Twórcy biura Citart

Agnieszka Pruska

Agnieszka Pruska Foto. Ireneusz Skąpski

Agnieszka Pruska urodziła się we Wrocławiu, tam też spędziła dzieciństwo i wczesną młodość, ale już od ponad dwudziestu lat mieszka w Gdańsku. Z wykształcenia jest nauczycielem wychowania fizycznego, ale pracuje w firmie informatycznej.

W wolnych chwilach czyta książki zróżnicowane gatunkowo i tematycznie. Są to zarówno powieści jak i książki historyczne lub popularnonaukowe, szczególnie te traktujące o psychologii i związanymi z zagadnieniami dotyczącymi kryminologia oraz kryminalistyką. Dużo czasu poświęca też na sport. Od 2000 trenuje aikido, w tej chwili ma już stopień mistrzowski (2 dan).

Pisarka uczestniczyła warsztatach organizowanych przez Maszynę do Pisania oraz szkołę Policji w Pile, a także przez Centrum Psychologii Sądowej.

Debiutem literackim Agnieszki Pruskiej jest powieść kryminalna „Literat” wydana przez wydawnictwo Oficynka w 2013 roku. Akcja książki toczy się w Trójmieście, a główny bohater staje do pojedynku z seryjnym mordercą. Powieść zdobyła tytuł „książki miesiąca” w plebiscycie organizowanym przez portal Książka zamiast Kwiatka i brała udział w konkursie na „książkę roku”.

W czerwcu 2015 roku ukazała się jej druga powieść „Hobbysta” (Oficynka 2015), której akcja rozgrywa się głównie z Gdańsku, ale również na Pojezierzu Drawskim. „Hobbysta” zdobył drugie miejsce w plebiscycie na książkę miesiąca.

W sierpniu 2016 roku wyszła drukiem kolejna powieść. Fabuła „Żeglarza” jest ściśle związana z trójmiejskim (głównie gdańskim) środowiskiem żeglarskim, ale pokazuje też miasto od strony atrakcji turystycznych, głównie zabytków. Również ta powieść zdobyła uznanie czytelników (pierwsze miejsce w plebiscycie na książkę miesiąca).

Kolejna powieść autorki „Zwłoki powinny być martwe” (Oficynka 2017) otwiera nową serię. To książka zdecydowanie lżejsza niż poprzednie, zawierająca sporą dawkę humoru. Akcja rozgrywa się w lecie, w okolicach Olsztynka, a bohaterkami są dwie nieco zwariowane nauczycielki, które podczas spaceru trafiły na nietypowe znalezisko.

Piąta powieść Agnieszki Pruskiej – „Spadkobierca” – miała premierę w marcu tego roku i jest kontynuacją cyklu z nadkomisarzem Uszkierem. Tak ja w poprzednich książkach z tej serii akcja rozgrywa się w Gdańsku, ale tym razem nie w czasach współczesnych a tuż po wojnie.

W sierpniu 2018, na Poznańskim Festiwalu Granda, miała miejsce premiera szóstej powieści, która jest kontynuacją cyklu z dwoma nauczycielkami. Akcja „Wakacji z trupami” ma miejsce we Fromborku i okolicach, a bohaterki, które odkryły w sobie żyłkę detektywistyczną, teraz już z premedydacją wyjechały na wakacje w miejsce, gdzie dzieje się coś tajemniczego.

 

Autorka recenzuje też książki dla portalu Zbrodnia w Bibliotece, pisze felietony, bierze udział w audycjach radiowych (Radio Gdańsk, Radio Plus, Radio Wrocław Kultura), regularnie spotyka się z czytelnikami na spotkaniach autorskich, festiwalach literackich i kryminalnych.

Więcej informacji o autorce lub jej książkach można znaleźć na:

Fot. Ireneusz Skąpski.

Chcesz zorganizować spotkanie z autorem ? Skontaktuj się