Czesław Bielecki

Czesław Bielecki, architekt, właściciel firmy projektowej "Dom i Miasto" założonej w 1984 r. Doktorat z urbanistyki na Politechnice Krakowskiej. Kawaler Orderu Orła Białego.

Działał w opozycji przedsierpniowej w grupie „Polska Walcząca” i w PPN. Jako publicysta Maciej Poleski debiutował w „Kulturze” paryskiej w 1979 r. esejem „Wolność w obozie”. Autor plakatu „Kardiogram” (1980). Współzałożyciel i szef wydawnictwa CDN (1982-1990), jednej z największych podziemnych oficyn wydawniczych. Współautor bestsellera Mały konspirator.

Więzień polityczny (1968, 1983, 1985-1986 ).

Współzałożyciel Porozumienia Ponad Podziałami (1989) i szef think tanku, który opracował projekt reformy administracji publicznej „Silne Państwo Minimum”, gdy Kancelarią Prezydenta Lecha Wałęsy kierował Jarosław Kaczyński. Członek Rady do spraw stosunków polsko-żydowskich i do spraw samorządu Prezydenta Lecha Wałęsy. Doradca premiera Jana Olszewskiego. Współzałożyciel Ruchu Stu, poseł AWS, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO i jego Podkomisji Przyszłego Bezpieczeństwa i Zdolności Obronnych (1997-2001). Popierany przez PiS kandydat na Prezydenta Warszawy w 2010 r. Inicjator Projektu Konsens w 2019 r.( www.projektkonsens.pl)

Projektant m.in.: pokonkursowych projektów pomnika Zgrupowania AK „Żywiciel”, siedziby TVP w Warszawie, siedziby PSE w Konstancinie oraz pomnika Radegast w Łodzi i hotelu Mariott SPA w Sopocie. Nadal czynny jako architekt. Obecnie trwa budowa zespołu memorialnego Bitwy Warszawskiej w Ossowie projektu jego autorstwa.

Autor książek o architekturze Gra w miasto, Więcej niż architektura. Pochwała eklektyzmu, Sztuka budowania. Współczesny paradygmat oraz powieści Scenarzysta i poradnika Głowa. Instrukcja użytkowania a także książek politycznych: Wizja Polski, wydanej w czterech językach Wolność - zrób to sam i Jest alternatywa. Najnowszą pozycją wydawniczą jest książka „Tak i nie”.

Na grudzień 2021 roku planowane jest wydanie książki Pana Bieleckiego o architekturze pod tytułem „ArchiKod”.

Znajomość języków: francuski, angielski, rosyjski.

* * *

Czesław Bielecki uczestniczy również w pracach sekcji Bezpieczeństwo, obronność NRR.


okładka ArchiKod 3dKatechizm przestrzeni według Czesława Bieleckiego nie jest lekturą tylko dla architektów. Tę książkę trzeba polecić przede wszystkim tym, którzy otaczającej nas przestrzeni są ciekawi, którzy jej świadomie doświadczają, którzy chcieliby wiedzieć o zasadach jej budowania i działania. Tym, którzy z racji zainteresowań czy wykonywanej profesji mają do czynienia z przekształcaniem przestrzeni.
Pozwoli im ona zrozumieć,
dlaczego jest tak, jak jest, i co robić, żeby było mądrzej i piękniej.

- prof. Bolesław Stelmach