Pokaz filmów Małgorzaty Szyszki

Oferta pokazów filmów autorstwa
MAŁGORZATY SZYSZKI

Cykl 1: TROPAMI HERBERTA PO LWOWIE

Czas: 21 minut
W studni kamienicy przy Łyczakowskiej we Lwowie rozbrzmiewa dojrzały głos Zbigniewa Herberta. Czy powrót poety do rodzinnego miasta jest w ogóle możliwy? Film jest spacerem po lwowskich ulicach i placach, podążaniem po śladach twórcy Pana Cogito. Przewodnikiem po mieście jest scenograf Oleksandr Overchuk, Ukrainiec od lat związany z kulturą polską. Słoneczny, letni Lwów wydaje się być miastem żyjącym własnym życiem, dla którego historie narodów i jednostek to tylko przygoda. Śladami Zbigniewa Herberta po Lwowie.

P.S. Prezentacji filmu może towarzyszyć promocja tomiku poetyckiego „Rozmowy z Herbertem” autorstwa Oleksandera Overchuka

  • Występują: Oleksander Overchuk, Zofia i Maria Iwanowa Zdjęcia: Wojciech Jakubczak
  • Muzyka: Maciej Rychły Montaż: Maciej Raczyński Dźwięk: Marek Bobowski Udźwiękowienie: Janusz Borysiak Reżyseria: Małgorzata Szyszka
  • Projekt zrealizowany ze środków: Urzędu Miasta st. Warszawy Współpraca: TVC JJ - Janusz Jaroszek

 

Cykl 2: TROPAMI DOSTOJEWSKIEGO po St. PETERSBURGU i LONDYNIE

Cykl trzech filmów/ łączny czas około 30 minut:

ŚLADAMI DOSTOJEWSKIEGO PO ST. PETERSBURGU
Reportaż z konferencji "Dostojewski w kulturze światowej", która odbyła się w 2007 roku w Muzeum Dostojewskiego. W filmie można zobaczyć miejsca związane z życiem i twórczością pisarza w St. Petersburgu.

Występuje: Jerzy Łazewski Zdjęcia i montaż: Jacek Wan Reżyseria: Małgorzata Szyszka
Finansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego , Czas: 11 minut

 

ALE DZIŚ POGODA

Mini Teatr telewizji zrealizowany w dawnym mieszkaniu Fiodora Dostojewskiego (obecnie pomieszczenia Muzeum Literatury im. F. Dostojewskiego w Petersburgu. Historię człowieka, który NAMIĘTNIE kocha i nie potrafi okazać swoich uczuć.

Występuje: Jerzy Łazewski Zdjęcia i montaż: Jacek Wan Reżyseria: Małgorzata Szyszka
Finansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Współpraca: Muzeum Literatury im. F. Dostojewskiego w Petersburgu Czas: 6 minut

TAK SOBIE CHODZĘ czyli nasz HYDE PARK

reportaż opowiadający o tym jak Polacy mieszkających w Londynie rozumieją słowo wolność. Wypowiedzi zilustrowano fragmentami spektaklu "Dwa razy dwa" wg Dostojewskiego w wyk. K. Łazewskiego.

Zdjęcia: Piotr Sroka Montaż: Piotr Sroka Reżyseria: Małgorzata Szyszka
Film z podpisami w jęz. angielskim Produkcja: Stowarzyszenie GPTM oraz TVC JJ
Emisja: Kino Polska Finansowanie: Polish Medical Aid Foundation Czas:11 minut

P.S. Pokazom filmowym może towarzyszyć pokaz spektaklu Dwa razy dwa wg Dostojewskiego oraz warsztaty teatralne

 

Cykl 3 : PODRÓZE PO MEKSYKU i GWATEMALI

Czas : 1 godzina

DZIEDZICTWO MAJÓW
Etnograficzny dokument z podróży do Meksyku. Bohaterem jest polski antropolog, Witold Jacórzyński, pracujący jako profesor na Ciesas Sureste w San Cristobal de las Casas w Meksyku. Film odpowiada na pytanie: Jaka jest współczesna kultura Indian Majów, co pozostało z ich tradycji i świetności przodków. Autorzy sfilmowali proste życie rodziny Passinasa, która boryka się z problemami z państwową służbą zdrowia, z bolączkami dnia codziennego, ale także w dni świąteczne celebruje swoje zwyczaje według lokalnych tradycji.

Autorka, Małgorzata Szyszka tak pisze o swoim filmie: Witold Jacórzyński był naszym przewodnikiem po San Cristobal i okolicach. Opowiadał nam o wierzeniach, ale także współczesnych zwyczajach Indian. Odwiedziliśmy wraz z nim nowo powstałe osiedla, w których spotkaliśmy Indian ubranych w tradycyjne stroje, mówiących własnymi językami, będących wyznawcami protestantyzmu, który łączy swoje wzorce z tradycyjną religią. Poznaliśmy dzieje ludzi, którzy budują swoją kulturę łamiąc stereotypowe myślenie o Indianach meksykańskich

 

Zdjęcia: Artur Sochan

WYPRAWA DO GWATEMALI
Wraz z Witkiem wyruszyliśmy na wyprawę do Gwatemalii, gdzie mieści się około 28 miejsc kultu San Simona. Boga w którego wierzy prawie 80 procent mieszkańców Gwatemali. Witek Jacórzyński od wielu lat bada fenomen religii, która w szybkim tempie zyskuje nowych zwolenników. Od niedawna na tym terenie działa Szkoła Kapłanów Maja kształcąca profesjonalnych celebrantów kultu San Simona. Powstaje tam też współczesna teologia mająca źródła w wierzeniach Majów, czerpiąca także z chrześcijańskiego kultu zwłaszcza osoby Judasza. Witek opowiedział o korzeniach wiary w San Simona, współczesnych jego wierzeniach i dlaczego ta religia przyciąga zwłaszcza ludzi "przegranych" między innymi złodziei, hazardzistów, kobiety lekkiego prowadzenia. Na koniec Witek poddał się jednemu z obrzędów limfatycznych.

Montaż: Anna Sieradzka-Kubacka Montaż dźwięku: Janusz Borysiak Komentarz: Witold Jacórzyński
Czyta: Karol Bajer Reżyseria: Małgorzata Szyszka Produkcja: TVC JJ, Stowarzyszenie GPTM

czas: 29 i 28 minut
www.themayaheritage.tox.pl
TV Kino Polska, I Festiwal Filmów Popularnonaukowych w Gdańsku, 1st Cracow Film Market, DOK Market Leipzig

 

Cykl 4: SZAMANI

Około 1 godziny

MAZATECCY SZAMANI

Podczas drugiej wyprawy meksykańskiej polski antropolog Witold Jacórzyński na stałe pracujący w CIESAS GOLFO zabrał nas to pełnej tajemnic Krainy Motyli, ziemi Indian Mazateków. Dzięki jego wiedzy i doświadczeniu możemy poznać Don Pancha - szamana leczącego ziołami, zamieszkującego teren nizinny oraz krewnych słynnej Marii Sabiny - szamanki z terenów wyżynnych

Reżyseria: Małgorzata Szyszka Zdjęcia: Artur Sochan
Konsultacje: Witold Jacórzyński Muzyka: Jan Strada
Tłumaczenie: hiszpański- Marcin Kozłowski, angielski: Michał Gładecki
Montaż: Barbara Mazurek Dźwięk: Marek Bobowski

KUMŁYK

Roman Kumłyk - to najbardziej znany huculski muzyk i multiinstrumentalista. Urodził się w 1948 r. w Jasieniowie Górnym - Pohar na Huculszczyźnie. Dzieciństwo spędził u krewnych - wuja, muzyka, który uczył go gry na skrzypcach. Rodzice zostali zesłani na wschód przez sowietów. W prowadzonej przez siebie kapeli "Czeremosz" Roman Kumłyk gra na skrzypcach i instrumentach dętych - dwojnicy, sopiłce, telence i dudach. Towarzyszy mu bajan, cymbały oraz bęben. Wykonując muzykę huculską na koncertach zespół zachowuje linię melodyczną, ale nie gra tak jak na weselach, gdyż taka muzyka nie sprawdziłaby się na scenie. Na użytek sceny Kumłyk tworzy aranżacje łącząc w całość tematy muzyczne z Huculszczyzny,z okolic Rachowa, Kołomyi, z Bukowiny i Rumunii. Czeremosz to główny, choć nie jedyny zespół Romana Kumłyka. Od 25 lat prowadzi kapelę weselną, jest nauczycielem muzyki, a także kustoszem założonego przez siebie prywatnego muzeum regionalnego.

Reżyseria: Małgorzata Szyszka Scenariusz: Maciej Rychły Zdjęcia: Krzysztof Gromek Dźwięk: Marek Bobowski Montaż: Paulina Jędrzejewska Tłumaczenie: Joanna Taborowska

 

Cykl 5: GROTOWSKI w MEKSYKU

Czas: 21 minut

AMEKAMEKA i Nie ZATRZYMUJCIE SIĘ

Czas około 1 h 15 minut

Film prezentuje sylwetkę Jerzego Grotowskiego widzianą oczami meksykańskich artystów. W 2009 roku wraz z Arturem Sochanem (autorem zdjęć) i Marcinem Kozłowskim (studentem antropologii) udałam się na trzytygodniową wyprawę tropami Jerzego Grotowskiego po Meksyku. Podczas podróży spotkaliśmy byłych współpracowników Jerzego Grotowskiego, którzy opowiedzieli nam o jego wpływie na ich życie i twórczość. W ten oto sposób mieliśmy szansę zapoznania się zarówno z archiwaliami jak i pracami, które obecnie prowadzą. Poznaliśmy kulturę Meksyku w kontekście wypraw: Antonina Artaud do Indian Tarahumara, Jerzego Grotowskiego do Huicholi, poszukiwań teatralnych w okolicy Amekameca w 1985 roku.

Dzięki wysiłkowi wielu osób mamy przyjemność zaprosić Państwa na filmowe spotkanie z:
Nicolás Núñez, reżyser, pedagog teatralny, założyciel Warsztatu Poszukiwań Teatralnych, UNAM, uczestnik programów Drzewo Ludzi i Teatru Źródeł w Polsce, organizator wyprawy do Sierra Huichola, brał udział w pracach Tybetańskiego Instytutu Sztuk Scenicznych w Indiach.
Jaime Soriano Palma, reżyser i pedagog teatralny uczestnik wielu warsztatów i spotkań roboczych, współpracował między innymi z Eugenio Barbą. Obecnie jest założycielem Laboratorio "Jerzy Grotowski" de Creación y Formación en Artes Escénicas (LartES) w Meksyku, uczestnik wyprawy do Sierra Huichola i prac Teatru Źródeł w Polsce, założyciel LARTES
Helena Guardia de Tagle, aktorka i malarka, dawny członek TIT/UNAM, uczestnik Teatru Źródeł w Polsce,

 

Cykl 6 : HISTORIA POLSKI - IRENA ANDERS

Czas : 40 minut

OSTATNIE POZEGNANIE

Realizacja: Małgorzata Szyszka, Barbara Mazurek, Agnieszka Żebrowska

Relacja z obchodów 67. rocznicy Bitwy o Monte Cassino na Polskim Cmentarzu Wojennym - wraz z uroczystościami złożenia prochów śp. Ireny Renaty Anders w grobowcu Jej męża Generała Władysława Andersa.

RELACJE Z OTWARCIA WYSTAW IRENA ANDERS . MOJA WIELKA DROGA
12 maja 2010 r. pani Irena Anders będzie obchodziła 90. rocznicę urodzin. Z tej okazji zorganizowano w Londynie benefis na jej cześć. W tym samym czasie dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza odbyło się uroczyste otwarcie wystawy IRENA ANDERS MOJA WIELKA DROGA ( Galeria Olgi Sienko), która była częścią Polish Year in London.

P.S. Filmom towarzyszyć może wystawa o Irenie Anders.

 

Cykl 7: HISTORIA POLSKI- MIĘDZY WIELUNIEM a ZŁOCZEWM. MIASTA ZAGŁADY

Czas: 1 godzina

„Miasta Zagłady. Między Wieluniem a Złoczewem” reż. Małgorzata Szyszka i Hubert Chudzio. Film realizowany był jesienią ubiegłego roku przez Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w ramach projektu „Miasta” wspartego przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność oraz Zakład Mniejszości Narodowych i Przymusowych Migracji Instytutu Historii UP. Pomysłodawcą filmu był dr Hubert Hudzio, którego dziadek pochodził ze Złoczewa.

Jak podkreślali twórcy filmu celem projektu było ukazanie dziejów małych miast z tzw. wielką historią (często traumatycznych) w różnych państwach europejskich z uwzględnieniem podobieństw i różnic procesów zachodzących w nich w XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem okresu przed, w czasie i po II wojnie światowej.

- Nie miałam najlepszych ocen z historii, ale kiedy dostałam wstępny materiał czego film ma dotyczyć przyznam, że mnie to zaskoczyło. Okazało się, że jest to inna historia niż ta znana z podręczników szkolnych – nie ukrywała reżyser filmu Małgorzata Szyszka tuż przed pokazem. – Dzięki bohaterom filmu cofnęłam się w czasie i mogłam poczuć atmosferę tamtych czasów i wydarzeń. Życzę wszystkim, żeby film uruchomił państwa wyobraźnię, zwłaszcza tą emocjonalną i był motywacją do działań na rzecz pokoju.

 

Cykl 8: TRYPTYK CHOPINOWSKI

Pokaz 3 filmów:105 minut

Historia pewnej ryciny

Czas: 19 minut

Historia pewnej ryciny, Fryderyk Chopin w Wielkopolsce... dokument, w którym Maciej Rychły - lider Kwartetu Jorgi prowadzi widzów tropem ryciny wykonanej przez Elizę Radziwiłłównę. Czy zdarzenia z Antonina - gdzie Chopin grywał dla namiestnika Wielkopolski Antoniego Radziwiłła, bywał na ludowych zabawach i słuchał gry dwóch muzyków ludowych Syby i Nadobnego miały wpływ na twórczość kompozytora? A także czy w tradycji przekazu ludowego pozostał na temat tych zdarzeń ślad. Jeżeli tak, w jaki sposób pamięć ludzka go uwieczniła.

http://youtu.be/qs5l0pupZL4

Ukraińska Dumka Fryderyka Chopina

Miał 20 lat, kiedy udało mu się oderwać od obowiązków i spędzić dwa tygodnie u przyjaciela w Poturzynie, gdzie spotykały się kultury: polska i ukraińska. Chopin był czuły na słowiańskie intonacje. Chociaż dążył do rzeczy uniwersalnych, pisał z reminiscencji melodii lokalnych. Film pomaga usłyszeć stepowe, rozległe tony w muzyce Chopina. Twórcy filmu po raz kolejny i nie ostatni odnajdują w twórczości Chopina elementy intrygujące, a nie zawsze znane. Tym razem pokazują często pomijane źródło jego kompozycji - dumkę.

Występują: Maciej Rychły, Prof. Mieczysław Tomaszewski, Prof. Stefania Pawłyszyn, Olga Pieriełygina - kustosz Lwowskiego Muzeum Historycznego, Iryna Antoniuk - kierownik biblioteki, Zofia Iwanowa, Oleksandr Overchuk, Roman Kumłyk, Marianna Laba - śpiew, Olena Maceluch - akompaniament, Tatiana Kiekelya - studentka Klasy Folkloru Konserwatorium Lwowskiego, Bolesław Wlaź

Beryszońskim szlakiem Fryderyka Chopina

Opowieść o inspiracjach francuską kulturą ludową w twórczości Fryderyka Chopina. Zawędrowaliśmy do regionu Berry, gdzie Chopin przebywał u George Sand w Nohant. Naszym poszukiwaniom towarzyszyły dźwięki artystów biorących udział w Festival des Musiques et Danses Traditionnelles w Nohant / La Chatre 2010.

Reżyseria: Małgorzata Szyszka Scenariusz i realizacja: Maciej Rychły Zdjęcia: Wojciech Jakubczak
Montaż: Barbara Mazurek Tłumaczenie: Agata de Latour

P.S. filmom może towarzyszyć koncert w wykonaniu Macieja Rychłego oraz promocja czasopisma Ruch Muzyczny

 

Cykl 10 : WSPÓŁCZESNA DRAMATURGIA NA EKRANIE

Pokaz etiudy filmowej w wykonaniu młodzieży: 13 minut + warsztaty teatralne

Błękitny krąg to rodzaj bajkowej opowieści filozoficznej w której młodzi ludzie kierując się zasadą wewnętrznej konieczności poszukują spełnienia swoich marzeń i pragnień. Artemida pragnie przewodzić, Wenus być najpiękniejsza, Dyskobol zwyciężać w walce, Myśliciel być najmądrzejszy. Spotykają się w kamiennym kręgu i oczekują na Mistrza, który ma im wskazać drogę. Jednak gdy Mistrz się pojawia ich pragnienia ulegają przemianie.

http://youtu.be/RCPdbtpR__4

 

Cykl 11: METODY PRACY TEATRALNEJ

Pokaz 4 filmów warsztatowych czas ok. 3 godzin

Spotkanie z Dziwierzem - rozwijanie wyobraźni
Prowadzący: Małgorzata Szyszka
Warsztat teatralny Dziwierz, zainspirowany wierszem Kalinowe dwory Juliana Tuwima, ma zachęcić uczestników do poszukiwania swojego wewnętrznego Dziwierza oraz do przetworzenia go w akt twórczy. Warsztat tworzą ludzie, którzy przyszli spotkać się z samymi sobą, jak też z innymi w określonej przestrzeni i konkretnym czasie. Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest chęć poznania siebie i drugiej osoby.

www.dziwierz.art.pl