Spotkania teatralne dla dzieci

Czarodziejska książka – trzy spotkania teatralne dla dzieci
KOPCIUSZEK / PINOKIO / CZERWONY KAPTUREK

Aktorki zakradły się do Biblioteki, gdzie jak wiedzie wieść, w nocy buszują bohaterowie książek. Boją się strasznie jednak ich ciekawość jest większa od strachu. Gdy zapada zmrok, wiedzione przepiękną melodią docierają do jednej z półek z książkami. Próbują zgadnąć która to z książek śpiewa ludzkim głosem. Gdy je otwierają ich oczom ukazują się czarodziejskie przedmioty: złoty pantofelek, długi szpiczasty nos, fragment szalika robiony na drutach.

Złoty pantofelek (Bajka o Kopciuszku)

Ten wyjątkowy bucik należy oczywiście do Kopciuszka. Zza pantofelkiem wyłaniają się papierowe lalki-ilustracje, których historie przedstawiane zostaną w formie teatru lalkowego. Dwie aktorki bawią się z publicznością w robienia porządków – „Pucu! Pucu! Chlastu! Chlastu! Nie mam rączek jedenastu, Tylko dwie mam rączki małe, Lecz do prania doskonałe”. Opowieść przeplatana jest przepięknymi piosenkami. Po widowisku dzieci przygotowują lalki – ilustracje – „Tak to praca zawsze nowa, Gdy kto lalek się dochowa!”

Nos (Bajka o Pinokiu)

Na kogo może pasować ten dziwny nos? Historia znanego pisarza Carla Collodiego i wymyślonej przez niego postaci bajkowej – Pinokia, przedstawiona w konwencji komedii dell’arte zakłada aktywne uczestnictwo publiczności w proponowanych zabawach. Bohaterowie przedstawiają znane przygody książkowe tj. o wizycie Pinokia w teatrze, a także o mieście głupców i polu cudów gdzie na drzewie rosną złote monety, długim nosie drewnianego pajacyka. Widowisko koncentruje się wokół tematu prawdy i kłamstwa. Każdy z uczestników będzie miał szansę sprawdzić czy przez przypadek ten długi szpiczasty nos nie należy do niego.

Babcine robótki /Bajka o Czerwonym Kapturku/

Ciepły szalik wykonała oczywiście Babcia, która właśnie oczekuje na przybycie Czerwonego Kapturka, rezolutnej dziewczyny, która niczego ani nikogo się nie boi. W naszej opowieści Kapturek nie tylko podstępem przechytrzy złego Wilka, ale nauczy go także dobrych manier. Przygody przedstawione są w formie teatru interaktywnego, w którym publiczność decyduje o losach bohaterów w ten sposób ucząc się zasad bezpieczeństwa. W ramach spotkania warsztatowego dzieci proponują aktorkom jak powinny pokonać Wilka.

Występują: Dorota Porowska-Podleśna, Aldona Jacórzyńska

Współpraca reżyserska: Małgorzata Szyszka

Produkcja: Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych

Małgorzata Szyszka - reżyser/dramaturg/instruktor teatralny, absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Stypendystka MKiDN, PISF oraz Miasta St. W-wy (scenariusz o Eugeniuszu Szwankowskim). Prowadzi własny teatr w ramach którego między innymi wyreżyserowała na podstawie opowiadań F. Dostojewskiego - "Dwa razy dwa ". Produkcja ta nagrodzona została podczas 32. OFTJA we Wrocławiu. Od 1999 roku prowadzi warsztaty Dziwierz dla dzieci i młodzieży, w których uczestniczyli między innymi wychowankowie i opiekunowie Ośrodków Szkolno - Wychowawczych w Polsce w ramach międzynarodowego projektu „Artyści dla zmian społecznych” finansowanego przez Europejską Fundację Kultury.

Autorka wielu dramatów i działań dla dzieci tj. „Gdzie jest król?”, „Tragedia Grecka”, „Człowiek ze śmietany”, „Dzyń”, „Błękitny krąg”. Wyreżyserowała dla dzieci bajkę „Wars i Sawa” na podstawie wspólnego z Katarzyną Ciesielska scenariusza (finansowanie Stołeczna Estrada). Współpracuje z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Dorota Porowska - studiowała polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W okresie 1984-2004 aktorka Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Brała udział w gardzienickich spektaklach :”Spektakl wieczorny”, „Gusła”, „Żywot protopopa Awwakuma”, „Carmina Burana”, „Metamorfozy” i prowadziła warsztaty teatralne w Royale Shakespeare Company, na wydziałach aktorskich Columbia i Stanford University oraz w Instytucie Meyerholda w Moskwie. Cały czas uprawia działalność dydaktyczną prowadząc warsztaty teatralne dla studentów uniwersytetów w Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie oraz studentów studiów podyplomowych Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz w belgijskiej (Liège) i krakowskiej szkole teatralnej. W 2009 w ramach programu „Teatr -Polska” realizowała warsztaty dla młodzieży w Skierniewicach, Łochowie, Radomsku, Busku Zd. i Sieradzu. Wraz z „Choreą” uczestniczyła w programie szkoleń dla firm prowadzonym przez psychologa biznesu Jacka Santorskiego. Uczestniczyła w projektach z bezdomnymi (w Lublinie i Łodzi), seniorami, dziećmi z „trudnej” ulicy Abramowskiego w Łodzi oraz w dużym międzynarodowym projekcie Expeditions”, realizowanym w środowiskach defaworyzowanych w Tarragonie (Hiszpania), Renns (Francja) i na warszawskiej Pradze.

Aldona Jacórzyńska - absolwentka Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina przy ul. Bednarskiej w Warszawie – Wydział Wokalno-Aktorski prowadzony przez Jacka Różańskiego, absolutorium WoT Akademii Teatralnej im . A. Zelwerowiczaawie.

Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno – Medialnych powstało w maju 2003 r i w jego skład wchodzą artyści zawodowi: aktorzy, operatorzy filmowi, reżyserzy, ale także pedagodzy, psycholodzy oraz studenci różnych dziedzin. W ramach Stowarzyszenia działa Teatr Przeoczenie, Teatr Emocji i Wyobraźni. W latach ubiegłych Stowarzyszenie między innymi zrealizowało:

Poprzednie realizacje:

IGRASZKI OLIMPU
GDZIE JEST KRÓL?
WARS i SAWA
WARS i SAWA