Andrzej H. Wojaczek fot. Maciej Szulik
Andrzej H. Wojaczek fot. Maciej Szulik

Andrzej H. Wojaczek

Rocznik 1981. Ślązak. Z wykształcenia filolog polski. Przez szesnaście lat niósł kaganek oświaty jako czynny belfer. Z zamiłowania muzyk, instrumentalista, wokalista; od 2008 roku komponuje dla Teatru Polskiego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Żytomierzu na Ukrainie. Skomponował muzykę m.in. do Balladyny Juliusza Słowackiego, Dziadów Adama Mickiewicza, Moralności pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, Przed sklepem jubilera Karola Wojtyły, czy serii nagradzanych monodramów. Instruktor teatralny, scenarzysta, autor kilkuset tekstów piosenek; współtwórca adaptacji musicalowej dziejów Abrahama oraz Opowieści wigilijnej Charlesa Dickensa.

W 2021 roku zadebiutował doskonale przyjętą przez czytelników i krytyków powieścią Kłosy – pierwszym tomem trylogii Wrzeciono Boga, przejmującej, wielowątkowej powieści, osnutej na kanwie pamiętników wuja, którego życie wpisało się w epokę burzliwych przemian i dziejowych wstrząsów XX wieku. W 2022 roku ukazały się kolejne tomy cyklu: Wdowi grosz oraz Jutrznia – nagrodzona przez jurorów w kategorii „saga rodzinna” tytułem „Książka Roku 2022” w plebiscycie serwisu granice.pl.

W lutym skończył kolejną powieść, którą sam określa jako współczesną wersję mitu o Orfeuszu i Eurydyce, historię o dojrzewaniu, godzeniu się z wyrokami losu i radzeniu sobie ze stratą.

Książki autora

Andrzej H. Wojaczek, Wrzeciono Boga. Kłosy

Okładka książki Andrzej H. Wojaczek, Wrzeciono Boga. KłosyJesień 1915 roku. W Europie szaleje wielka wojna, ale do Brzozowa – niewielkiej wioski na Górnym Śląsku – szczęśliwie docierają tylko jej odległe echa. Trzynastoletni Teofil Kłosek zakrada się do okien mieszkania kierownika pruskiej szkoły, stając się świadkiem sceny będącej początkiem serii dramatycznych wypadków. Ludzkie dramaty i tragiczne wybory, a w ich tle codzienne życie – szkolne perypetie, romantyczne zauroczenia, bolesne rozstania, pałacowe intrygi… I owiana grozą śląskich bajań zagadka kryminalna, która tasuje szeregi serdecznych przyjaciół i zaprzysięgłych wrogów. Na wszystkim kładzie się cień mrocznej tajemnicy sięgającej czasów powstania styczniowego. Fabuła Kłosów toczy się w czasach, kiedy w sercach Polaków odżywają narodowowyzwoleńcze idee. Kulturowo-społeczne uprzedzenia stają się zarzewiem międzypokoleniowego konfliktu, który rozbije rodzinę Kłosków i poruszy wiejską społeczność.