Nasi twórcy inni

Polska aktorka teatralno-musicalowa, filmowa i telewizyjna oraz piosenkarka. Na stałe związana z teatrem muzycznym Studio Buffo w Warszawie.

Anna Marciniak - Urodzona w Warszawie w 1984 roku, studiowała malarstwo i grafikę na ASP w Warszawie. Obroniła dyplom z malarstwa u Profesora Jarosława Modzelewskiego oraz dyplom z ilustracji u Profesora Zygmunta Januszewskiego. Stypendystka Ministerstwa Kultury (Roczne stypendium twórcze). Zajmuje się malarstwem olejnym, ilustracją książkową oraz kreacją i projektowaniem graficznym (print i digital).

Kilka słów o malarstwie:

Puzzle ze wspomnień to cykl obrazów, który realizuję ok kilku lat. Są to płótna oraz obiekty przestrzenne tworzone w technice olejnej uzupełnionej złotem oraz elementami asamblażu . Prace są zbiorem scen, wspomnień często bardzo wyrywkowych , które regularnie utrwalam przy pomocy szkicownika i aparatu cyfrowego. Źródłem motywów są dla mnie także media społecznościowe. Pozornie wyrwane z kontekstu sceny, umieszczane bezrefleksyjnie w sieci stanowią dla mnie rodzaj autografu, opisu osobowości znanych mi osób, ich stanu emocjonalnego, charakteru i kondycji psychicznej. Nigdy nie portretuję obcych osób zawsze są to przyjaciele, znajomi, członkowie rodziny, sąsiedzi. Często w pracach pojawiają się drobne przedmioty, zwierzęta i/lub sceny, które opisują aktualny stan wewnętrzny danego bohatera. Kompozycje "nawiedzają" czasem czarne, zagadkowe postaci , które są personifikacją wewnętrznych napięć i rozterek bohaterów. W niektórych płótnach stosuję podziały kompozycji, które jeszcze mocniej nawiązują do tytułowych puzzli. Ważną rolę odgrywa w mojej twórczości natura oraz krajobraz zmieniony, zniszczony w wyniku działalności człowieka.

Obserwatorka 100x100cm 2020 Pod światło 2 80x80cm Pod taflą 80x80cm 2021

Lista wystaw:

 • 2021 Pragaleria Warszawa - Zbiorowa Wystawa Sztuki Młodej
 • 2020 Pragaleria Warszawa - Zbiorowa Wystawa Sztuki Młodej
 • 2019 Wystawa zbiorowa pracowni ilustracji ASP w Warszawie
 • Centralny Basen Artystyczny w Warszawie - Wystawa „Obrazy” / wraz z Agnieszką Kwiatkowską / 
 • Miejska Galeria Sztuki w Sozopolu / Bułgaria /- wystawa zbiorowa 
 • Publikacja książki z autorskimi ilustracjami - „Wyzwanie dla Warszawy - mieszkalnictwo dla seniorów”.
 • Wystawa zbiorowa „Kierunek Praga” Galeria Konferencyjna Warszawa
 • Realizacja Muralu autorskiego „Psy wyprowadzamy wyłącznie na smyczy” / wraz z Michałem Frydrychem - Warszawa
 • Wystawa zbiorowa „Ericsson Komunikacja Warszawa” Galeria Ericsson
 • Wystawa malarstwa „Siatka na Pustyni” PKiN Warszawa Galeria Ogród Zimowy
 • Wystawa poplenerowa „Dłużew w Studio” Galeria Studio Warszawa
 • Indywidualna malarstwa „Malarstwo” PKiN Warszawa Galeria Ogród Zimowy
 • Polsko - Francuska Wystawa zbiorowa malarstwa „Orlean” - Merostwo Orlean
 • Wystawa indywidualna na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie

Llink do twórczości

 

W tym roku zakończył pracę nad przewodnikiem po ukraińskiej Besarabii, obecnie pracuje nad książką "Odessa dla romantyków", w przyszłości zamierza również napisać książki o Charkowie, Połtawie, Sumach i Czernihowie.

Jest ponadto certyfikowanym przewodnikiem po Odessie, odeskich katakumbach, Kijowie i czarnobylskiej strefie wykluczenia. Należy do Stowarzyszenia Przewodników Ukraińskich.

W ostatni piątek tj. 30 października, został wyznaczony przez specjalną komisję Departamentu Kultury i Turystyki Odessy na symboliczne stanowisko Ambasadora Odessy w Polsce. Jest to oczywiście honorowy tytuł, wiąże się on jednak z promocją miasta w Polsce, na czym nie ukrywa, bardzo mu zależy.
Prelekcje, w których uczestniczył wcześniej miały format typowego slajdowiska, które było w pewnym sensie zaproszeniem do przyszłego odwiedzenia Odessy, odeskich katakumb, Kijowa czy też zamkniętej czarnobylskiej strefy wykluczenia. Podczas slajdowisk dzielił się również swoją wiedzą z nimi związaną. Chciałby dodać, że wielokrotnie uczestniczył w wykładach i prezentacjach zarówno w Polsce jak i na terenie Ukrainy.

Planuje w najbliższym czasie, choć to określenie w związku z panującą sytuacją jest nieco enigmatyczne, organizować spotkania literacko - podróżnicze. Podczas spotkań chciałby opowiadać o Odessie, w oparciu o dzieła literackie, które w niej powstały i które istnieją w polskim przekładzie. Mam tutaj na myśli Aleksandra Puszkina, Ilję Ilfa, Jewgienija Pietrowa, Izaaka Babla, Walentina Katajewa, Konstantina Paustowskiego, Aleksandra Kozaczyńskiego, Lwa Sławina czy też Jurija Oleszę. Myśli, że jest to interesujący pomysł na zachęcenie czytelników do swoistej literackiej podróży.

Borys Tynka jest autorem następujących książek:

 • 2020 „Przewodnik po Odessie” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język ukraiński;
 • 2020 „Przewodnik po Kijowie” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język polski;
 • 2020 „Przewodnik po Kijowie” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język ukraiński;
 • 2020 „Przewodnik po Czarnobylu” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język polski;
 • 2020 „Przewodnik po Czarnobylu” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język ukraiński;
 • 2020 „Przewodnik po Ukrainie Zachodniej” - wydawnictwo Pascal(Polska) – ze względu na Covid – 19 wydanie książki zostało chwilowo wstrzymane;
 • 2020 „Prypeć, Czarnobyl i czarnobylska strefa wykluczenia" - wydawnictwo Bezdroża(Polska) – ze względu na Covid – 19 wydanie książki zostało chwilowo wstrzymane;
 • 2020 „Kijów i Czarnobyl” - wydawnictwo Pascal(Polska);
 • 2020 „Lwów” - wydawnictwo Pascal(Polska) – udział w aktualizacji przewodnika;
 • 2020 „Spacerownik zakopiański” – wydawnictwo CM(Polska) - w trakcie realizacji;
 • 2019 „Przewodnik po Odessie” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język polski;
 

Polska aktorka filmowa i teatralna, blogerka.

Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, asystentka psychodramy, instruktorka teatralna i animatorka kultury. Od 1996 roku prowadzi warsztaty twórcze, zwłaszcza z wykorzystaniem sztuki teatru lalek, dla bardzo różnych grup uczestników.

Pracowała z nauczycielami, terapeutami, artystami, a także z osobami z niepełnosprawnością i uzależnionymi, w różnych częściach Polski i za granicą - w Irlandii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Czechach, Armenii, Holandii, Tajlandii, Austrii, Niemczech, Hiszpanii i na Słowacji. Od 2001 roku jest związana z Bielskim Stowarzyszeniem Artystycznym Teatr Grodzki w Bielsku-Białej, gdzie zajmuje się inicjowaniem i realizacją różnorodnych projektów artystycznych i edukacyjnych.

Jest autorką i współautorką kilkunastu publikacji wydanych przez Teatr Grodzki, poświęconych twórczości zaangażowanej społecznie. Od 2003 roku jest członkiem międzynarodowej organizacji ASHOKA – Innowatorzy dla dobra społecznego.

Propozycja warsztatów - Spotkanie z teatrem lalek

Michał Olszański, urodzony 29.07.1954 w Kielcach, ojciec Tadeusz / dziennikarz, tłumacz, hungarysta/ mama Barbara / wydawca/. Studia wyższe na UW, Instytut Profilaktyki Społ. i Resocjalizacji. Do 1992 roku praca w zawodzie, wychowawca i dyrektor Szkolnego Ośrodka Socjoterapii w Warszawie. W latach 93-95 prywatne Radio Kolor, od 1995 do 2020 roku radiowa Trójka, w której prowadzi audycje sportowe, dla dzieci, magazyny i autorskie rozmowy w cyklu Godzina Prawdy. Od roku 2000 rozpoczyna współpracę z TVP, jako prowadzący Magazyn Ekspresu Reporterów. Następnie trafia do zespołu Pytanie na Śniadanie, gdzie współprowadzi poranne pasmo. Współpracę kończy w 2020 roku.

Od prawie 30 lat mieszka w podwarszawskich Chyliczkach, żona Magdalena / psychoterapeuta/ , synowie Jan i Antoni, dwie wnuczki Nadia i Liwia.