Łukasz Modelski | Polska kuchnia romantyczna

Mickiewicz myli staropolskie książki kucharskie w „Panu Tadeuszu” przypisując Wielądce przepis Czernieckiego na szczupaka. Poza tym jednak Wojski dba o staropolski rosół (ze złotą monetą w środku), czuwa nad bezbłędnym arcyserwisem w finale a wcześniej – od grzybów, przez chłodnik, bigos i kawę spacerujemy z poetą po dziejach polskiej kuchni.

Słowacki w listach do matki dość szczegółowo opisuje niewyszukane i niedrogie menu traktierni (bistek i „wino szkaradne”), podczas gdy hrabia Krasiński gromadzi najlepszą winną piwniczkę w dziejach polskiej literatury. I Adam, i Jul zgodnie czule wspominają święcone u ks. Radziwiłła „Sierotki”, choć w dobie Wielkiej Emigracji, to salon ks. Czartoryskiego w Hôtel Lambert jest punktem odniesienia.

Chopin odwiedza najlepsze paryskie restauracje (słynne do dziś) i jada potrawy, które George Sand każe przygotowywać w Nohant (zostają na ten temat notatki pisarki). O jedzeniu piszą Goszczyński, Czeczot i Odyniec oraz dziś mniej znani polscy romantycy – Szymon Konarski, Jacenty Grabowiecki, Henryk Rzewuski, Adam Pług, Gustaw Zieliński czy Jacenty Grabowiecki.

Podczas spotkania Łukasz Modelski, autor Drogi przez mąkę czyli literatury dla kucharek, prowadzący programy o historii, literaturze i kuchni w radiowej Dwójce i TVP Historia, czyta teksty polskiego romantyzmu — zarówno literackie, jak i wspomnieniowe, zagląda poetom do garnków i – jeśli warunki na to pozwalają – prowadzi warsztaty kuchni romantycznej. Zawsze, niezależnie od warunków, częstuje słuchaczy zaskakującą kawą po polsku według przepisu z „Pana Tadeusza”.