Paulina Płatkowska Fot. Kinga Okolus

Twórcy biura Citart

Paulina Płatkowska

Autorka powieści dla dorosłych i młodzieży oraz bajek, powieści i słuchowisk dla dzieci, sześć z jej bajek przetłumaczono na niemiecki. W 2021 r. została laureatką konkursu „Brakująca Litera” na najlepszą polską książkę roku – za powieść Bądź dobrej myśli.

Publikuje w „Kumplu” cykl felietonów o owadach.

Dzieci są naturalnie otwarte i ciekawe świata, dlatego tak dobrze się rozumiemy w „owadzich” kwestiach – w tym, że nie wolno ich bezsensownie niszczyć tylko dlatego, że są „ble”.

Mieszka w Warszawie. Chętnie jeździ na spotkania w bibliotekach, klubach seniora, domach kultury, przedszkolach i szkołach.

Na spotkaniach autorskich dzieci dowiadują się, że świat jest przyjazny i przepiękny – nieważne, czy patrzymy na niego gołym okiem, czy przez lupę albo lunetę. Wszystko w przyrodzie ma swój sens i związek z całą resztą, w tym także z nami, ludźmi. Rozmowy z najmłodszymi dotyczą również emocji i postaw etycznych. Raźniej jest wiedzieć, że każdy czasem czuje się gorszy – tak jak pszczoła Stefania, lecz także każdy z nas ma też sprawczą moc – tak jak bohaterowie opowieści O królu dębie albo Truskawkowego lata.

Co do spotkań z dorosłymi – moja najnowsza powieść dla dorosłych nosi pożyczony od Rumiego tytuł: To, czego szukasz, szuka także ciebie. Głęboko wierzę w to przesłanie – w to, że dobra energia płynie z obu stron, i od nas do świata, i od świata do nas. Kiedy czegoś w dobrej wierze pragniemy, świat stanie na głowie, żeby nam to dać! Wywoła szereg pomyślnych zbiegów okoliczności, spowoduje fascynujące „przypadki”.

Fot. Kinga Okolus

Propozycje dla dorosłych:

Okładka Książki - Paulina Platkowska Bądź dobrej myśliBądź dobrej myśli

Jak się zmienić z zołzy w uroczą starszą panią, z dewotki w podróżniczkę, z pogodnej samotnicy w szczęśliwą miłosną ryzykantkę?

Wisia, Halina i Loni to trzy indywidualności.

Drugie imię Wisi to „wyższość”. Ma zawsze rację, wie lepiej, ma więcej. Lonia to krawcowa-artystka, otoczona masą ludzi i rzeczy, które mają chronić ją przed samotnością. Halina jest pogrążona w żałobie, modlitwach i niezbyt wesołych podsumowaniach życia pełnego różnych wyrzeczeń.  

Gdy trafiają na siebie, mają około 70 lat. W tym wieku trudno się do kogoś nagiąć, a jeszcze trudniej prawdziwie się zmienić. Ocala je pewna fantastyczna cecha kobiet: podpatrywanie. Jaka jest ta druga i co z tego wynika? Czy to, co służy jej, posłużyłoby mnie? Jak dziewczynki zazdroszczą sobie lalek, młódki – chłopców, a kobiety w każdym wieku kopiują stroje koleżanek, tak da się też zrobić z poglądami: odkurzyć własne, otworzyć się na inne. Żyć pełniej!


Okładka Książki - Paulina Platkowska Lepsze czasyLepsze czasy

Druga część serii o Wisi, Halinie i Loni

Wszyscy znamy złorzeczenie „obyś żył w ciekawych czasach”. A co z lepszymi…? Czy są naprawdę lepsze, czy też czai się w nich przestroga, że „lepsze jest wrogiem dobrego”?

Czasem tak bardzo chciałoby się jeszcze spróbować czegoś nowego, że żadna siła nie może tego powstrzymać – zakazany owoc kusi bez względu na to, ile ma się lat. Nad małżeństwem Wisi i Tadeusza niespodziewanie pojawia się taki „owoc”. A raczej: czerwona sukienka, rude włosy i zachwycające francuskie „r”.

Czy można stracić głowę po siedemdziesiątce? Oczywiście! Zwłaszcza jeśli dotąd wiodło się przykładne życie, a teraz w siwej głowie pobrzmiewa pytanie: „jak nie teraz, to kiedy?”.


Okładka Książki - Paulina Platkowska Jasna sprawaJasna sprawa

Trzeci, ponoć najpogodniejszy tom serii.

Czasem najpiękniejsze dary od losu dostajemy „opakowane w problem”. Wydaje się, że przysporzą samych nieszczęść, tymczasem wywołują zmiany i sieją zamęt, z którego może wypłynąć wiele dobrego.

Lonia z Leonardem sprowadzają się na rok do Polski i jak zawsze roztaczają wokół siebie aurę pozytywnego zakręcenia. Wisia wojuje z Tadeuszem o nowy charakter domu i ogrodu. Z troską obserwuje też swą samotną, ciężarną wnuczkę – na zmianę to się o nią zamartwiając, to ciesząc na samą myśl o zostaniu prababcią. Halinie i Romkowi przytrafiają się jednocześnie wielka radość i wielki cios. Co z nich ostatecznie wyniknie: wygrana czy przegrana…?


Okładka Książki - Paulina Platkowska To, czego szukasz, szuka także ciebieTo, czego szukasz,szuka także ciebie

PREMIERA MAJ 2022

Powieść szkatułkowa jest jak sekretarzyk z wieloma szufladkami, a w każdej z nich kryje się odrębna miniopowieść. Bohaterkami tej książki jest pięć pisarek, a każda z nich prezentuje swoją krótką historię. Powiedzmy więc, że to powieść „szkatułeczkowa”.

Tytuł To, czego szukasz… to cytat z Rumiego – trzynastowiecznego perskiego poety. Jego sens wyjaśnia się w ostatniej scenie powieści.     

Najpierw poznajemy Barbarę – „polską Danielle Steel”, królową romansideł, autorkę zawrotnie popularnych bestsellerów, która po trzydziestu paru latach nieprzerwanej passy właśnie dociera do przysłowiowej ściany.

A może to nie ściana, tylko zakręt, za którym życie oferuje zupełnie nowe wartości…?

Wraz z Barbarą ruszamy do domu pracy twórczej, aby tam spotkać kolejne literatki: reportażystkę Rysię, dziennikarkę Mirę, poetkę Zosię i… Kim będzie ta piąta? Dość powiedzieć, że jej przyjazd szczerze oburzy Barbarę i wielokrotnie podniesie jej ciśnienie.

Zmiana otoczenia wywoła jednak ostatecznie wiele dobrego. Górskie spacery, obcowanie z przyrodą, rozmowy z mądrymi kobietami i porównanie ich doświadczeń do własnych – to wszystko sprzyja refleksji i potrzebnym zmianom, na które przyszła już najwyższa pora.

Bo czasem na swoje życie trzeba spojrzeć z innej pespektywy, aby je naprawdę docenić.


Propozycje dla dzieci:

Okładka Książki - Paulina Platkowska O pszczole, która myślała, że to źle być pszczołąO pszczole, która myślała,że to źle być pszczołą

Podczas spotkania poznajemy młodziutką zapracowaną pszczołę Stefanię. Dowiadujemy się, jak wygląda ul od środka, jakie role mają poszczególne pszczoły, co porabiają zimą.

Wraz z główną bohaterką przechodzimy przez różne emocje: od braku akceptacji swojego życia i trudnych, męczących zadań po zrozumienie, jak ważne i potrzebne jest to, co robi.

O tym wszystkim opowie dzieciom autorka, ilustrując spotkanie fragmentami bajki o małej Stefci.


Okładka Książki - Paulina Platkowska O królu Dębie i jego wspaniałym królestwieO królu dębiei jego wspaniałym królestwie

Przepięknie ilustrowana opowieść o drzewie, które jest dla ludzi, zwierząt, innych roślin i całego ekosystemu tak ważne jak dobry i mądry król dla swego królestwa.

Autorka przekonuje dzieci, że każde drzewo jest takim „królem” albo „królową”, toteż należy im się szacunek i ochrona.

W czasie spotkań autorka rozmawia też z dziećmi o tym, że każdy z nas ma moc i może dbać o przyrodę, zaczynając od swego najbliższego otoczenia.


Okładka Książki - Paulina Platkowska Truskawkowe latoTruskawkowe lato

Kochająca się rodzina to podstawa. Klara Koziołek i jej rodzice stanowią jej doskonały przykład. Nie wszyscy  jednak mają to szczęście.  Nie każdemu trafia się w życiowym pakiecie czuła, wyrozumiała mama oraz dobry i mądry tata. Trudno dojrzewać samotnie, bez promyczka ciepłych słów i gestów….

Ale latem wszystko się może zdarzyć! Kto znajdzie klucz do serca pozornie niedostępnej i poważnej Marty?  Komu po raz pierwszy zawirują motyle w brzuchu? Kto odkryje, że miłość niejedno ma imię? Kto podzieli się uczuciami i napisze płomienne listy? Pogodna Klara, radosna Nula, niepewny Karol czy samotna Marta?

W klasie 5 a szykują się poważne rozterki i zupełnie nowe emocje! W cieple wakacyjnych dni, obok podróżniczych zachwytów, młodzi bohaterowie wydepczą ścieżki do pierwszych uczuć. Miłość i przyjaźń przenoszą góry, bo serce koloru dojrzałej truskawki ma wielką moc!

„Truskawkowe lato" napisane jest lekkim i przyjemnym stylem, liczne są żarty i dowcipy, ale znalazło się też sporo miejsca na wzruszające sceny czy trudniejsze emocje. Historia opowiedziana przez Paulinę Płatkowską spodoba się młodszym nastolatkom, ale wciągnie też rodziców, którzy być może na stronach opowieści w postaci dorosłych bohaterów odkryją cząstkę siebie. Albo przynajmniej spojrzą na świat oczami dorastających dzieci. Dzieci, które już za moment wyfruną z rodzinnego gniazda.

fragment recenzji Granice.pl


Okładka Książki - Paulina Platkowska Dwie takie same śnieżynkiDwie takie same śnieżynki

Czy istnieją dwie takie same śnieżynki?

Poznajcie losy dwóch bliźniaczych płatków śniegu, które żyją wśród chmur i które pewnego zimowego dnia ruszają na ziemię. To będzie niesamowita podróż! Poznają drzewa, ptaki, rzeki... Śledząc ich losy, dziecko będzie mogło zapoznać się z podstawami obiegu wody w ekosystemie. Przygody śnieżynek to jednak nie tylko wiedza przyrodnicza, lecz także ciepła opowieść o tym, co uniwersalne i ważne również w świecie ludzi. Wraz ze śnieżynkami czytelnik odkryje, jak dobrze jest być wyjątkowym oraz jak piękne mogą być relacje z innymi.

„Dwie takie same śnieżynki” to pierwsza książka z serii bajek przyrodniczych „Mikrocuda”. Każda z tych opowieści to świetna propozycja rozbudzania ciekawości dziecka oraz poszerzania wiedzy z zakresu przyrody i ekologii. To także mądra lekcja życia dla nas, którzy wiele od świata przyrody możemy się nauczyć.

Dodatkowym atutem książek są dołączone do opowieści drobne ćwiczenia do wykonania, pozwalające małemu czytelnikowi mocniej przeżyć poznawaną historię.


Okładka Książki - Paulina Platkowska Dziadek do orzechówDziadek do orzechów

Jakie tajemnice może mieć Dziadek do orzechów?

Klara i jej brat co roku dostają od swojego ojca chrzestnego wspaniały świąteczny prezent. Tym razem dziewczynka otrzymuje dziadka do orzechów. Od tej chwili w domu dzieci dzieją się niezwykłe rzeczy. Klara wkracza w niezwykły świat ożywionych zabawek.

Opowiadanie Hoffmana żywe jest w wyobraźni czytelników już od 200 lat. Teraz przedstawiamy je w wersji dostosowanej do najmłodszych, którzy doskonale odnajdą się w magicznym świecie ożywionych zabawek i ich zaczarowanych przygód.


Publikacje:

 • Nie oddam szczęścia walkowerem Czarna Owca 2016, (współaut.);
 • Szczęściary Edipresse 2017, (współaut.);
 • Marzena M. Edipresse 2017, (współaut.);
 • Ciasteczko z wróżbą Edipresse 2018, (współaut.)
 • Jak przechytrzyć nieboszyczka Edipresse 2019, (współaut.)
 • Niewierność Sonia Draga 2019 (współaut.);
 • O królu Dębie i jego wspaniałym królestwie Audioteka 2020;
 • Skarb bogini Juraty Audioteka 2020;
 • O królewnie Alince Audioteka 2020;
 • Prezent dla mamy Audioteka 2020;
 • Kukułka Audioteka 2020;
 • Złotook i Świtezianka Audioteka 2020;
 • Truskawkowe lato Literatura 2020;
 • Bądź dobrej myśli Silver 2020;
 • O królu Dębie i jego wspaniałym królestwie Literatura 2020;
 • Lepsze czasy Silver 2021
 • Intryga pozamałżeńska Sonia Draga 2021
 • Jasna sprawa Silver 2021
 • To, czego szukasz, szuka także ciebie, Silver 2022
 • O pszczole, która myślała, że to źle być pszczołą Literatura 2022
 • Oszczędzanie to nasza misja!, Książeczka dla sieci Biedronka 2022
 • Razem możemy więcej, Książeczka dla sieci Biedronka 2022
 • Dwie takie same śnieżynki, Zielona Sowa 2022
 • Dziadek do orzechów, Zielona Sowa 2022
 • W przygotowaniu: Wędrówka kropelki, Zielona Sowa 2022
 • W przygotowaniu: Kulki mocy i podziemne superbohaterki, Audioteka 2022; Literatura 2023

Po niemiecku ukazały się:

 • Vom Eichenkönig und seinem wunderschönen Königreich 2021
 • Vom Dornröschen Alina 2021
 • Goldauge und Prachtlibelle 2021
 • Ein Geschenk für Mama 2021
 • Der Schatz der Meeresgöttin Jurata 2021
 • Der Kuckuck 2021

Chcesz zorganizować spotkanie z autorem ? Skontaktuj się