Fot. Albert Zawada/Agencja Gazeta wydawnictwoagora.pl
Fot. Albert Zawada/Agencja Gazeta wydawnictwoagora.pl

Artur Nowak i Profesor Stanisław Obirek propozycja spotkań on-line

Olga Tokarczuk rekomendując głośny wywiad - rzekę, który przeprowadza z byłym jezuitą, profesorem Stanisławem Obirkiem pisarz i publicysta bohater filmu braci Sekielskich Artur Nowak - napisała: „Czytając tę książkę miałam wielką przyjemność i radość z obcowania z tak otwartym, szerokim i wolnym umysłem. Bardzo ich nam potrzeba w tych niespokojnych i pełnych chaosu czasach."

Bohaterem książki jest Stanisław Obirek - były jezuita, jeden z niepokornych polskiego Kościoła, opowiada o swoim życiu. O dzieciństwie w pegeerze, studiach w Krakowie, doświadczeniach związanych z nadużyciami w Kościele, fascynacji zakonem jezuitów, studiach w Rzymie w okresie, gdy papieżem został Karol Wojtyła, życiu zakonnym, wreszcie o odejściu z Kościoła. Jan Paweł II i jego pontyfikat to centralny motyw tej mądrej i osobistej rozmowy. Daje ona możliwość spojrzenia na papieża Polaka z innej niż dominująca w Polsce perspektywy – chłodnej, rzeczowej i krytycznej. Ale życie profesora Obirka, antropologa kultury, teatrologa, teologa i historyka, to także fascynujące spotkania i wyjątkowe relacje z takimi postaciami jak Lem, Różewicz, Kołakowski, Tischner czy Bauman oraz niezliczone lektury. Wszystko to ukształtowało człowieka, który dusząc się w katolickiej doktrynie poszukiwał swojej „wąskiej ścieżki”.

Obirek mówi wprost: "Moja perspektywa jest taka, że polski katolicyzm nie tylko oddalił się w ostatnich 30 latach od chrześcijaństwa, ale też przestał być religią. Teza wydaje się mocna, mam jednak argumenty, które przytaczam w tej książce, które nie dadzą się odeprzeć. Paradoks polega na tym, że to nie ja nie odszedłem z Kościoła, ale to Kościół porzucił swoją misję."

Zarówno Stanisław Obirek jak i Artur Nowak na bieżąco komentują sytuację w kościele na łamach Gazety Wyborczej oraz Newsweeka. Są współautorami ponad stu tekstów o nadużyciach w przestrzeni kościoła, perspektywach zmian życia religijnego.

Fot. Albert Zawada/Agencja Gazeta wydawnictwoagora.pl