Nasi twórcy inni

Polska aktorka teatralno-musicalowa, filmowa i telewizyjna oraz piosenkarka. Na stałe związana z teatrem muzycznym Studio Buffo w Warszawie.

Anna Marciniak-Tomala

Studiowała malarstwo oraz grafikę w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego oraz dyplom z ilustracji w pracowni prof. Zygmunta Januszewskiego. Stypendystka Ministerstwa Kultury ( Roczne Stypendium Twórcze 2006 ).

Zajmuje się malarstwem olejnym, asamblażem, ilustracją książkową oraz kreacją i projektowaniem graficznym. Wystawia swoje prace w kraju i za granicą, na aukcjach i targach sztuki. Jej obrazy znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i Europie.

Ważniejsze wystawy i publikacje:

 • 2022 - Wystawa “Puzzle ze wspomnień” –Galeria Gaude Mater, Częstochowa
 • 2022 - Wystawa “Puzzle ze wspomnień” - Dzwonnica Kultury, Kazimierz Dolny
 • 2022 - Zbiorowa Wystawa Sztuki Młodej - Pragaleria w Warszawie
 • 2022 - Bruxelles Art Vue - Publikacja Power of Color 2021
 • 2021 -  Teatr 6 Piętro w Warszawie - Wystawa Przedaukcyjna
 • 2021 -  Pokonkursowa wystawa "Portret Ksawerego" Pałacyk Ksawerego

Konopackiego w Warszawie

 • 2021 -  Zbiorowa Wystawa Sztuki Młodej - Pragaleria w Warszawie
 • 2020 - Zbiorowa Wystawa Sztuki Młodej - Pragaleria w Warszawie
 • 2017 -  Publikacja książki "Wyzwania dla Warszawy" z autorskimi ilustracjami
 • 2016 -  Wystawa poplenerowa - Miejska Galeria Sztuki - Sozopol Bułgaria
 • 2014 -  Wystawa poplenerowa - Miejska Galeria Sztuki - Sozopol Bułgaria
 • 2012-   Wystawa zbiorowa „Ericsson Komunikacja Warszawa” Galeria

Ericsson w Warszawie

 • 2010 -  Wystawa "Obrazy" / z Agnieszką Kwiatkowską / - Centralny Basen

Artystyczny  w Warszawie

 • 2009 - Wystawa zbiorowa "Kierunek Praga" - Galeria Konferencyjna Warszawa
 • 2009 - Wystawa Pracowni Ilustracji ASP w Warszawie - Wydział Grafiki ASP
 • 2006 - Realizacja autorskiego muralu " Psy wyprowadzamy wyłącznie na smyczy"

/ z Michałem Frydrychem / Warszawa Praga

 • 2005 - Wystawa "Siatka na Pustyni" / z Viktorem Dyndo / - Galeria Ogród Zimowy,

PKiN w Warszawie

 • 2005 - Wystawa " Dłużew w Studio" - Teatr Studio Warszawa
 • 2005 - Polsko - Francuska Wystawa zbiorowa malarstwa „Orlean”  Orlean, Francja

O cyklu „Puzzle ze wspomnień”

Cykl obrazów pt. "Puzzle ze wspomnień" to malarski zapis historii znanych mi ludzi. Inspiracją do tych kompozycji są kadry, małe cząstki, impresje z życia, będące odbiciem ich pragnień, marzeń, bolączek czy fascynacji. Malarski język jakim się posługuję nie opisuje ich dosłownie. Przy pomocy malarskich środków odtwarzam kalki z charakteru, ze sposobu widzenia świata każdego z bohaterów.

Jedni pragną wyrazić radość z pięknej chwili, ze słonecznego dnia wykradzionego codzienności. Inni natomiast zatapiają się w smutku i depresji , w uczuciu straty i osamotnienia. Jeszcze inni emanują silną, erotyczną energią, która bije od nich pomimo milczenia.

Są też i tacy, którzy zdali sobie właśnie sprawę , że ich czas dobiega końca i nie walczą z tym. Pozwalają na szlachetne , powolne znikanie, na rozpływanie się w rzeczywistości, blaknięcie. Jako wrażliwy obserwator filtruję te stany bardzo dokładnie, przyswajam i próbuję tłumaczyć na język malarski.

Zapraszam do mojego sekretnego świata.

:

Posłuchaj podcastu audycji promującej jedną z moich wystaw. O inspiracjach, o sztuce, o życiu:

https://radiokapital.pl/shows/lets-talk-about-sex/o-sztuce-anki-marciniak/

 

Obserwatorka 100x100cm 2020 Pod światło 2 80x80cm Pod taflą 80x80cm 2021

Llink do twórczości

 

W tym roku zakończył pracę nad przewodnikiem po ukraińskiej Besarabii, obecnie pracuje nad książką "Odessa dla romantyków", w przyszłości zamierza również napisać książki o Charkowie, Połtawie, Sumach i Czernihowie.

Jest ponadto certyfikowanym przewodnikiem po Odessie, odeskich katakumbach, Kijowie i czarnobylskiej strefie wykluczenia. Należy do Stowarzyszenia Przewodników Ukraińskich.

W ostatni piątek tj. 30 października, został wyznaczony przez specjalną komisję Departamentu Kultury i Turystyki Odessy na symboliczne stanowisko Ambasadora Odessy w Polsce. Jest to oczywiście honorowy tytuł, wiąże się on jednak z promocją miasta w Polsce, na czym nie ukrywa, bardzo mu zależy.
Prelekcje, w których uczestniczył wcześniej miały format typowego slajdowiska, które było w pewnym sensie zaproszeniem do przyszłego odwiedzenia Odessy, odeskich katakumb, Kijowa czy też zamkniętej czarnobylskiej strefy wykluczenia. Podczas slajdowisk dzielił się również swoją wiedzą z nimi związaną. Chciałby dodać, że wielokrotnie uczestniczył w wykładach i prezentacjach zarówno w Polsce jak i na terenie Ukrainy.

Planuje w najbliższym czasie, choć to określenie w związku z panującą sytuacją jest nieco enigmatyczne, organizować spotkania literacko - podróżnicze. Podczas spotkań chciałby opowiadać o Odessie, w oparciu o dzieła literackie, które w niej powstały i które istnieją w polskim przekładzie. Mam tutaj na myśli Aleksandra Puszkina, Ilję Ilfa, Jewgienija Pietrowa, Izaaka Babla, Walentina Katajewa, Konstantina Paustowskiego, Aleksandra Kozaczyńskiego, Lwa Sławina czy też Jurija Oleszę. Myśli, że jest to interesujący pomysł na zachęcenie czytelników do swoistej literackiej podróży.

Borys Tynka jest autorem następujących książek:

 • 2020 „Przewodnik po Odessie” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język ukraiński;
 • 2020 „Przewodnik po Kijowie” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język polski;
 • 2020 „Przewodnik po Kijowie” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język ukraiński;
 • 2020 „Przewodnik po Czarnobylu” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język polski;
 • 2020 „Przewodnik po Czarnobylu” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język ukraiński;
 • 2020 „Przewodnik po Ukrainie Zachodniej” - wydawnictwo Pascal(Polska) – ze względu na Covid – 19 wydanie książki zostało chwilowo wstrzymane;
 • 2020 „Prypeć, Czarnobyl i czarnobylska strefa wykluczenia" - wydawnictwo Bezdroża(Polska) – ze względu na Covid – 19 wydanie książki zostało chwilowo wstrzymane;
 • 2020 „Kijów i Czarnobyl” - wydawnictwo Pascal(Polska);
 • 2020 „Lwów” - wydawnictwo Pascal(Polska) – udział w aktualizacji przewodnika;
 • 2020 „Spacerownik zakopiański” – wydawnictwo CM(Polska) - w trakcie realizacji;
 • 2019 „Przewodnik po Odessie” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język polski;
 

Polska aktorka filmowa i teatralna, blogerka.

Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, asystentka psychodramy, instruktorka teatralna i animatorka kultury. Od 1996 roku prowadzi warsztaty twórcze, zwłaszcza z wykorzystaniem sztuki teatru lalek, dla bardzo różnych grup uczestników.

Pracowała z nauczycielami, terapeutami, artystami, a także z osobami z niepełnosprawnością i uzależnionymi, w różnych częściach Polski i za granicą - w Irlandii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Czechach, Armenii, Holandii, Tajlandii, Austrii, Niemczech, Hiszpanii i na Słowacji. Od 2001 roku jest związana z Bielskim Stowarzyszeniem Artystycznym Teatr Grodzki w Bielsku-Białej, gdzie zajmuje się inicjowaniem i realizacją różnorodnych projektów artystycznych i edukacyjnych.

Jest autorką i współautorką kilkunastu publikacji wydanych przez Teatr Grodzki, poświęconych twórczości zaangażowanej społecznie. Od 2003 roku jest członkiem międzynarodowej organizacji ASHOKA – Innowatorzy dla dobra społecznego.

Propozycja warsztatów - Spotkanie z teatrem lalek

Michał Olszański, urodzony 29.07.1954 w Kielcach, ojciec Tadeusz / dziennikarz, tłumacz, hungarysta/ mama Barbara / wydawca/. Studia wyższe na UW, Instytut Profilaktyki Społ. i Resocjalizacji. Do 1992 roku praca w zawodzie, wychowawca i dyrektor Szkolnego Ośrodka Socjoterapii w Warszawie. W latach 93-95 prywatne Radio Kolor, od 1995 do 2020 roku radiowa Trójka, w której prowadzi audycje sportowe, dla dzieci, magazyny i autorskie rozmowy w cyklu Godzina Prawdy. Od roku 2000 rozpoczyna współpracę z TVP, jako prowadzący Magazyn Ekspresu Reporterów. Następnie trafia do zespołu Pytanie na Śniadanie, gdzie współprowadzi poranne pasmo. Współpracę kończy w 2020 roku.

Od prawie 30 lat mieszka w podwarszawskich Chyliczkach, żona Magdalena / psychoterapeuta/ , synowie Jan i Antoni, dwie wnuczki Nadia i Liwia.