Integracja osób wykluczonych, będących w bezdomności, zagrożonych depresją i bezrobociem lub będących w kryzysie jest bardzo trudna. Aby pomóc tym ludziom potrzebny jest czas i odpowiednie warunki do wspierania ludzi będących w izolacji wynikającej z różnych przyczyn: zdrowotnych, mentalnych lub ekonomicznych. Warsztaty z tworzenia laki to działania kreatywne, wywołujące emocjonalne katharsis . Podczas warsztatów dramatyczne historie osób zagrożonych wykluczeniem są odkrywane na nowo, co tworzy możliwość odbudowania, krok po kroku, ich życiowej drogi.
LALKI W AKCJI - autorski program warsztatów artystycznych służący celom integracji społecznej, terapii, edukacji i samorozwoju, realizowany od 2001 roku. Warsztaty skupiają się na nauce tworzenia prostych lalek teatralnych ze zwykłych materiałów i przedmiotów oraz powoływaniu ich do życia, a następnie opowiadaniu z ich pomocą osobistych historii.
Program był testowany w 20 krajach europejskich, a także w Turcji, Armenii i Tajlandii we współpracy z instytucjami i organizacjami zaangażowanymi społecznie.
Główne zalety tej metody wskazane przez praktyków edukacji, terapii oraz działań inkluzywnych obejmują:
- dostępność (angażuje osoby, które zmagają się z bardzo różnymi problemami i pozostają w społecznej izolacji, ze wszystkich grup wiekowych);
- głębokie zaangażowanie emocjonalne (pozwala utożsamić się z działaniami lalki na scenie i osobiście przeżyć jej uczucia, rozterki, trudności, zyskując w ten sposób wgląd w istotę problemu);
- praca indywidualna i grupowa (stwarza możliwość własnej kreacji, a jednocześnie poznania działań i pomysłów innych osób. Daje samodzielność, a zarazem poczucie siły wynikające ze wsparcia grupy);
- zaangażowanie ciała, a nie tylko umysłu (ułatwia aktywizację, oswaja z zadaniowością);
- natychmiastowe rezultaty pracy manualnej (pozwala osiągnąć wymierny efekt w krótkim czasie, co wzmacnia poczucie własnej wartości i sprawczości);
OPINIE UCZESTNIKÓW ZAJĘĆ
- Ta metoda sprawdza się w bardzo różnych kontekstach. Dzięki niej mamy teraz nową umiejętność - narzędzie do wykorzystani w pracy z tymi, których trudno zachęcić do aktywności i podejmowania nowych wyzwań.
- Interesujące jest to, że lalkarstwo łączy prostotę z głębią. Jest też formą zabawy i daje prawdziwą satysfakcję - efekty pracy są natychmiastowe.
- Ta metoda wykorzystuje nie tylko mózg, ale także ręce i ciało. Pozwala nam dać się porwać biegowi opowieści.
- Nie czułam upływających godzin. Dobrze było zrobić własną lalkę i zobaczyć pracę innych.
- Nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać, ale okazało się, że praca z lalką to bardzo radosne i spontaniczne doświadczenie. Używaliśmy wyobraźni i odkrywaliśmy swoje talenty.
PROGRAM ZAJĘĆ
- WARSZTATY LALKARSKIE DLA OSÓB PRACUJĄCYCH Z GRUPAMI ZAGROŻONYMI WYKLUCZENIEM SPOŁECZNYM
Propozycja dla edukatorów, terapeutów, artystów, kadry placówek oświatowych i kulturalnych, a także organizacji działających na rzecz integracji społecznej.
Prezentacja metody i jej rezultatów poprzez doświadczenie procesu pracy z lalką (nauka poprzez działanie) oraz szczegółową analizę poszczególnych etapów w dyskusji grupowej (wymiana doświadczeń).
Dodatkowo, ilustracja filmowa metody – materiały wideo prezentujące jej praktyczne zastosowanie.
Możliwość zorganizowania sesji warsztatowych w trybie jedno- i dwu- lub trzydniowym (optymalny czas trwania sesji: 6 godzin dziennie)
- WARSZTATY LALKARSKIE DLA OSÓB Z GRUP ZAGROŻONYCH WYKLUCZENIEM SPOŁECZNYM
Zasady organizacji jak wyżej, z pominięciem analizy i omówień samej metody, a w zamian za to prowadzenie procesu pod kątem potrzeb uczestników i refleksja nad ich osobistym doświadczeniem.
- WARSZTATY Z DRAMY Z TERAPEUTKĄ MARIĄ SZEJBAL.
Oddziaływanie poprzez twórczość na osoby zagrożone wykluczeniem wpływa na budowanie ich tożsamości a jednocześnie jest sposobem odreagowywania konfliktów i wyrażania tłumionych emocji czy podświadomych lęków Zajęcia z dramy zmieniają zachowania uczestników, poprzez granie ról, uwalniają nagromadzone napięcia i emocje, ujawniają konflikty emocjonalne, sprzyjają osiąganiu korektywnych emocjonalnie doświadczeń. Zajęcia pozwolą uczestnikom przełamać nieśmiałość i brak poczucia pewności siebie tak utrudniające zdobycie pracy.