Wojciech Chmielewski

Urodzony w 1969 r. w Warszawie, prozaik. Z wykształcenia historyk, z zawodu dziennikarz i redaktor w oficynach wydawniczych. Uważny obserwator współczesnego życia społecznego i literackiego, a szczególnie polskiej obyczajowości.

Jest autorem tomów opowiadań: Biały bokser (2006) – wyróżnionego w VI edycji Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza, Brzytwa (2008) – nominowanego do Nagrody Mediów Publicznych Cogito, Najlepsza dentystka w Londynie (2014) i Magiczne światło miasta (2019), a także powieści Kawa u Doroty (2010), Belweder gryzie w rękę (2017), za którą otrzymał Nagrodę Literacką im. Cypriana Kamila Norwida (2018), oraz Jezioro Dargin (2021).Za całokształt dotychczasowej twórczości został w 2017 r. pierwszym laureatem Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego.

Publikuje też opowiadania, eseje i recenzje w prasie codziennej i czasopismach (m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Odrze”, „Borussii”, „Wyspie”, „Arcanach”), pisze słuchowiska dla Teatru Polskiego Radia i prowadzi cykliczny program telewizyjny poświęcony literaturze. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.