Borys Tynka

Jestem certyfikowanym przewodnikiem po Odessie, odeskich katakumbach, Kijowie i czarnobylskiej strefie wykluczenia. Należę do Stowarzyszenia Przewodników Ukraińskich. 30 października 2020 roku, zostałem wyznaczony przez specjalną komisję Departamentu Kultury i Turystyki Odessy na symboliczne stanowisko Ambasadora Odessy w Polsce. Jest to oczywiście honorowy tytuł, wiąże się on jednak z promocją miasta w Polsce, na czym nie ukrywam, bardzo mi zależy.

Prelekcje, w których uczestniczyłem wcześniej miały format typowego slajdowiska, które było w pewnym sensie zaproszeniem do przyszłego odwiedzenia Odessy, odeskich katakumb, Kijowa czy też zamkniętej czarnobylskiej strefy wykluczenia. Podczas slajdowisk dzieliłem się swoją wiedzą z nimi związaną.

Podczas spotkań autorskich chciałbym Państwu i czytelnikom opowiedzieć o swoich książkach oraz o ostatnich miesiącach spędzonych w Odessie, a także podzielić się wiedzą na temat miasta. W Odessie przebywałem od 23.02. Przez kolejne trzy miesiące zajmowałem się na miejscu organizacją pomocy humanitarnej z Polski, apelowałem również o nią występując w polskich mediach. Odessa przez te kilka ostatnich miesięcy była miastem szczególnym. Nie była bombardowana tak jak inne ukraińskie miasta, dzięki czemu byliśmy w stanie pomagać mieszkańcom miejscowości w obwodzie odeskim i nikołajewskim. Miasto znajdowało się w ciągłym zagrożeniu związanym z ewentualnym wysadzeniem rosyjskiego desantu, na ulicach były widoczne barykady, jeże przeciwczołgowe oraz wojskowe patrole. Alarmy przeciwlotnicze było słychać zarówno w dzień, jak i w nocy.

Posiadam tysiące zdjęć z tego okresu. Myślę, że tego typu spotkanie stanowiłoby również doskonałą okazję, aby apelować o kontynuację pomocy dla Ukrainy. W przypadku Odessy pomoc humanitarna docierała z Polski na granicę rumuńsko – ukraińską na przeprawę promową Isaccea – Orłowka. Dzięki współpracy z gubernatorem wojennym obwodu odeskiego stworzyć tzw. zielony korytarz, przez który samochody z Polski były przepuszczane przez rumuńskich pograniczników w pierwszej kolejności, na podstawie tablic rejestracyjnych. Następnie były one przepuszczane przez ukraińskich pograniczników do neutralnej strefy, gdzie przeładowywaliśmy towar. Po zakończeniu przeładunku polscy kierowcy bezpiecznie wracali na stronę rumuńską, natomiast ja wspólnie z odeskimi wolontariuszami do Odessy, gdzie przekazywaliśmy odebrane rzeczy żołnierzom armii ukraińskiej oraz punktom wolontariackim.

 

Borys Tynka jest autorem następujących książek:

  • 2020 „Przewodnik po Odessie” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język ukraiński;
  • 2020 „Przewodnik po Kijowie” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język polski;
  • 2020 „Przewodnik po Kijowie” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język ukraiński;
  • 2020 „Przewodnik po Czarnobylu” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język polski;
  • 2020 „Przewodnik po Czarnobylu” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język ukraiński;
  • 2020 „Przewodnik po Ukrainie Zachodniej” - wydawnictwo Pascal(Polska) – ze względu na Covid – 19 wydanie książki zostało chwilowo wstrzymane;
  • 2020 „Prypeć, Czarnobyl i czarnobylska strefa wykluczenia" - wydawnictwo Bezdroża(Polska) – ze względu na Covid – 19 wydanie książki zostało chwilowo wstrzymane;
  • 2020 „Kijów i Czarnobyl” - wydawnictwo Pascal(Polska);
  • 2020 „Lwów” - wydawnictwo Pascal(Polska) – udział w aktualizacji przewodnika;
  • 2020 „Spacerownik zakopiański” – wydawnictwo CM(Polska) - w trakcie realizacji;
  • 2019 „Przewodnik po Odessie” - wydawnictwo Folio(Ukraina) – język polski;

Wywiady: