Twórcy biura Citart

Z urodzenia warszawianka, z genów krakowianka i góralka, od dwudziestu lat mieszka w Sulejówku.

Pisarka i felietonistka, autorka kilkunastu powieści, także gatunkowych.

W liceum wpatrzona w matematykę i fizykę, czytająca dla przyjemności. Na studiach - filologia polska i filologia bałtycka - czytająca już na cały etat.

Po studiach przyszedł taki moment, że od czytania przeszła do pisania. W 2016 roku zadebiutowała powieścią „Nie oddam szczęścia walkowerem” (razem z Pauliną Płatkowską). Potem była książka o dwudziestoleciu międzywojennym, które uwielbia – „Dwudziestolecie międzywojenne. Co i jak jadano”. I kolejne tytuły: „Szczęściary” (2017), „Marzena M.” (2017), „Ciasteczko z wróżbą” (2018), „Jak przechytrzyć nieboszczyka” (2019), „Niewierność. Uwikłani w historię” (2019), trzyczęściowa saga „Dom Pod Trzema Lipami”: „Serce z szuflady” (2019), „Za siódmą górą” (2019), „Taka miłość się zdarza” (2020), dwutomowy cykl: „Miłość warta wszystkiego” (2020) i „Spotkajmy się po wojnie” (2020), „Zwyczajne cuda” (2020).

We wrześniu ubiegłego roku ukazał się jej debiut kryminalny „Szaniec”, w lutym 2021 drugi tom z sierżant Wierą Jezierską – „Odpłata”.

Kiedy nie czyta i nie pisze, spaceruje. „Chodzenie to mój narkotyk”, powtarza za Konwickim. Pozostałe uzależniania to: dzieci, mąż, pies, ogród i góry.

„Saga o zbóju Twardokęsku” jest panoramiczną, wielowątkową epopeją, osadzoną w epoce końca średniowiecza i początku renesansu.

Muzyk, pedagog, autorka licznych i nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej.

 • Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY.
 • Kawaler Orderu Uśmiechu oraz członkini Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.
 • Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 • Autorka serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o niezwykłych Polakach i ludziach z pasją („Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie”, „Moja babcia kocha Chopina”, „W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie”, „Po drugiej stronie okna, opowieść o Januszu Korczaku”, „Mój brat czarodziej” – opowieść o Julianie Tuwimie, „Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim, „Mistrz. Spotkanie z Witoldem Lutosławskim, „Fotel czasu” opowieść o Aleksandrze Fredrze, „W podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim”, „Moc czekolady. Opowieść o Wedlach i fabryce czekolady”, „Słońcem na papierze, opowieść o Kornelu Makuszyńskim”, „Sto tysięcy kartek. Opowieść o Józefie Ignacym Kraszewskim”, „Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce”, „Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu”, „Drzwi. Opowieść o Świętym Wojciechu”, „Pięć skarbów pod wielkim śniegiem. Opowieść o Wandzie Rutkiewicz”, „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej”, „Ziuk. Opowieść o Józefie Piłsudskim”, „Gen i już. Opowieść o Stefanie Banachu”, „Mgnienie oka. Opowieść o Danielu Chodowieckim”)
 • Twórczyni dwóch gdańskich trylogii dla dzieci (opowieści biograficzne o J. Heweliuszu, G. Fahrenheicie i A. Schopenhauerze oraz o Elżbiecie Heweliusz, Konstancji Czirenberg i Johannie Schopenhauer).
 • Na podstawie jej książki „Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita” powstał spektakl dla dzieci w reż. Michała Derlatki, którego premiera odbyła się w 2013 roku w Teatrze Miniatura.
 • Autorka serii książek o Gdańskich Parkach wydawanych przez Muzeum Gdańska. Do tej pory ukazały się: „Opowieści Wielkiej Alei” oraz „Opowieści Parku Oliwskiego”, w przygotowaniu „Opowieści Parku Oruńskiego”.
 • Pisarka książek popularno-naukowych dla najmłodszych. W tej serii dotychczas ukazało się w wydawnictwie publikat: „Kłap! Co w zębach zgrzyta” oraz „Mniam! Co w brzuchu burczy”. W przygotowaniu książka o mózgu.
 • Autorka kilku przewodników dla dzieci – m. in. po Szczecinie, powiecie szydłowieckim, Kociewiu.

Autorka za publikacje w roku 2011 otrzymała Pomorską Nagrodę Artystyczną w kategorii Kreacje, a za książki wydane w roku 2012 otrzymała nagrodę Sztorm Roku w kategorii Literatura oraz dwukrotnie została nominowana do nagrody Splendor Gedanensis – za rok 2012 i za rok 2013.

Jej książka „Wszystko gra” o orkiestrze strojącej się przed koncertem otrzymała szereg najwyższych światowych nagród:

 • I nagroda Bologna Ragazzi Award w kategorii „Non Fiction”
 • Wyróżnienie w Konkursie PTWK „Najpiękniejsza książka 2011”
 • Srebrna nagroda w konkursie European Design Awards 2012 w kategorii Book and Editorial illustration.
 • nagroda Książka Roku IBBY 2012 w kategorii ilustracje
 • III nagroda w Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej
 • Książka Wszystko gra została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej
 • Książka Wszystko gra została wpisana na Honorową Listę IBBY
 • nominacja do nagrody Deutscher Jugendliteraturpreis 2014

Anna Czerwińska-Rydel współpracuje z wieloma wydawcami w Polsce i za granicą, jej książki są wydawane z ilustracjami znakomitych artystów.

Polska aktorka teatralno-musicalowa, filmowa i telewizyjna oraz piosenkarka. Na stałe związana z teatrem muzycznym Studio Buffo w Warszawie.

Anna Jurksztowicz Fot. Wojtek Olszanka

Znakomita wokalistka znana z takich przebojów jak "Diamentowy Kolczyk", "Hej Man", "Stan Pogody", a także wielu filmowych i serialowych piosenek.

Anna Marciniak-Tomala

Studiowała malarstwo oraz grafikę w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego oraz dyplom z ilustracji w pracowni prof. Zygmunta Januszewskiego. Stypendystka Ministerstwa Kultury ( Roczne Stypendium Twórcze 2006 ).

Zajmuje się malarstwem olejnym, asamblażem, ilustracją książkową oraz kreacją i projektowaniem graficznym. Wystawia swoje prace w kraju i za granicą, na aukcjach i targach sztuki. Jej obrazy znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i Europie.

Ważniejsze wystawy i publikacje:

 • 2022 - Wystawa “Puzzle ze wspomnień” –Galeria Gaude Mater, Częstochowa
 • 2022 - Wystawa “Puzzle ze wspomnień” - Dzwonnica Kultury, Kazimierz Dolny
 • 2022 - Zbiorowa Wystawa Sztuki Młodej - Pragaleria w Warszawie
 • 2022 - Bruxelles Art Vue - Publikacja Power of Color 2021
 • 2021 -  Teatr 6 Piętro w Warszawie - Wystawa Przedaukcyjna
 • 2021 -  Pokonkursowa wystawa "Portret Ksawerego" Pałacyk Ksawerego

Konopackiego w Warszawie

 • 2021 -  Zbiorowa Wystawa Sztuki Młodej - Pragaleria w Warszawie
 • 2020 - Zbiorowa Wystawa Sztuki Młodej - Pragaleria w Warszawie
 • 2017 -  Publikacja książki "Wyzwania dla Warszawy" z autorskimi ilustracjami
 • 2016 -  Wystawa poplenerowa - Miejska Galeria Sztuki - Sozopol Bułgaria
 • 2014 -  Wystawa poplenerowa - Miejska Galeria Sztuki - Sozopol Bułgaria
 • 2012-   Wystawa zbiorowa „Ericsson Komunikacja Warszawa” Galeria

Ericsson w Warszawie

 • 2010 -  Wystawa "Obrazy" / z Agnieszką Kwiatkowską / - Centralny Basen

Artystyczny  w Warszawie

 • 2009 - Wystawa zbiorowa "Kierunek Praga" - Galeria Konferencyjna Warszawa
 • 2009 - Wystawa Pracowni Ilustracji ASP w Warszawie - Wydział Grafiki ASP
 • 2006 - Realizacja autorskiego muralu " Psy wyprowadzamy wyłącznie na smyczy"

/ z Michałem Frydrychem / Warszawa Praga

 • 2005 - Wystawa "Siatka na Pustyni" / z Viktorem Dyndo / - Galeria Ogród Zimowy,

PKiN w Warszawie

 • 2005 - Wystawa " Dłużew w Studio" - Teatr Studio Warszawa
 • 2005 - Polsko - Francuska Wystawa zbiorowa malarstwa „Orlean”  Orlean, Francja

O cyklu „Puzzle ze wspomnień”

Cykl obrazów pt. "Puzzle ze wspomnień" to malarski zapis historii znanych mi ludzi. Inspiracją do tych kompozycji są kadry, małe cząstki, impresje z życia, będące odbiciem ich pragnień, marzeń, bolączek czy fascynacji. Malarski język jakim się posługuję nie opisuje ich dosłownie. Przy pomocy malarskich środków odtwarzam kalki z charakteru, ze sposobu widzenia świata każdego z bohaterów.

Jedni pragną wyrazić radość z pięknej chwili, ze słonecznego dnia wykradzionego codzienności. Inni natomiast zatapiają się w smutku i depresji , w uczuciu straty i osamotnienia. Jeszcze inni emanują silną, erotyczną energią, która bije od nich pomimo milczenia.

Są też i tacy, którzy zdali sobie właśnie sprawę , że ich czas dobiega końca i nie walczą z tym. Pozwalają na szlachetne , powolne znikanie, na rozpływanie się w rzeczywistości, blaknięcie. Jako wrażliwy obserwator filtruję te stany bardzo dokładnie, przyswajam i próbuję tłumaczyć na język malarski.

Zapraszam do mojego sekretnego świata.

:

Posłuchaj podcastu audycji promującej jedną z moich wystaw. O inspiracjach, o sztuce, o życiu:

https://radiokapital.pl/shows/lets-talk-about-sex/o-sztuce-anki-marciniak/

 

Obserwatorka 100x100cm 2020 Pod światło 2 80x80cm Pod taflą 80x80cm 2021

Llink do twórczości

Anna Zgierun-Łacina Fot. M. Piasecka

Anna Zgierun-Łacina, z pasji biolog, z wykształcenia genetyk, autorka bajek edukacyjnych i powieści familijnych.

Jestem certyfikowanym przewodnikiem po Odessie, odeskich katakumbach, Kijowie i czarnobylskiej strefie wykluczenia. Należę do Stowarzyszenia Przewodników Ukraińskich. 30 października 2020 roku, zostałem wyznaczony przez specjalną komisję Departamentu Kultury i Turystyki Odessy na symboliczne stanowisko Ambasadora Odessy w Polsce. Jest to oczywiście honorowy tytuł, wiąże się on jednak z promocją miasta w Polsce, na czym nie ukrywam, bardzo mi zależy.

Prelekcje, w których uczestniczyłem wcześniej miały format typowego slajdowiska, które było w pewnym sensie zaproszeniem do przyszłego odwiedzenia Odessy, odeskich katakumb, Kijowa czy też zamkniętej czarnobylskiej strefy wykluczenia. Podczas slajdowisk dzieliłem się swoją wiedzą z nimi związaną.

Podczas spotkań autorskich chciałbym Państwu i czytelnikom opowiedzieć o swoich książkach oraz o ostatnich miesiącach spędzonych w Odessie, a także podzielić się wiedzą na temat miasta. W Odessie przebywałem od 23.02. Przez kolejne trzy miesiące zajmowałem się na miejscu organizacją pomocy humanitarnej z Polski, apelowałem również o nią występując w polskich mediach. Odessa przez te kilka ostatnich miesięcy była miastem szczególnym. Nie była bombardowana tak jak inne ukraińskie miasta, dzięki czemu byliśmy w stanie pomagać mieszkańcom miejscowości w obwodzie odeskim i nikołajewskim. Miasto znajdowało się w ciągłym zagrożeniu związanym z ewentualnym wysadzeniem rosyjskiego desantu, na ulicach były widoczne barykady, jeże przeciwczołgowe oraz wojskowe patrole. Alarmy przeciwlotnicze było słychać zarówno w dzień, jak i w nocy.

Posiadam tysiące zdjęć z tego okresu. Myślę, że tego typu spotkanie stanowiłoby również doskonałą okazję, aby apelować o kontynuację pomocy dla Ukrainy. W przypadku Odessy pomoc humanitarna docierała z Polski na granicę rumuńsko – ukraińską na przeprawę promową Isaccea – Orłowka. Dzięki współpracy z gubernatorem wojennym obwodu odeskiego stworzyć tzw. zielony korytarz, przez który samochody z Polski były przepuszczane przez rumuńskich pograniczników w pierwszej kolejności, na podstawie tablic rejestracyjnych. Następnie były one przepuszczane przez ukraińskich pograniczników do neutralnej strefy, gdzie przeładowywaliśmy towar. Po zakończeniu przeładunku polscy kierowcy bezpiecznie wracali na stronę rumuńską, natomiast ja wspólnie z odeskimi wolontariuszami do Odessy, gdzie przekazywaliśmy odebrane rzeczy żołnierzom armii ukraińskiej oraz punktom wolontariackim.

 

Borys Tynka jest autorem następujących książek:

 • 2020 „Przewodnik po Odessie” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język ukraiński;
 • 2020 „Przewodnik po Kijowie” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język polski;
 • 2020 „Przewodnik po Kijowie” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język ukraiński;
 • 2020 „Przewodnik po Czarnobylu” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język polski;
 • 2020 „Przewodnik po Czarnobylu” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język ukraiński;
 • 2020 „Przewodnik po Ukrainie Zachodniej” - wydawnictwo Pascal(Polska) – ze względu na Covid – 19 wydanie książki zostało chwilowo wstrzymane;
 • 2020 „Prypeć, Czarnobyl i czarnobylska strefa wykluczenia" - wydawnictwo Bezdroża(Polska) – ze względu na Covid – 19 wydanie książki zostało chwilowo wstrzymane;
 • 2020 „Kijów i Czarnobyl” - wydawnictwo Pascal(Polska);
 • 2020 „Lwów” - wydawnictwo Pascal(Polska) – udział w aktualizacji przewodnika;
 • 2020 „Spacerownik zakopiański” – wydawnictwo CM(Polska) - w trakcie realizacji;
 • 2019 „Przewodnik po Odessie” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język polski;

Wywiady:

 

Ur. w 1980 r., filmoznawczyni, jedna z najpopularniejszych pisarek kryminalnych. Wydała siedem powieści w tym cztery kryminały o prywatnej detektyw Julii Dobrowolskiej. Za trzecią powieść cyklu - "Topielicę" otrzymała nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej kryminalnej powieści roku. "Betonowym pałacem", który ukazał się nakładem Wydawnictwa Literackiego otworzyła nowy cykl thrillerów z pogranicza urban fantasy z Krakowem w roli głównej. Drugi tom cyklu to "Kamienna noc". Pracuje nad częścią trzecią trylogii.

Jest również współautorką, wraz z Irkiem Grinem i Marcinem Świetlickim, powieści "Orchidea", będącej pastiszem gatunku kryminalnego.

W marcu ukazała się jej pierwsza powieść SF pod tytułem “Selkis” będąca nieczystym gatunkowo miksem fantastyki, kryminału i romansu.

Zajmuje się także scenariopisarstwem. Jest jedną ze scenarzystek filmu “Erotica 2022” i jedną ze scenarzystek serialu “Krakowskie potwory”, który można już oglądać na platformie Netflix. Obecnie pracuje nad kolejnymi scenariuszami. A także powieścią będącą kontynuacją „Selkis” i opowiadaniami poszerzającymi to nowe uniwersum.

Jest autorką wielu opowiadań, zajmuje się też dziennikarstwem. Pisała do "Portalu kryminalnego","Polityki", "Wprost", "Gazety Wyborczej", "Bluszcza", "Chimery", “Pisma”, “Książek” i "Men's Health".

Nałogowo ogląda space opery i chciałaby zamieszkać na statku kosmicznym.

Okładka książki "Selkis" Gaja Grzegorzewska

Selkis Gaja Grzegorzewska

Nietypowa miłość, bestialskie zbrodnie i walka o przetrwanie na tle wydarzeń prowadzących do anihilacji ludzkości.

Space opera, z jaką się jeszcze nie zetknęliście! Poznajcie kosmiczne oblicze Gai Grzegorzewskiej!

VI wiek nowej ery w odległym układzie gwiezdnym, którym rządzą dwie zależne od siebie siły – będący militarną potęgą Zjednoczony Sojusz Układu i dostarczające towary Konsorcjum Handlowe.

Kiedy w 570 obrocie Układ zostaje zaatakowany przez nieznanego wroga, na polu walki zostaje Starcastle, ostatnia jednostka floty ZSU. Planowana przez kapitana samobójcza misja okrętu zostaje niespodziewanie przerwana. Z opresji flotę ratuje należący do KaHa kontenerowiec Scarlett. Dzięki zaoferowanej przez trejderów niezwykłej technologii maskującej, Starcastle udaje się umknąć ze strefy zniszczenia.

Kapitan Kingston w ramach umowy przyjmuje na pokład rozbitków ocalałych ze Scarlett. Do załogi dołączają: Kruger – ekscentryczna i arogancka lekarka pokładowa, Selkis – wywołująca skrajne emocje drapieżna istota oraz mechaniczna hybryda Lucius. Swoim wyglądem, zachowaniem i przynależnością gatunkową tak bardzo różnią się od układowych norm, że od pierwszych chwil budzą nieufność żołnierzy floty. Zwłaszcza Selkis, ostatnia przedstawicielka rasy Scorp, niepoddana obowiązkowemu w Układzie uczłowieczaniu. Mimo że trejderom przysługuje immunitet, ich bezpieczeństwo na statku jest kruche.

Tak rozpoczyna się porywająca kosmiczna przygoda! Grzegorzewska, znana z doskonałych powieści kryminalnych, stworzyła intrygującą wizję przyszłości, w której to ludzkość jest agresorem, a słowo „człowieczeństwo” zyskało mroczny wymiar. Podobnie jak w poprzednich powieściach, tu także znajdziemy odważne obyczajowo, osobliwe miłosne wątki, przewrotną kryminalną intrygę oraz wplecione w fabułę liczne popkulturowe tropy. Czytając Selkis będziemy się świetnie bawić, odnajdując nawiązania nie tylko do Star Treka, Battlestar Galactica, Horyzontu zdarzeń, Obcego ale i do takich klasycznych dzieł, jak Boska komedia, utwory Szekspira, czy poezja T.S. Eliota.

vvvvvvv

Scenarzystka i producentka filmowa i telewizyjna. Ukończyła Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i Studium Scenariuszowe przy łódzkiej Szkole Filmowej.

Debiutowała w roku 1983 scenariuszem do filmu telewizyjnego "Wakacje z Madonną". Autorka lub współautorka takich filmów jak "Przez dotyk", "Kocham kino", "Och Karol", "Kogel mogel", "Galimatias czyli Kogel Mogel 2", "Komedia małżeńska". "Nigdy w życiu", "Nie kłam kochanie", "Och Karol 2". W ostatnich trzech była też współproducentką. Ostatni film fabularny, którego była scenarzystką i współproducentem - „Miszmasz czyli Kogel Mogel 3” z wynikiem prawie 2 miliony 400 widzów był na czele polskiego box-office 2019 roku.

Współtwórczyni seriali telewizyjnych "Na dobre i na złe", "M jak miłość","Barwy szczęścia", "Wszystko przed nami". Ostatnio – kierownik literacki i współscenarzystka serialu „Stulecie Winnych”. Wykłada w szkołach filmowych i na kursach scenariuszowych.

W roku 2016 zadebiutowała jako pisarka powieścią "Pani mnie z kimś pomyliła", w tym roku ukaże się kolejna - „Idealna rodzina”. Ekspert PISF. Przewodnicząca Zarządu Gildii Polskich Scenarzystów. Od kilku lat stała felietonistka "Teletygodnia".

Polska aktorka filmowa i teatralna, blogerka.

PISARKA GOTOWA NA WSZYSTKO !

Z wykształcenia ekonomistka. Mieszka w Krakowie wraz z mężem i dwiema córkami. Kocha zwierzęta, a w jej domu pod nogami plączą się dwa czarne koty i szalony pies Tornado. Uwielbia gotować.

Pisze od 2009 roku, starając się jak najlepiej poznać miejsca, w których lokuje swoich bohaterów. Przy pracy nad kolejnymi książkami mieszkała w ośrodku narciarskim, stadninie koni, hodowli strusi, gdzie zgłębiała branżowe tajniki, a niedawno, na potrzeby powieści „Spełniony sen”, zatrudniła się na jakiś czas na stacji benzynowej!

W wolnych chwilach hasa quadem po bezdrożach i jako niedoszły mechanik samochodowy osobiście remontuje ukochaną zabytkową, czterdziestoletnią Corvettę. Wielbicielka podróży i ciekawych wyzwań.

O autorze:

Joanna Hetman-Krajewska – adwokat i radca prawny w Kancelarii Prawniczej PATRIMONIUM w Warszawie; ma 17-letnie doświadczenie zawodowe (od 2003 r.), chociaż pierwszy raz w sądzie była w wieku 5 lat – z mamą, która przez ponad 40 lat pracowała jako sędzia rodzinny. Specjalizuje się w prawie rodzinnym i prawie autorskim. Obsługując klientów w sprawach rozwodowych bądź okołorozwodowych, stara się nie tylko udzielić im wsparcia prawnego, ale również spojrzeć całościowo na problem i pomóc klientowi złapać do niego dystans. Dlatego jako sprzymierzeńców traktuje mediatorów czy psychologów, w tym psychoterapeutów par. Wychodzi z założenia, że kryzys małżeński, również ten zakończony rozwodem, może być szansą na rozwój – wszak słowa „rozwód” i „rozwój” dzieli zaledwie jedna litera. Jednocześnie uważa, że rozwód to często ucieczka przed problemem – wtedy doradza „konstrukcję” zamiast „destrukcji”.

Ukończyła Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie prowadzone przez Stowarzyszenie Niebieska Linia. Prowadziła wiele spotkań z kobietami na tematy prawne związane z funkcjonowaniem rodziny, m.in. w Centrum Praw Kobiet. W kwietniu 2018 r. prelegentka podczas II Kongresu Rozwoju (wykład: „Rozpoznaj, kiedy rozwód, a kiedy ucieczka, czyli jak nie dać się owładnąć frustracji w związku”). Autorka tekstów poradniczych na temat prawa rodzinnego, a także dwóch książek z tego zakresu: „Rozwód czy separacja: poradnik praktyczny” i „Rozwód czy separacja: wzory pism procesowych z praktycznym komentarzem”.

 

 

Okładka książki Joanna Hetman-Krajewska „Rozwód czy separacja. Poradnik praktyczny”„Rozwód czy separacja. Poradnik praktyczny”

Jedyny na rynku tak obszerny praktyczny poradnik dotyczący spraw o rozwód i separację. Napisany w przystępny sposób – ze świadomym pomijaniem niezrozumiałego prawniczego metajęzyka. Wyjaśnienia kwestii prawnych przeplatają przykłady z życia wzięte. Najważniejsze zagadnienia są ujęte w ramkach – dla większej czytelności przekazywanych treści. Wszystko po to, by po książkę mogła sięgnąć osoba niebędąca prawnikiem.

 

Atuty książki:

 1. Przystępny język i przekaz – dzięki temu książka ma praktyczny charakter, śmiało może po nią sięgnąć osoba niebędąca prawnikiem.
 2. Poparcie wyjaśnień prawnych przykładami z życia wziętymi – dzięki temu wyjaśnienie kwestii prawnych staje się dla czytelnika jaśniejsze, bo poparte przykładami.
 3. Książka wyjaśnia wszelkie aspekty spraw o rozwód czy separację, które należy uwzględnić, by przejść przez takie postępowanie obronna ręką – dzięki temu książka w pełni zaspokoi potrzebę informacji każdemu, kto jest w trakcie bądź liczy się ze sprawą o rozwód czy separację.
 4. Książka precyzyjnie wyjaśnia czym rozwód różni się od separacji – dzięki temu czytelnik może podjąć racjonalną decyzję – jaki sposób formalnego rozwiązania swoich spraw małżeńskich wybrać.
 5. Tekst poradnika uzupełniają wywiady ze specjalistami: sędzią rodzinnym, mediatorami, psychologiem dziecięcym, psychoterapeutą par, detektywem, seksuologiem – Dzięki temu książka obejmuje spojrzenia z różnych perspektyw na problemy małżeńskie, niejednokrotnie prowadzące do rozwodu bądź separacji.

 

Grupa docelowa:

Książka jest przeznaczona dla:

 1. osób niebędących prawnikami, mających problemy małżeńskie
 2. prawników zamierzających świadczyć pomoc prawna w sprawach o rozwód czy separację, którym brakuje jeszcze doświadczenia na tym polu
 3. mediatorów, psychologów, psychoterapeutów, psychoedukatorów pomagających małżeństwom w kryzysach

 

Książka jest napisana z myślą o czytelniku niebędącym prawnikiem, szukającym wyczerpujących i podanych przystępnym językiem informacji na temat prawnych aspektów spraw o rozwód czy separację. Wyjaśnienia prawne przeplatane są przykładami z życia wziętymi, pokazującymi standardowe sytuacje występujące w tego typu sprawach.

 

Opinie o książce:

„Nie ulega wątpliwości, że podjęta problematyka, stale aktualna, jest ważna z punktu widzenia dobra dziecka i rodziny. Książka zawiera wiele praktycznych porad i może stanowić przydatną pomoc dla skonfliktowanych małżeństw”.

Dr hab. Helena Ciepła, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku

 

„Szczególnie polecam publikację profesjonalistom, jak i osobom, których życie zmusiło do zmierzenia się z nową rozwodowo-separacyjną rzeczowością. Zanim zdecydują się Państwo na proces, zapoznajcie się z lekturą tego poradnika, który Wam uzmysłowi co to oznacza. Nie ma bowiem nic prostszego niż powiedzieć „to spotkajmy się w sądzie”, nie ma nic trudniejszego, niż to zrobić. Dzięki publikacji Joanny Hetman-Krajewskiej łatwiej można zrozumieć całą złożoność procesu sądowego z jego wielowątkowością i wielopłaszczyznowością (udział psychologów, pedagogów, psychiatrów, detektywów, prokuratorów, ośrodków pomocy społecznej, niebieskiej linii, ect.). Gorąco polecam.”

Magdalena Marquez-Vazquez, mediator, Fundacja Mediacja i Prawo

 

„Książka odpowiada na kluczowe pytania w sposób prosty i rzetelny jednocześnie. Niezwykle się cieszę, że powstała i będzie „lekturą obowiązkową” wszystkich moich klientów. Powinni po nią sięgnąć także terapeuci par i mediatorzy, aby proces rozstania zobaczyć w szerszej perspektywie.”

Monika Perdjon, terapeuta, mediator rodzinny, coach

 

„Mec. Joanna Hetman-Krajewska przekazuje czytelnikom kompleksową wiedzę na temat obu form rozstania, zarówno od strony prawnej (podanej tu bardzo przejrzyście), jak i społecznej czy emocjonalnej. Publikacja zawiera także ogromną ilość informacji praktycznych. Co dla mnie istotne, nie jest to chłodno napisany poradnik, ale też momentami kipiąca od emocji książka. Rozwód i separacja, co dobitnie podkreśla autorka (która „rozwiodła” setki par), są za każdym razem dramatem ludzkim.”

Magdalena Kuszewska, dziennikarka
(publikowała m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce,
Polska. The Times, The Warsaw Voice, Pani, Twoim Stylu, Onecie)

 


 

Spis wybranych artykułów i wywiadów – prawo rodzinne – Joanna Hetman-Krajewska

 1. Prawo.pl – „Rozwód jest lepszy niż separacja” [WYWIAD]
 2. Portal WspółczesnaRodzina.pl (www.wspolczesnarodzina.pl) – „Rozwodowe ABC – co zrobić, żeby zakończyć małżeństwo”
 3. Gazeta Prawna – „Kontakty rodzica z dzieckiem w czasie pandemii. Realizować czy ograniczać?”
 4. Portal WspółczesnaRodzina.pl (www.wspolczesnarodzina.pl) – „Kontakty rodzica z dzieckiem w czasie zarazy. Realizować czy ograniczać?”
 5. Kancelaria „Patrimonium” – „Kontakty rodzica z dzieckiem w czasie zarazy. Realizować czy ograniczać?”
 6. Portal WspółczesnaRodzina.pl (www.wspolczesnarodzina.pl) – „Rozwód a koronawirus – czy czeka nas fala koronawirusowych rozwodów?”
 7. Kancelaria „Patrimonium” – „Rozwód a koronawirus. Czy przed nami fala koronawirusowych rozwodów?”
 8. Portal WspółczesnaRodzina.pl (www.wspolczesnarodzina.pl) – „Chcę się rozwieść!” – rozwód czy separacja? [EKSPERTKA]
 9. „Ile kosztuje rozwód?” – miniwykład, You Tube
 10. „Czy można się rozwieść na pierwszej rozprawie?” – miniwykład, You Tube
 11. Aagencja-informacyjna.com – „Rozwód czy separacja?”
 12. Przedsiębiorcy@eu – „Lubię dynamikę sali sądowej” [WYWIAD] (3/2017) str. 26-2
 13. Proinfo.pl – „Rozwód czy separacja? Poradnik praktyczny” [KSIĄŻKA]

Katarzyna Hain, zwana Stashką, to piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów. Jest dyplomowanym magistrem muzykologii. Gra na fortepianie i gitarze. Uprawia zróżnicowany repertuar, jest otwarta na wszelkie gatunki i ma już swój rozpoznawalny „stashkowy” styl. 

To niezwykła osobowość i perfekcjonistka w każdym calu. Mówi: „Wszystko czego chcę w mojej muzyce, to dobrze się bawić i dobrze z tym czuć. I tego samego chcę dla mojej publiczności. W swojej twórczości jestem tak samo beztroska jak i szczera, wszystko co tworzę, przychodzi do mnie w naturalny sposób. W tekstach każdy znajdzie coś dla siebie, ale nie wszystko traktujcie zupełnie na poważnie. Moje motto to niezmiennie: „Pozytywnie i do przodu”. Dużo energii Stashce dają dzieci z prowadzonego przez nią zespołu MazurKids ze Szczytna, skąd pochodzi. Z mazurskiego pochodzenia wynika też zamiłowanie Artystki do natury. 

Stashka zaczynała od dyplomu za arie i pieśni operowe. Później sprawdzała się w zespole cygańskim i jako członek Chóru Akademickiego, a następnie w chórkach, które wspomagały takie gwiazdy jak Ania Wyszkoni, Zakopower, Kasia Cerekwicka czy Marika. Doświadczenia, jakie zebrała podczas tras koncertowych i obserwacja kulis estrady w kraju i zagranicą, otworzyło jej drogę i perspektywę do działalności solowej. Pierwsze nagrody i wyróżnienia, udział w premierach opolskich, zwycięstwo w plebiscycie „Przebojem na antenę” i nagroda Radia Fama doprowadziły ją do podwójnego sukcesu na międzynarodowym festiwalu „Baltic Song Festival” w Karlshamn w Szwecji, gdzie zdobyła główną nagrodę, Grand Prix i Nagrodę Publiczności. Ten sukces zadecydował o nagraniu przez nią pierwszej solowej płyty pt. „Naturalnie”, bardzo dobrze przyjętej na naszym rynku muzycznym, pozytywnie odebranej przez media i fanów. 8 marca 2021 ukazał się drugi album Stashki, „Historie”.


"Historie" inspirowane życiem.

Premiera albumu Stashki 8 marca

Album ,,Historie” Stashki to osobisty i niezwykle intymny zbiór utworów, które nie są ze sobą powiązane. Artystka snuje w nich historie oparte na własnych, często bardzo osobistych doświadczeniach z życia. Wnikliwość w obserwacji świata i własnych emocji sprawia, że album niesie ze sobą autentyczność przeżyć. Intencją Stashki jest, aby w „Historiach” każdy odnalazł kawałek siebie i własnego świata.

Drugi w karierze artystki album wyraża duszę i naturę  artystki: piosenkarki, kompozytorki i autorki tekstów. Cechuje go  swobodny i bezpretensjonalny styl. Zbiór 10  piosenek powstał na przestrzeni ostatnich lat.

Artystka pracowała nad albumem ze wspaniałymi muzykami i producentami, którzy na swoim koncie mają wiele sukcesów, również radiowych. Są wśród nich m.in Dominic Buczkowski – producent 4 piosenek, które znalazły się na albumie. Autorem kilku tekstów jest znany i ceniony Wojciech Byrski.

 


 

Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury

Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 01 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 02 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 03 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 04 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 05 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 06 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 07 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 08 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 09 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 11 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 12 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 13 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 14 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 15 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 15 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 16 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 17 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 18 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 19 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 21 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 21 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 22 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 23 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 24 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 25 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 26 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 27 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 28 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 29 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 30 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 31 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 32 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 33 Koncert Stashki na Pożegnanie lata w Ostrezszowskim Centrum Kultury 34

Dziennikarka, prezenterka telewizyjna. Zaczynała w lokalnej telewizji w Solcu Kujawskim. Pracowała w „Gazecie Wyborczej” w oddziałach bydgoskim i toruńskim. Potem przyszedł czas na Radio Gra w Bydgoszczy. Od 2007 roku mieszka w Warszawie. Była producentką Wydarzeń w Polsacie. Prowadziła programy w Polsat News. Od 2013 roku związana jest z TVN24. Współpracuje z Dzień Dobry TVN. Pisze do tygodnika „Polityka”.

 

Katarzyna Zdanowicz, „Zawsze mówi, że wróci”

Okładka książki - Katarzyna Zdanowicz, „Zawsze mówi, że wróci”W tej książce spotkamy dziewięć niezwykłych kobiet. Przeczytamy opowieści o czekaniu, lękach, dumie, a nierzadko rozpaczy. Kiedy oni zdobywają najwyższe szczyty świata, są bohaterami mediów, one w domach walczą z codziennością. Jak dużo są w stanie poświęcić w związkach, żeby partner mógł realizować swoją ekstremalną pasję? W imię czego żony i partnerki himalaistów żyją w cieniu wielkiej góry?

To nie jest książka o himalaistach, ale ma się wrażenie, jakby byli w pokoju obok i chętnie szerzej otworzyli drzwi, za którymi Katarzyna Zdanowicz prowadzi rozmowy z ich żonami i partnerkami. Co by wtedy usłyszeli? Kawał trudnej prawdy również o sobie, odgłosy i zapachy zwyczajnego życia, w którym nie uczestniczyli, będąc na wielomiesięcznych wyprawach, śmiech i łzy, czasem wściekłość, zawsze nadzieję, że przecież wróci.

Opowiadają:

Ewa Kurtyka, Katarzyna Wielicka, Izabela Hajzer, Elżbieta Pawlikowska, Elżbieta Dąsal, Aniela Łukaszewska, Anna Solska Mackiewicz, Aleksandra Leksińska, Agnieszka Korpal

 

Magdalena Różczka Fot. Krzysztof Opaliński/Burda Książki

Magdalena Różczka – aktorka filmowa i teatralna, od 2010 r. Ambasadorka Dobrej Woli UNICEF, laureatka nagrody specjalnej Róż Gali...

Strona 1 z 2