Bartosz Węglarczyk

Bartosz Węglarczyk jest dziennikarzem Onetu. Dziennikarstwem zajmuje się od trzydziestu pięciu lat, z czego pierwsze dwadzieścia trzy lata spędził w „Gazecie Wyborczej”. Był korespondentem tej gazety w Moskwie, Brukseli i Waszyngtonie. Przez osiem lat razem z Kingą Rusin prowadził „Dzień Dobry TVN”. Jest laureatem Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Kazimierza Dziewanowskiego.

Bartosz Węglarczyk, Jonny Daniels - „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Żydach, ale za bardzo baliście się zapytać”

okladka WSZYSTKO CO CHCIALBYS WIEDZIEC fBartosz Węglarczyk: Z Jonnym spotkaliśmy się kilka lat temu w Warszawie. Zaprzyjaźniliśmy się. Bez przerwy rozmawiamy o wszystkim: o dziewczynach, o jedzeniu, o psach i naprawdę sporo o Donaldzie Trumpie. Zwykle zgadzamy się ze sobą, chociaż nie zawsze. Czasami się kłócimy, zwłaszcza jeżeli chodzi o politykę.

Obaj mocno wierzymy, że rozmowa jest najważniejsza. Niekoniecznie musimy się zgadzać. Ludzie boją się nieznanego. Im lepiej kogoś poznamy, tym większa jest szansa na to, że nie będziemy danego człowieka traktować jako zagrożenia. Ignorancja niszczy świat. Ta książka jest naszą próbą, by go uratować, a przynajmniej małą jego cząstkę.

Obiecaliśmy sobie, że będziemy szczerzy. Jonny odpowiada na wszystkie oczywiste, dziwne i skandaliczne pytania na temat Żydów. Z wielu z nich obaj się śmiejemy. Wiemy, że ludzie czasami boją się pytać o pewne sprawy, dlatego postanowiliśmy sami zadać wszystkie mądre i głupie pytania w waszym imieniu. Zebraliśmy je, ułożyliśmy w listę i zaczęliśmy po kolei na nie odpowiadać. Bez żadnych uników.

Nie zamierzamy reprezentować nikogo poza nami. To jest szczera prawda, nasza szczera prawda, ale nie musi to być wasza prawda.

Dopóki komunikujemy się ze sobą, świat ma szansę stać się nieco lepszym miejscem do życia.

Rozmowa zaczyna się tak:

Bartosz Węglarczyk: – Zacznijmy od łatwego pytania, na które powinieneś bez problemu odpowiedzieć.

Jonny Daniels: – Tak?

BW – Dlaczego Żydzi nienawidzą Polaków?

JD – „Nienawidzą” to mocne słowo. Jest wiele złości i obwiniania, ale w pewnym stopniu… tak, to prawda. To znaczy…

A potem jest jeszcze mocniej i ciekawiej…

Jonny Daniels urodził się w Londynie. Wyemigrował do Izraela w wieku osiemnastu lat. Po służbie w armii izraelskiej pracował w Knesecie, izraelskim parlamencie. W 2014 roku założył fundację From The Depths, która koncentruje się na upamiętnianiu Holokaustu, wspieraniu ocalałych z Holokaustu i Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Gazeta „Algemeiner” uznała go za jednego ze stu najbardziej wpływowych Żydów na świecie.