Małgorzata Szyszka | KONCERT MIKROKOSMOS - na podstawie wierszy współczesnej poetki Joanny Wicherkiewicz

Muzyczne widowisko o przemijaniu w zawirowaniu kosmicznych zdarzeń, które towarzyszą naszemu dzieciństwu dorastaniu i dojrzałości. Nostalgiczne nuty mieszają się z ironią i komizmem losu. Widowisko w prezencie stworzyły kobiety koło 50-tki dla innych kobiet i nie tylko.

Demo widowiska

Wystukała obcasem
rytm swego serca
nieczyste dźwięki
wdeptała w parkietu fakturę
jestem aniołem
szepnęła bielą sukienki
uważaj
syknęła czerwienią mantonu
odurzona tańcem
obumarła na chwil
by powrócić stokroć silniejsza

Występują

Anna Jędrzejewska (kompozytorka) i Aldona Jacórzyńska (wokalistka), opieka artystyczna nad przedsięwzięciem objęła Małgorzata Szyszka (reżyserka). W widowisku użyte są materiały video i elektronika do improwizowanego na żywo wykonania wierszy z towarzyszeniem fortepianu. Celem wydarzenia jest popularyzacja poezji Joanny Wicherkiewicz w nietuzinkowej formie multimedialnego spektaklu.

Produkcja: Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych

Osoby zaangażowane w realizację projektu:

ANNA JĘDRZEJEWSKA –kompozytorka

W latach 1992-97 studiowała kompozycję w klasie Bogusława Schaeffera w Akademii Muzycznej w Krakowie. Swoje umiejętności doskonaliła podczas kursów pod kierunkiem m.in. Włodzimierza Kotońskiego, Marka Chołoniewskiego, Lidii Zielińskiej, Matthiasa Hermana, Adama Kaczyńskiego, Krzysztofa Knittla i Włodzimierza Kiniorskiego. Ponadto studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (klasa rzeźby multimedialnej Antoniego Porczaka). W 2009 roku ukończyła reżyserię i montaż w Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Jako pracę dyplomową zrealizowała w Akademii film dokumentalny Mój tato jest rzeźbą. Na Konkursie Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" w Częstochowie w 1998 otrzymała III nagrodę za Pater Noster na chór mieszany a capella (1998), na Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda zaś dwukrotnie wyróżnienie: w 2002 za emotion - s na zespół instrumentalny i taśmę (2002), w 2004 za Rhizm na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2003). Współpracuje z Teatrem Performer – występowała z nim na Jazz Jamboree w Warszawie, na festiwalu Feta w Gdańsku, w ramach projektu "Kraków 2000" oraz w klubie jazzowym "Kosz" w Zamościu. Z Robertem Jędrzejewskim tworzy duet improwizujących kompozytorów – Saluluekip. Jest organizatorką festiwalu sztuk intuitywnych "Fortalicje" w Zamościu i "Intuitiva" we Wrocławiu. W 2004 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury na projekt Video Score, będący partyturą video, traktowaną na zasadzie partytury graficznej - eksperymentalnym zestawieniem sztuki video i improwizacji. Anna Jędrzejewska obecnie zajmuje się wyłącznie audio artem i tworzeniem wizualizacji.

ALDONA JACÓRZYŃSKA – wokalistka

absolwentka Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina przy ul. Bednarskiej w Warszawie – Wydział Wokalno-Aktorski prowadzony przez Jacka Różańskiego, absolutorium WoT Akademii Teatralnej im . A. Zelwerowicza. Do tej pory przygotowała recital „Ballada o guziku”-songi Bertolda Brechta we współpracy z Moniką Polaczek i Małgorzatą Szyszką , „Piosenki Jerzego Wasowskiego dla Dzieci”-we współpracy z Moniką Polaczek, ”Sentymenty-piosenki różne” i „Pieśni z podróży” między innymi Mercedes Sosy we współpracy z Tomaszem Szcześniakiem, recital piosenek autorskich „Zespół Urojeniowy” we współpracy z JB Malezieux i Miłoszem Wośko, ostatnio: „Madame Radzymińska” we współpracy z Anną Jędrzejewską i Małgorzatą Szyszką. Brała udział także w projektach teatralnych: „List dla Trifeny” we współpracy z Małgorzatą Szyszką, w spektaklach Teatru Emocji i Wyobraźni Katarzyny Kwiatkowskiej, a także produkcjach dla dzieci „Bajeczki z książeczki” we współpracy z Małgorzatą Szyszką i Dorotą Porowską

MAŁGORZATA SZYSZKA – opieka artystyczna

reżyser i dramaturg, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, stypendystka MKIDN, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Miasta st. Warszawy, Funduszu Promocji Twórczości. Zrealizowała szereg spektakli teatralnych np. „Dwa razy dwa” wg Dostojewskiego Poza teatrem realizuje filmy dokumentalne Tropami Jerzego Grotowskiego po Meksyku: „Amecameca” i „Nie zatrzymujcie się...” (festiwal Artes.Docs w Meksyku) oraz prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Uczestniczyła w międzynarodowym projekcie „Artyści w akcji – dla zmian społecznych” finansowanym przez Europejską Fundację Kultury.