełomu stuleci.

Agnieszka  Cubala

"Nieudacznik, do którego dwukrotnie uśmiechnęło się szczęście... - biografia przewrotna Stanisława Reymonta,  noblisty i  autora "Chlopów".

Sławomir Koper

  • Życie prywatne Władysława Reymonta
  • Reymont jako popularne medium spirytystyczne