Warsztaty dla dzieci i młodzieży

Tajemnice, zagadki, łamanie szyfrów i przygody z nauką!
Detektywi na kółkach i Nikola Tesla!

dla klas: 4-6 szkoły podstawowej
lektura: uzupełniająca dla klas 4-6 od roku 2017/2018
prowadzi autor: Marcin Kozioł
czas spotkania: ok. 40 minut (do 60 minut z sesją pytań)
wielkość grupy: do 100 dzieci
forma: multimedialna lekcja (z elementami dyskusji) wypełniona wciągającą narracją, krótkimi filmami, animacjami i zdjęciami, uzupełniona o wspólny pokaz (doświadczenie naukowe) z uczniami – każdy będzie mógł zostać „władcą piorunów”.
miejsce: biblioteka, świetlica, dom kultury, szkoła

Okładka książki Marcin Kozioł Skrzynia władcy piorunów Okładka książki Marcin Kozioł Tajemnica przeklętej Harfy

Książki z serii „Detektywi na kółkach” – www.detektywi-na-kolkach.pl

  • Skrzynia Władcy Piorunów (lektura uzupełniająca), premiera 2014
  • Tajemnica przeklętej harfy (ciąg dalszy przygód, Złota Lista Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom), premiera 2017
    Książki można czytać niezależnie od siebie, w dowolnej kolejności)

Temat i przebieg spotkania / lekcji multimedialnej

Spotkanie z autorem lektury dla klas 4-6 „Skrzynia Władcy Piorunów” (z serii „Detektywi na kółkach”), jest nie tylko okazją do rozmowy o książce, ale też angażującą lekcją multimedialną.

Niezwykłe przygody bohaterów, detektywistyczne zagadki, łamanie szyfrów i elektryzująca nauka! Wartka współczesna akcja powieści staje się pretekstem do poznania wielu naukowych ciekawostek, a zwłaszcza niezwykłych dokonań wybitnych postaci. Podczas tej multimedialnej lekcji skupimy się na wynalazcy Nikoli Tesli, któremu zawdzięczamy m.in. rozpowszechnienie taniej energii elektrycznej. Współczesna akcja serii łączy się z odtworzonymi na podstawie źródeł biograficznych nadzwyczajnymi, ale prawdziwymi wydarzeniami z życia historycznych postaci. Choć może się wydawać, że tak przedstawiony Tesla to wymysł wyobraźni, rodem z literatury science-fiction, to wszystko, co o nim powiemy i przeczytamy – wydarzyło się naprawdę!

Odkrywając tajemnice Nikoli Tesli, nazywanego też „Władcą Piorunów”, przeprowadzimy doświadczenie naukowe. Każdy będzie mógł zostać „władcą piorunów”. Poznamy współczesnych bohaterów książki, w tym czternastoletnią Julkę, marzącą o byciu odkrywcą i detektywem, Toma (obdarzonego zdolnością synestezji, czyli „fuzji zmysłów”, która nie jest wymysłem, ale prawdziwym zjawiskiem) i Spajka / Biszkopta – labradora, psa asystującego.

Wspomnimy też o SZTUCE SZYFROWANIA, bo książki z serii „Detektywi na kółkach” uczą... szyfrować i łamać szyfry!

Na koniec przeniesiemy się na chwilę do starożytnego Egiptu, śladem młodych detektywów, którzy w drugiej części („Tajemnica przeklętej harfy”) podczas swoich wakacji trafiają na kolejną niezwykłą naukową zagadkę i jeszcze bardziej niesamowitą historyczną postać...

Aspekt integracyjny

Czternastoletnia Julka – główna bohatera – porusza się na wózku od czasu wypadku. Wcale jednak nie przeszkadza jej to w realizowaniu marzeń o byciu detektywem i odkrywcą. Nie jest to książka o niepełnosprawności, ale niepełnosprawność jest częścią przedstawionej rzeczywistości. Trzeba nauczyć się z nią żyć, ale nie uniemożliwia realizacji marzeń i stawiania sobie wyzwań. Poświęcimy temu fragment spotkania, opowiadając o Julce i labradorze Spajku – psie asystującym o niezwykłych zdolnościach (jego protoplastą jest Spajk p. Marka Sołtysa, „Szalonego Wózkowicza” – www.tpsw.pl). Przy tej okazji przyjrzymy się pracy psa asystującego.

Wymagania techniczne spotkania:

  1. Rzutnik z kablem (dowolne złącze)
  2. Ekran
  3. Nagłośnienie / mikrofon (przy grupach powyżej 50 osób)
  4. Przedłużacz i stolik, na którym umieszczone będzie nieduże urządzenie do eksperymentu naukowego. NIE jest potrzebny komputer (autor przywozi własny)

NIE MA RZUTNIKA ALBO EKRANU?

Proszę o tym uprzedzić, a jest możliwość zapewnienia także tego wyposażenia.