Propozycje twórców

GOA – spotkanie dla dzieci lub dorosłych (wówczas w innej formi)

Nowy pokaz obejmuje zdjęcia z trwającej 9 miesięcy podróży kamperem do Kabulu, której owocem będzie nowa książka "Droga do Kabulu".

Okładka książki Tomasz Raczek Kinoterapia

Warsztaty “kinoterapii”, to dyskusja na temat filmów, która staję się rodzajem zbiorowej terapii lęków i stanów depresyjnych.

Krzysztof Petek

 

Bursztynowa Komnata, zaginione klejnoty, garniec monet, chiński smoczy medalion i złote sztaby?

Koncert to połączenie piosenek naszego genialnego barda Jacka Kaczmarskiego o tematyce historycznej („Samosierra”, „Krajobraz po uczcie”, „Rozbite oddziały”, „Ballada wrześniowa”, „Mury”) i kompozycji Kuby Michalskiego do wierszy wielkich polskich poetów (m.in. Kochanowskiego, Norwida, Asnyka, Tuwima, Gałczyńskiego i Herberta).

Całość jest poetycko-muzyczną opowieścią o historii Polski od potężnego królestwa Jagiellonów, przez czas rozbiorów, odzyskanie niepodległości w roku 1918, wojnę, aż do czasów prawie współczesnych. Frazy tej opowieści napisali najwybitniejsi polscy twórcy, a piosenki opatrzone są też krótkim komentarzem historycznym.

Koncerty trwają ok 1 godz. 15 min. Śpiewam, akompaniując sobie na gitarze.

Wym. techniczne: 2 mikrofony na statywach.

O sobie: komponuję muzykę do wierszy znanych poetów i do tekstów własnych. Występuję również z interpretacjami piosenek Leonarda Cohena. Nagrałem pięć płyt z zespołem „Cotton Cat”, oraz pięć albumów solowych.

MARIA SCHEJBAL-CYTAWA zaprasza dzieci, młodzież, a przede wszystkim dorosłych na SPOTKANIE Z TEATREM LALEK

To propozycja dla tych wszystkich, którzy mają teatralne marzenia.
I którzy wierzą, że grać każdy może…
Zwłaszcza z własnoręcznie wykonaną lalką.

Co się wydarzy podczas warsztatów?

Stworzenie lalek zajmie nam około dwóch godzin. Potem nauczymy się je animować, czyli sprawdzimy, co potrafią. A także przekonamy się, do czego my sami jesteśmy zdolni. Lalki podpowiedzą nam, jakie historie chcielibyśmy przedstawić na scenie. Potrzebne będą nam jeszcze dekoracje i dźwięki. Tym też się zajmiemy. A kiedy spektakl będzie już gotowy, zaprosimy widzów. Proste? I tak, i nie. Każda twórczość wymaga autentycznego zaangażowania i wysiłku.

Co o moich warsztatach mają do powiedzenia uczestnicy?

Kiedy mi powiedziano, że mam brać udział w tworzeniu lalek, to byłem bardzo zły! Nigdy nie lubiłem lekcji plastyki i tym podobnych. Jednak budując własnoręcznie, ze zwykłych, skromnych materiałów postać, czułem radość. Sfotografowałem swoją lalkę i przesłałem zdjęcie żonie. Zżyłem się z moja lalką i gdy na próbie kolega uszkodził jej nakrycie głowy, zrobiło mi się przykro. Pani Maria była bardzo kreatywna i pomocna w procesie tworzenia i ożywiania naszych lalek. Zajęcia te pozwoliły mi odpocząć i uspokoić się. Były ciekawe i udowodniły, że można zrobić coś z niczego.

Warsztaty przerosły moje oczekiwania. Praca nad kreacją lalki pobudziła moje emocje, lalka stała się żywa. Lalka jest idealna, bo może wyrazić wszystko!

Chcę podziękować za świetne warsztaty, które z pewnością zapamiętam na bardzo długi czas, jeśli nie do końca życia. Jestem samotnikiem i trudno mi się otwierać przed innymi, natomiast te warsztaty, zwłaszcza praca grupowa, pomogły mi spojrzeć na innych z ciekawej i bardziej właściwej perspektywy. Świetny pomysł, organizacja, osoba prowadząca oraz uczestnicy. Dzięki!

Te zajęcia były dla mnie jak otwarcie okna na różnorodność twórczych możliwości. Praca własnymi rękami zawsze sprawia radość, ale też ważne jest, by do tej pracy zaangażować umysł. Tworzenie lalki i jej osobowości, a następnie powołanie jej do życia skłania do refleksji. Dziękuję!

Warsztaty zapoznały mnie z przedmiotem jako żywą istotą poprzez proces tworzenia, zdobienia i ożywiania lalki. Doskonałe doświadczenie pracy z ludźmi i poznanie ich odczuć podczas pracy z lalką. Wzruszyło mnie to.

Zajęcia z lalkami były dla mnie miłym zaskoczeniem. Przypomniałem sobie o swoich dobrych cechach i zwyczajach – dobrej organizacji pracy i zamiłowaniu do porządku, choć dzięki nim odkryłem, że „pójście na żywioł” i odrobina chaosu też mogą dać fajne rezultaty. Niewielkie środki i odrobina zaangażowania potrafią wydobyć z ludzi rzeczy, o które bym ich nie podejrzewał…

Lalka na dzisiejszych warsztatach to ja. Płacząca rozpaczliwie i biorąca się w garść ciągle od nowa. Animujące ją dla mnie kobiety sprawiły, że ożyła przed moimi oczami, a gdy zatańczyła poczułam kolejny raz, że dam radę iść dalej.

Przygoda z teatrem lalek – gdzie, kiedy, jak?

Program zajęć i czas ich trwania są zawsze dostosowywane do konkretnych potrzeb i możliwości grupy. Czasem organizujemy jednodniowe spotkanie, ale lepiej sprawdza się kilka warsztatowych dni. Aby wziąć udział w zajęciach, nie trzeba mieć żadnych specjalnych umiejętności, nie jest potrzebne doświadczenie w pracy teatralnej, a do tworzenia lalek wykorzystujemy szary papier, stare gazety, sznurek i rozmaite przedmioty „znalezione”.

Samo konstruowanie lalki nie jest trudne i nie wymaga wielkiej sprawności manualnej. Proces wspólnego tworzenia staramy się zawsze zakończyć pokazem – minispektaklu lub choćby kilkuminutowej etiudy lalkowej.

Poniżej w linku jeden z przykładów moich warsztatowych projektów (opis w języku angielskim, ale zdjęcia i filmy pozwalają zorientować się w charakterze zajęć): http://artescommunity.eu/paper-puppets-in-action/

Warsztaty mogą być także prowadzone online (ZOOM).

 

Informacje o Marii Schejbal-Cytawie dostępne w zakładce nasi twórcy

Oferta pokazów filmów autorstwa
MAŁGORZATY SZYSZKI

www.szyszka.art.pl

 1. Warsztaty pisarskie – „Co w trawie piszczy?”, czyli napisz swoje opowiadanie eko

  Dla kogo?

  • Młodzie
  • Dorośli

  Długość trwania:

  • 1,5 h jednorazowo
  • do kilku warsztatów x 1 h

  Wstępny plan warsztatów (modyfikowany w zależności od długości warsztatów)

  • Temat – co nas najbardziej porusza w temacie ekologii?
  • Bohater – o kim opowiemy? Jaki cel będzie miał nasz bohater?
  • Konflikt – z kim/z czym zmierzy się bohater?
  • Historia – o czym będzie? W dwóch zdaniach
  • Przesłanie • Struktura trzech aktów
  • Prezentacja pomysłów uczestników i omówienie ich

  Sposób prowadzenia spotkania: online lub na żywo

  Wykład, ćwiczenia, praca własna, dyskusja

   

 2. Wykład lub rozmowa – „Ekologia na co dzień – to nie jest trudne”

  • Jakie krzywdy robimy naszej planecie?
  • W jakich sferach życia mamy wpływ na ekologię? Przykłady z życia
  • Przykłady filmowe – co warto obejrzeć na temat ekologii?
  • Co warto przeczytać – polecane książki o ekologii

Warsztaty literackie dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do organizacji spotkania/warsztatów o tematyce około-muzycznej z kompozytorką, autorką tekstów i wokalistką Kasią Stashką.

Podczas spotkania chętnie podzieli się z uczestnikami swoim doświadczeniem: muzycznym, scenicznym i, przede wszystkim, wokalnym.W trakcie spotkań opowie też, jak ćwiczyć i doskonalić swój głos, jak interpretować utwory, co robić, aby pozostać sobą na scenie, ale również podzieli się sposobami, które umożliwią poznanie swojego głosu (jego barwy, brzmienia, kształtowania oddechu, wymowy, tonacji oraz dykcji).

Stashka na scenie z grupą dzieci.

W programie przewiduje też wspólne śpiewanie, konkurs a’la The Voice i własny koncert.

Możliwe wydarzenie stacjonarne lub online z kompleksową obsługą biura Citart.

 

Więcej o Stashce w zakładce nasi twórcy.

Stashka na scenie z grupą dzieci Fot. Tygodnik Szczytno

 1. Jak zbilansować zdrowy posiłek?
  • na jakie produkty zwrócić uwagę?
  • jakie jest zapotrzebowanie u zdrowego człowieka na węglowodany, białko, tłuszcz?
 2. Jaka dieta jest najlepsza?
 3. Co wnoszą do naszego życia popularne diety
  • ketogeniczna
  • bezglutenowa
  • dieta sokowa
  • intermittent fasting, czyli post przerywany
 4. Zasady prawidłowego żywienia 
  • czy w dzisiejszych czasach można jeść zdrowo?
  • czy śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia?
  • czy ostatni posiłek należy zjeść do godziny 18?
  • czy owoce zjedzone po południu tuczą?
 5. Dlaczego picie wody jest tak ważne dla naszego organizmu?

 

Zaprasza
Dietetyk kliniczny
Martyna Walecka