Twórcy biura Citart

Gaja Grzegorzewska

Ur. w 1980 r., filmoznawczyni, jedna z najpopularniejszych pisarek kryminalnych. Wydała siedem powieści w tym cztery kryminały o prywatnej detektyw Julii Dobrowolskiej. Za trzecią powieść cyklu - "Topielicę" otrzymała nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej kryminalnej powieści roku. "Betonowym pałacem", który ukazał się nakładem Wydawnictwa Literackiego otworzyła nowy cykl thrillerów z pogranicza urban fantasy z Krakowem w roli głównej. Drugi tom cyklu to "Kamienna noc". Pracuje nad częścią trzecią trylogii.

Jest również współautorką, wraz z Irkiem Grinem i Marcinem Świetlickim, powieści "Orchidea", będącej pastiszem gatunku kryminalnego.

W marcu ukazała się jej pierwsza powieść SF pod tytułem “Selkis” będąca nieczystym gatunkowo miksem fantastyki, kryminału i romansu.

Zajmuje się także scenariopisarstwem. Jest jedną ze scenarzystek filmu “Erotica 2022” i jedną ze scenarzystek serialu “Krakowskie potwory”, który można już oglądać na platformie Netflix. Obecnie pracuje nad kolejnymi scenariuszami. A także powieścią będącą kontynuacją „Selkis” i opowiadaniami poszerzającymi to nowe uniwersum.

Jest autorką wielu opowiadań, zajmuje się też dziennikarstwem. Pisała do "Portalu kryminalnego","Polityki", "Wprost", "Gazety Wyborczej", "Bluszcza", "Chimery", “Pisma”, “Książek” i "Men's Health".

Nałogowo ogląda space opery i chciałaby zamieszkać na statku kosmicznym.

Okładka książki "Selkis" Gaja Grzegorzewska

Selkis Gaja Grzegorzewska

Nietypowa miłość, bestialskie zbrodnie i walka o przetrwanie na tle wydarzeń prowadzących do anihilacji ludzkości.

Space opera, z jaką się jeszcze nie zetknęliście! Poznajcie kosmiczne oblicze Gai Grzegorzewskiej!

VI wiek nowej ery w odległym układzie gwiezdnym, którym rządzą dwie zależne od siebie siły – będący militarną potęgą Zjednoczony Sojusz Układu i dostarczające towary Konsorcjum Handlowe.

Kiedy w 570 obrocie Układ zostaje zaatakowany przez nieznanego wroga, na polu walki zostaje Starcastle, ostatnia jednostka floty ZSU. Planowana przez kapitana samobójcza misja okrętu zostaje niespodziewanie przerwana. Z opresji flotę ratuje należący do KaHa kontenerowiec Scarlett. Dzięki zaoferowanej przez trejderów niezwykłej technologii maskującej, Starcastle udaje się umknąć ze strefy zniszczenia.

Kapitan Kingston w ramach umowy przyjmuje na pokład rozbitków ocalałych ze Scarlett. Do załogi dołączają: Kruger – ekscentryczna i arogancka lekarka pokładowa, Selkis – wywołująca skrajne emocje drapieżna istota oraz mechaniczna hybryda Lucius. Swoim wyglądem, zachowaniem i przynależnością gatunkową tak bardzo różnią się od układowych norm, że od pierwszych chwil budzą nieufność żołnierzy floty. Zwłaszcza Selkis, ostatnia przedstawicielka rasy Scorp, niepoddana obowiązkowemu w Układzie uczłowieczaniu. Mimo że trejderom przysługuje immunitet, ich bezpieczeństwo na statku jest kruche.

Tak rozpoczyna się porywająca kosmiczna przygoda! Grzegorzewska, znana z doskonałych powieści kryminalnych, stworzyła intrygującą wizję przyszłości, w której to ludzkość jest agresorem, a słowo „człowieczeństwo” zyskało mroczny wymiar. Podobnie jak w poprzednich powieściach, tu także znajdziemy odważne obyczajowo, osobliwe miłosne wątki, przewrotną kryminalną intrygę oraz wplecione w fabułę liczne popkulturowe tropy. Czytając Selkis będziemy się świetnie bawić, odnajdując nawiązania nie tylko do Star Treka, Battlestar Galactica, Horyzontu zdarzeń, Obcego ale i do takich klasycznych dzieł, jak Boska komedia, utwory Szekspira, czy poezja T.S. Eliota.

vvvvvvv

Chcesz zorganizować spotkanie z autorem ? Skontaktuj się