Twórcy biura Citart

Z urodzenia warszawianka, z genów krakowianka i góralka, od dwudziestu lat mieszka w Sulejówku.

Pisarka i felietonistka, autorka kilkunastu powieści, także gatunkowych.

W liceum wpatrzona w matematykę i fizykę, czytająca dla przyjemności. Na studiach - filologia polska i filologia bałtycka - czytająca już na cały etat.

Po studiach przyszedł taki moment, że od czytania przeszła do pisania. W 2016 roku zadebiutowała powieścią „Nie oddam szczęścia walkowerem” (razem z Pauliną Płatkowską). Potem była książka o dwudziestoleciu międzywojennym, które uwielbia – „Dwudziestolecie międzywojenne. Co i jak jadano”. I kolejne tytuły: „Szczęściary” (2017), „Marzena M.” (2017), „Ciasteczko z wróżbą” (2018), „Jak przechytrzyć nieboszczyka” (2019), „Niewierność. Uwikłani w historię” (2019), trzyczęściowa saga „Dom Pod Trzema Lipami”: „Serce z szuflady” (2019), „Za siódmą górą” (2019), „Taka miłość się zdarza” (2020), dwutomowy cykl: „Miłość warta wszystkiego” (2020) i „Spotkajmy się po wojnie” (2020), „Zwyczajne cuda” (2020).

We wrześniu ubiegłego roku ukazał się jej debiut kryminalny „Szaniec”, w lutym 2021 drugi tom z sierżant Wierą Jezierską – „Odpłata”.

Kiedy nie czyta i nie pisze, spaceruje. „Chodzenie to mój narkotyk”, powtarza za Konwickim. Pozostałe uzależniania to: dzieci, mąż, pies, ogród i góry.

„Saga o zbóju Twardokęsku” jest panoramiczną, wielowątkową epopeją, osadzoną w epoce końca średniowiecza i początku renesansu.

Polska aktorka teatralno-musicalowa, filmowa i telewizyjna oraz piosenkarka. Na stałe związana z teatrem muzycznym Studio Buffo w Warszawie.

Anna Jurksztowicz Fot. Wojtek Olszanka

Znakomita wokalistka znana z takich przebojów jak "Diamentowy Kolczyk", "Hej Man", "Stan Pogody", a także wielu filmowych i serialowych piosenek.

Anna Marciniak - Urodzona w Warszawie w 1984 roku, studiowała malarstwo i grafikę na ASP w Warszawie. Obroniła dyplom z malarstwa u Profesora Jarosława Modzelewskiego oraz dyplom z ilustracji u Profesora Zygmunta Januszewskiego. Stypendystka Ministerstwa Kultury (Roczne stypendium twórcze). Zajmuje się malarstwem olejnym, ilustracją książkową oraz kreacją i projektowaniem graficznym (print i digital).

Kilka słów o malarstwie:

Puzzle ze wspomnień to cykl obrazów, który realizuję ok kilku lat. Są to płótna oraz obiekty przestrzenne tworzone w technice olejnej uzupełnionej złotem oraz elementami asamblażu . Prace są zbiorem scen, wspomnień często bardzo wyrywkowych , które regularnie utrwalam przy pomocy szkicownika i aparatu cyfrowego. Źródłem motywów są dla mnie także media społecznościowe. Pozornie wyrwane z kontekstu sceny, umieszczane bezrefleksyjnie w sieci stanowią dla mnie rodzaj autografu, opisu osobowości znanych mi osób, ich stanu emocjonalnego, charakteru i kondycji psychicznej. Nigdy nie portretuję obcych osób zawsze są to przyjaciele, znajomi, członkowie rodziny, sąsiedzi. Często w pracach pojawiają się drobne przedmioty, zwierzęta i/lub sceny, które opisują aktualny stan wewnętrzny danego bohatera. Kompozycje "nawiedzają" czasem czarne, zagadkowe postaci , które są personifikacją wewnętrznych napięć i rozterek bohaterów. W niektórych płótnach stosuję podziały kompozycji, które jeszcze mocniej nawiązują do tytułowych puzzli. Ważną rolę odgrywa w mojej twórczości natura oraz krajobraz zmieniony, zniszczony w wyniku działalności człowieka.

Obserwatorka 100x100cm 2020 Pod światło 2 80x80cm Pod taflą 80x80cm 2021

Lista wystaw:

 • 2021 Pragaleria Warszawa - Zbiorowa Wystawa Sztuki Młodej
 • 2020 Pragaleria Warszawa - Zbiorowa Wystawa Sztuki Młodej
 • 2019 Wystawa zbiorowa pracowni ilustracji ASP w Warszawie
 • Centralny Basen Artystyczny w Warszawie - Wystawa „Obrazy” / wraz z Agnieszką Kwiatkowską / 
 • Miejska Galeria Sztuki w Sozopolu / Bułgaria /- wystawa zbiorowa 
 • Publikacja książki z autorskimi ilustracjami - „Wyzwanie dla Warszawy - mieszkalnictwo dla seniorów”.
 • Wystawa zbiorowa „Kierunek Praga” Galeria Konferencyjna Warszawa
 • Realizacja Muralu autorskiego „Psy wyprowadzamy wyłącznie na smyczy” / wraz z Michałem Frydrychem - Warszawa
 • Wystawa zbiorowa „Ericsson Komunikacja Warszawa” Galeria Ericsson
 • Wystawa malarstwa „Siatka na Pustyni” PKiN Warszawa Galeria Ogród Zimowy
 • Wystawa poplenerowa „Dłużew w Studio” Galeria Studio Warszawa
 • Indywidualna malarstwa „Malarstwo” PKiN Warszawa Galeria Ogród Zimowy
 • Polsko - Francuska Wystawa zbiorowa malarstwa „Orlean” - Merostwo Orlean
 • Wystawa indywidualna na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie

Llink do twórczości

Anna Zgierun-Łacina Fot. M. Piasecka

Anna Zgierun-Łacina, z pasji biolog, z wykształcenia genetyk, autorka bajek edukacyjnych i powieści familijnych.

 

W tym roku zakończył pracę nad przewodnikiem po ukraińskiej Besarabii, obecnie pracuje nad książką "Odessa dla romantyków", w przyszłości zamierza również napisać książki o Charkowie, Połtawie, Sumach i Czernihowie.

Jest ponadto certyfikowanym przewodnikiem po Odessie, odeskich katakumbach, Kijowie i czarnobylskiej strefie wykluczenia. Należy do Stowarzyszenia Przewodników Ukraińskich.

W ostatni piątek tj. 30 października, został wyznaczony przez specjalną komisję Departamentu Kultury i Turystyki Odessy na symboliczne stanowisko Ambasadora Odessy w Polsce. Jest to oczywiście honorowy tytuł, wiąże się on jednak z promocją miasta w Polsce, na czym nie ukrywa, bardzo mu zależy.
Prelekcje, w których uczestniczył wcześniej miały format typowego slajdowiska, które było w pewnym sensie zaproszeniem do przyszłego odwiedzenia Odessy, odeskich katakumb, Kijowa czy też zamkniętej czarnobylskiej strefy wykluczenia. Podczas slajdowisk dzielił się również swoją wiedzą z nimi związaną. Chciałby dodać, że wielokrotnie uczestniczył w wykładach i prezentacjach zarówno w Polsce jak i na terenie Ukrainy.

Planuje w najbliższym czasie, choć to określenie w związku z panującą sytuacją jest nieco enigmatyczne, organizować spotkania literacko - podróżnicze. Podczas spotkań chciałby opowiadać o Odessie, w oparciu o dzieła literackie, które w niej powstały i które istnieją w polskim przekładzie. Mam tutaj na myśli Aleksandra Puszkina, Ilję Ilfa, Jewgienija Pietrowa, Izaaka Babla, Walentina Katajewa, Konstantina Paustowskiego, Aleksandra Kozaczyńskiego, Lwa Sławina czy też Jurija Oleszę. Myśli, że jest to interesujący pomysł na zachęcenie czytelników do swoistej literackiej podróży.

Borys Tynka jest autorem następujących książek:

 • 2020 „Przewodnik po Odessie” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język ukraiński;
 • 2020 „Przewodnik po Kijowie” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język polski;
 • 2020 „Przewodnik po Kijowie” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język ukraiński;
 • 2020 „Przewodnik po Czarnobylu” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język polski;
 • 2020 „Przewodnik po Czarnobylu” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język ukraiński;
 • 2020 „Przewodnik po Ukrainie Zachodniej” - wydawnictwo Pascal(Polska) – ze względu na Covid – 19 wydanie książki zostało chwilowo wstrzymane;
 • 2020 „Prypeć, Czarnobyl i czarnobylska strefa wykluczenia" - wydawnictwo Bezdroża(Polska) – ze względu na Covid – 19 wydanie książki zostało chwilowo wstrzymane;
 • 2020 „Kijów i Czarnobyl” - wydawnictwo Pascal(Polska);
 • 2020 „Lwów” - wydawnictwo Pascal(Polska) – udział w aktualizacji przewodnika;
 • 2020 „Spacerownik zakopiański” – wydawnictwo CM(Polska) - w trakcie realizacji;
 • 2019 „Przewodnik po Odessie” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język polski;
 

Scenarzystka i producentka filmowa i telewizyjna. Ukończyła Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i Studium Scenariuszowe przy łódzkiej Szkole Filmowej.

Debiutowała w roku 1983 scenariuszem do filmu telewizyjnego "Wakacje z Madonną". Autorka lub współautorka takich filmów jak "Przez dotyk", "Kocham kino", "Och Karol", "Kogel mogel", "Galimatias czyli Kogel Mogel 2", "Komedia małżeńska". "Nigdy w życiu", "Nie kłam kochanie", "Och Karol 2". W ostatnich trzech była też współproducentką. Ostatni film fabularny, którego była scenarzystką i współproducentem - „Miszmasz czyli Kogel Mogel 3” z wynikiem prawie 2 miliony 400 widzów był na czele polskiego box-office 2019 roku.

Współtwórczyni seriali telewizyjnych "Na dobre i na złe", "M jak miłość","Barwy szczęścia", "Wszystko przed nami". Ostatnio – kierownik literacki i współscenarzystka serialu „Stulecie Winnych”. Wykłada w szkołach filmowych i na kursach scenariuszowych.

W roku 2016 zadebiutowała jako pisarka powieścią "Pani mnie z kimś pomyliła", w tym roku ukaże się kolejna - „Idealna rodzina”. Ekspert PISF. Przewodnicząca Zarządu Gildii Polskich Scenarzystów. Od kilku lat stała felietonistka "Teletygodnia".

Polska aktorka filmowa i teatralna, blogerka.

PISARKA GOTOWA NA WSZYSTKO !

Z wykształcenia ekonomistka. Mieszka w Krakowie wraz z mężem i dwiema córkami. Kocha zwierzęta, a w jej domu pod nogami plączą się dwa czarne koty i szalony pies Tornado. Uwielbia gotować.

Pisze od 2009 roku, starając się jak najlepiej poznać miejsca, w których lokuje swoich bohaterów. Przy pracy nad kolejnymi książkami mieszkała w ośrodku narciarskim, stadninie koni, hodowli strusi, gdzie zgłębiała branżowe tajniki, a niedawno, na potrzeby powieści „Spełniony sen”, zatrudniła się na jakiś czas na stacji benzynowej!

W wolnych chwilach hasa quadem po bezdrożach i jako niedoszły mechanik samochodowy osobiście remontuje ukochaną zabytkową, czterdziestoletnią Corvettę. Wielbicielka podróży i ciekawych wyzwań.

O autorze:

Joanna Hetman-Krajewska – adwokat i radca prawny w Kancelarii Prawniczej PATRIMONIUM w Warszawie; ma 17-letnie doświadczenie zawodowe (od 2003 r.), chociaż pierwszy raz w sądzie była w wieku 5 lat – z mamą, która przez ponad 40 lat pracowała jako sędzia rodzinny. Specjalizuje się w prawie rodzinnym i prawie autorskim. Obsługując klientów w sprawach rozwodowych bądź okołorozwodowych, stara się nie tylko udzielić im wsparcia prawnego, ale również spojrzeć całościowo na problem i pomóc klientowi złapać do niego dystans. Dlatego jako sprzymierzeńców traktuje mediatorów czy psychologów, w tym psychoterapeutów par. Wychodzi z założenia, że kryzys małżeński, również ten zakończony rozwodem, może być szansą na rozwój – wszak słowa „rozwód” i „rozwój” dzieli zaledwie jedna litera. Jednocześnie uważa, że rozwód to często ucieczka przed problemem – wtedy doradza „konstrukcję” zamiast „destrukcji”.

Ukończyła Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie prowadzone przez Stowarzyszenie Niebieska Linia. Prowadziła wiele spotkań z kobietami na tematy prawne związane z funkcjonowaniem rodziny, m.in. w Centrum Praw Kobiet. W kwietniu 2018 r. prelegentka podczas II Kongresu Rozwoju (wykład: „Rozpoznaj, kiedy rozwód, a kiedy ucieczka, czyli jak nie dać się owładnąć frustracji w związku”). Autorka tekstów poradniczych na temat prawa rodzinnego, a także dwóch książek z tego zakresu: „Rozwód czy separacja: poradnik praktyczny” i „Rozwód czy separacja: wzory pism procesowych z praktycznym komentarzem”.

 

 

Okładka książki Joanna Hetman-Krajewska „Rozwód czy separacja. Poradnik praktyczny”„Rozwód czy separacja. Poradnik praktyczny”

Jedyny na rynku tak obszerny praktyczny poradnik dotyczący spraw o rozwód i separację. Napisany w przystępny sposób – ze świadomym pomijaniem niezrozumiałego prawniczego metajęzyka. Wyjaśnienia kwestii prawnych przeplatają przykłady z życia wzięte. Najważniejsze zagadnienia są ujęte w ramkach – dla większej czytelności przekazywanych treści. Wszystko po to, by po książkę mogła sięgnąć osoba niebędąca prawnikiem.

 

Atuty książki:

 1. Przystępny język i przekaz – dzięki temu książka ma praktyczny charakter, śmiało może po nią sięgnąć osoba niebędąca prawnikiem.
 2. Poparcie wyjaśnień prawnych przykładami z życia wziętymi – dzięki temu wyjaśnienie kwestii prawnych staje się dla czytelnika jaśniejsze, bo poparte przykładami.
 3. Książka wyjaśnia wszelkie aspekty spraw o rozwód czy separację, które należy uwzględnić, by przejść przez takie postępowanie obronna ręką – dzięki temu książka w pełni zaspokoi potrzebę informacji każdemu, kto jest w trakcie bądź liczy się ze sprawą o rozwód czy separację.
 4. Książka precyzyjnie wyjaśnia czym rozwód różni się od separacji – dzięki temu czytelnik może podjąć racjonalną decyzję – jaki sposób formalnego rozwiązania swoich spraw małżeńskich wybrać.
 5. Tekst poradnika uzupełniają wywiady ze specjalistami: sędzią rodzinnym, mediatorami, psychologiem dziecięcym, psychoterapeutą par, detektywem, seksuologiem – Dzięki temu książka obejmuje spojrzenia z różnych perspektyw na problemy małżeńskie, niejednokrotnie prowadzące do rozwodu bądź separacji.

 

Grupa docelowa:

Książka jest przeznaczona dla:

 1. osób niebędących prawnikami, mających problemy małżeńskie
 2. prawników zamierzających świadczyć pomoc prawna w sprawach o rozwód czy separację, którym brakuje jeszcze doświadczenia na tym polu
 3. mediatorów, psychologów, psychoterapeutów, psychoedukatorów pomagających małżeństwom w kryzysach

 

Książka jest napisana z myślą o czytelniku niebędącym prawnikiem, szukającym wyczerpujących i podanych przystępnym językiem informacji na temat prawnych aspektów spraw o rozwód czy separację. Wyjaśnienia prawne przeplatane są przykładami z życia wziętymi, pokazującymi standardowe sytuacje występujące w tego typu sprawach.

 

Opinie o książce:

„Nie ulega wątpliwości, że podjęta problematyka, stale aktualna, jest ważna z punktu widzenia dobra dziecka i rodziny. Książka zawiera wiele praktycznych porad i może stanowić przydatną pomoc dla skonfliktowanych małżeństw”.

Dr hab. Helena Ciepła, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku

 

„Szczególnie polecam publikację profesjonalistom, jak i osobom, których życie zmusiło do zmierzenia się z nową rozwodowo-separacyjną rzeczowością. Zanim zdecydują się Państwo na proces, zapoznajcie się z lekturą tego poradnika, który Wam uzmysłowi co to oznacza. Nie ma bowiem nic prostszego niż powiedzieć „to spotkajmy się w sądzie”, nie ma nic trudniejszego, niż to zrobić. Dzięki publikacji Joanny Hetman-Krajewskiej łatwiej można zrozumieć całą złożoność procesu sądowego z jego wielowątkowością i wielopłaszczyznowością (udział psychologów, pedagogów, psychiatrów, detektywów, prokuratorów, ośrodków pomocy społecznej, niebieskiej linii, ect.). Gorąco polecam.”

Magdalena Marquez-Vazquez, mediator, Fundacja Mediacja i Prawo

 

„Książka odpowiada na kluczowe pytania w sposób prosty i rzetelny jednocześnie. Niezwykle się cieszę, że powstała i będzie „lekturą obowiązkową” wszystkich moich klientów. Powinni po nią sięgnąć także terapeuci par i mediatorzy, aby proces rozstania zobaczyć w szerszej perspektywie.”

Monika Perdjon, terapeuta, mediator rodzinny, coach

 

„Mec. Joanna Hetman-Krajewska przekazuje czytelnikom kompleksową wiedzę na temat obu form rozstania, zarówno od strony prawnej (podanej tu bardzo przejrzyście), jak i społecznej czy emocjonalnej. Publikacja zawiera także ogromną ilość informacji praktycznych. Co dla mnie istotne, nie jest to chłodno napisany poradnik, ale też momentami kipiąca od emocji książka. Rozwód i separacja, co dobitnie podkreśla autorka (która „rozwiodła” setki par), są za każdym razem dramatem ludzkim.”

Magdalena Kuszewska, dziennikarka
(publikowała m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce,
Polska. The Times, The Warsaw Voice, Pani, Twoim Stylu, Onecie)

Katarzyna Hain, zwana Stashką, to piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów. Jest dyplomowanym magistrem muzykologii. Gra na fortepianie i gitarze. Uprawia zróżnicowany repertuar, jest otwarta na wszelkie gatunki i ma już swój rozpoznawalny „stashkowy” styl. 

To niezwykła osobowość i perfekcjonistka w każdym calu. Mówi: „Wszystko czego chcę w mojej muzyce, to dobrze się bawić i dobrze z tym czuć. I tego samego chcę dla mojej publiczności. W swojej twórczości jestem tak samo beztroska jak i szczera, wszystko co tworzę, przychodzi do mnie w naturalny sposób. W tekstach każdy znajdzie coś dla siebie, ale nie wszystko traktujcie zupełnie na poważnie. Moje motto to niezmiennie: „Pozytywnie i do przodu”. Dużo energii Stashce dają dzieci z prowadzonego przez nią zespołu MazurKids ze Szczytna, skąd pochodzi. Z mazurskiego pochodzenia wynika też zamiłowanie Artystki do natury. 

Stashka zaczynała od dyplomu za arie i pieśni operowe. Później sprawdzała się w zespole cygańskim i jako członek Chóru Akademickiego, a następnie w chórkach, które wspomagały takie gwiazdy jak Ania Wyszkoni, Zakopower, Kasia Cerekwicka czy Marika. Doświadczenia, jakie zebrała podczas tras koncertowych i obserwacja kulis estrady w kraju i zagranicą, otworzyło jej drogę i perspektywę do działalności solowej. Pierwsze nagrody i wyróżnienia, udział w premierach opolskich, zwycięstwo w plebiscycie „Przebojem na antenę” i nagroda Radia Fama doprowadziły ją do podwójnego sukcesu na międzynarodowym festiwalu „Baltic Song Festival” w Karlshamn w Szwecji, gdzie zdobyła główną nagrodę, Grand Prix i Nagrodę Publiczności. Ten sukces zadecydował o nagraniu przez nią pierwszej solowej płyty pt. „Naturalnie”, bardzo dobrze przyjętej na naszym rynku muzycznym, pozytywnie odebranej przez media i fanów. 8 marca 2021 ukazał się drugi album Stashki, „Historie”.


"Historie" inspirowane życiem.

Premiera albumu Stashki 8 marca

Album ,,Historie” Stashki to osobisty i niezwykle intymny zbiór utworów, które nie są ze sobą powiązane. Artystka snuje w nich historie oparte na własnych, często bardzo osobistych doświadczeniach z życia. Wnikliwość w obserwacji świata i własnych emocji sprawia, że album niesie ze sobą autentyczność przeżyć. Intencją Stashki jest, aby w „Historiach” każdy odnalazł kawałek siebie i własnego świata.

Drugi w karierze artystki album wyraża duszę i naturę  artystki: piosenkarki, kompozytorki i autorki tekstów. Cechuje go  swobodny i bezpretensjonalny styl. Zbiór 10  piosenek powstał na przestrzeni ostatnich lat.

Artystka pracowała nad albumem ze wspaniałymi muzykami i producentami, którzy na swoim koncie mają wiele sukcesów, również radiowych. Są wśród nich m.in Dominic Buczkowski – producent 4 piosenek, które znalazły się na albumie. Autorem kilku tekstów jest znany i ceniony Wojciech Byrski.

Dziennikarka, prezenterka telewizyjna. Zaczynała w lokalnej telewizji w Solcu Kujawskim. Pracowała w „Gazecie Wyborczej” w oddziałach bydgoskim i toruńskim. Potem przyszedł czas na Radio Gra w Bydgoszczy. Od 2007 roku mieszka w Warszawie. Była producentką Wydarzeń w Polsacie. Prowadziła programy w Polsat News. Od 2013 roku związana jest z TVN24. Współpracuje z Dzień Dobry TVN. Pisze do tygodnika „Polityka”.

 

Katarzyna Zdanowicz, „Zawsze mówi, że wróci”

Okładka książki - Katarzyna Zdanowicz, „Zawsze mówi, że wróci”W tej książce spotkamy dziewięć niezwykłych kobiet. Przeczytamy opowieści o czekaniu, lękach, dumie, a nierzadko rozpaczy. Kiedy oni zdobywają najwyższe szczyty świata, są bohaterami mediów, one w domach walczą z codziennością. Jak dużo są w stanie poświęcić w związkach, żeby partner mógł realizować swoją ekstremalną pasję? W imię czego żony i partnerki himalaistów żyją w cieniu wielkiej góry?

To nie jest książka o himalaistach, ale ma się wrażenie, jakby byli w pokoju obok i chętnie szerzej otworzyli drzwi, za którymi Katarzyna Zdanowicz prowadzi rozmowy z ich żonami i partnerkami. Co by wtedy usłyszeli? Kawał trudnej prawdy również o sobie, odgłosy i zapachy zwyczajnego życia, w którym nie uczestniczyli, będąc na wielomiesięcznych wyprawach, śmiech i łzy, czasem wściekłość, zawsze nadzieję, że przecież wróci.

Opowiadają:

Ewa Kurtyka, Katarzyna Wielicka, Izabela Hajzer, Elżbieta Pawlikowska, Elżbieta Dąsal, Aniela Łukaszewska, Anna Solska Mackiewicz, Aleksandra Leksińska, Agnieszka Korpal

 

Magdalena Różczka Fot. Krzysztof Opaliński/Burda Książki

Magdalena Różczka – aktorka filmowa i teatralna, od 2010 r. Ambasadorka Dobrej Woli UNICEF, laureatka nagrody specjalnej Róż Gali...

Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, asystentka psychodramy, instruktorka teatralna i animatorka kultury. Od 1996 roku prowadzi warsztaty twórcze, zwłaszcza z wykorzystaniem sztuki teatru lalek, dla bardzo różnych grup uczestników.

Pracowała z nauczycielami, terapeutami, artystami, a także z osobami z niepełnosprawnością i uzależnionymi, w różnych częściach Polski i za granicą - w Irlandii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Czechach, Armenii, Holandii, Tajlandii, Austrii, Niemczech, Hiszpanii i na Słowacji. Od 2001 roku jest związana z Bielskim Stowarzyszeniem Artystycznym Teatr Grodzki w Bielsku-Białej, gdzie zajmuje się inicjowaniem i realizacją różnorodnych projektów artystycznych i edukacyjnych.

Jest autorką i współautorką kilkunastu publikacji wydanych przez Teatr Grodzki, poświęconych twórczości zaangażowanej społecznie. Od 2003 roku jest członkiem międzynarodowej organizacji ASHOKA – Innowatorzy dla dobra społecznego.

Propozycja warsztatów - Spotkanie z teatrem lalek

Max Cegielski – urodzony 1975. Pisarz, kurator, badacz, dziennikarz.

Autor takich książek jak „Masala” czy “Oko Świata. Od Konstantynopola do Stambułu”, za którą otrzymał w 2009 nagrodę imienia Beaty Pawlak. Autor i kurator projektów artystycznych m.in. Migrating University of Mickiewicz (Stambuł 2014), z Jankiem Simonem kurator wystaw Sklep Polsko- Indyjski/Prince Polonia (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Clark House Initiative w Bombaju, Trafo w Szczecinie; 2017-2018).

Współprowadził „Halę Odlotów” w TVP Kultura, nagrodzoną Grand Pressem, obecnie współprowadzi „Xięgarnię” w TVN24 oraz podcast „FuTuryści” w National Geographic Polska.

Związany z wydziałem Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie zajmuje się problematyką socjalistycznego orientalizmu i współpracy PRL z krajami „rozwijającymi się”. W czerwcu 2020 w wydawnictwie Marginesy ukazała się jego powieść przygodowa „Prince Polonia” o latach 80tych w PRL, Indiach i Singapurze.

 

prince polonia

 

Michał Olszański, urodzony 29.07.1954 w Kielcach, ojciec Tadeusz / dziennikarz, tłumacz, hungarysta/ mama Barbara / wydawca/. Studia wyższe na UW, Instytut Profilaktyki Społ. i Resocjalizacji. Do 1992 roku praca w zawodzie, wychowawca i dyrektor Szkolnego Ośrodka Socjoterapii w Warszawie. W latach 93-95 prywatne Radio Kolor, od 1995 do 2020 roku radiowa Trójka, w której prowadzi audycje sportowe, dla dzieci, magazyny i autorskie rozmowy w cyklu Godzina Prawdy. Od roku 2000 rozpoczyna współpracę z TVP, jako prowadzący Magazyn Ekspresu Reporterów. Następnie trafia do zespołu Pytanie na Śniadanie, gdzie współprowadzi poranne pasmo. Współpracę kończy w 2020 roku.

Od prawie 30 lat mieszka w podwarszawskich Chyliczkach, żona Magdalena / psychoterapeuta/ , synowie Jan i Antoni, dwie wnuczki Nadia i Liwia.

Strona 1 z 2