Uchwałą Senatu RP XI kadencji z 29 października 2024, rok 2025 ustanowiono „Rokiem Władysława Stanisława Reymonta”, tym samym upamiętniając setną rocznicę śmierci tego „wybitnego pisarza, laureata Nagrody Nobla”.
Poniżej przedstawiamy tematyczne propozycje spotkań, warsztatów, wykładów.
Kazimierz Szymeczko - REYMONT INTERWENCJE
Co w nas zostało z Antka, Jagny, Hanki, Macieja i innych…? Czyli wyprawa do Lipiec i naszej wyobraźni. Jak zmieniają się ludzie w zależności od nowych możliwości, obowiązków, namiętności, chęci posiadania, strachu? Z którym bohaterami „Chłopów” sympatyzujemy? Z którymi możemy się utożsamiać? Próba określenia cech bohaterów i nas samych oraz zmienności zachowań pod wpływam otoczenia. Próba zrozumienia, osądzenia postaci literackich, ich motywów postępowania i wpływu gromady na jednostkę. Wójt, proboszcz, organista, gospodarz, kowal, żebraczka – panorama wsi. Wykład, dyskusja, warsztaty dla młodzieży i dorosłych. Każda część zajęć może być modyfikowana z dla różnorodnych grup odbiorców.
W warsztatach możliwe między innymi:
- dialog między postaciami
- krótkie scenki obyczajowe
- sąd nad postacią
- pisanie dalszego ciągu sceny
- trzy cechy – kto to?
Ponadto anegdoty, ciekawostki, kultowe cytaty.
Łukasz Modelski
Lata 1924 i 1925 są związane z Władysławem Reymontem. 3 listopada 1924 roku pisarzowi przyznano Nagrodę Nobla za „Chłopów”. Od tego wydarzenia mija stulecie. Reymont nie odebrał nagrody ze względu na stan zdrowia. Zmarł w grudniu roku 1925.
W „Chłopach” jada się codziennie i świątecznie. Proponuję warsztat z prawdziwej kuchni chłopskiej, nie „chłopskiego jadła”. Kuchnia prawdziwie uboga, zapomniane przepisy oraz wspólne czytanie poświęconych jedzeniu fragmentów. Warsztat miałby charakter czytelniczo-kuchenny, pozwoliłby coś związanego z powieścią ugotować lub choć zdegustować potrawę zrobioną wcześniej.
To samo dotyczy „Ziemi obiecanej” – zapisu społecznej transformacji porównywalnej ze zmianami, jakie nastąpiły w Anglii doby rewolucji przemysłowej. W Łodzi również porządek dnia staje na głowie. „Po staremu” jadają tylko bogate rodziny fabrykantów, pracownicy korzystają z tanich jadłodajni i nowości, jaką jest street food. Czytelniczo-kulinarny warsztat.
Jeśli nie chcemy gotować, możemy przeprowadzić spotkanie poświęcone po prostu kuchni robotniczo-chłopskiej. Co się jadło w Lipcach, co się jadło w Łodzi, czyli kuchnia pracujących przełomu stuleci.
Agnieszka Cubala
"Nieudacznik, do którego dwukrotnie uśmiechnęło się szczęście... - biografia przewrotna Stanisława Reymonta, noblisty i autora "Chlopów".
Sławomir Koper
- Życie prywatne Władysława Reymonta
- Reymont jako popularne medium spirytystyczne