Ewa Nowak

Polska pisarka, pedagog terapeuta, publicystka. Urodzona w 1966 roku w Warszawie, wychowała się na warszawskim Powiślu.Pochodzi z rodziny nauczycielskiej. Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiki Specjalnej (obecnie Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie). Współpracuje z pismami „Cogito”, „Sens”.

W 2002 roku ukazała się jej pierwsza powieść Wszystko, tylko nie mięta. Obecnie na rynku dostępnych jest siedemdziesiąt tytułów. Misja Ewy Nowak polega na stawianiu pytań i pozwalaniu bohaterem odpowiadać na nie po swojemu. Jej twórczość wyróżnia się głębią psychologiczną i wielowymiarowością postaci, również tych drugoplanowych. Akcja książek Ewy Nowak rozgrywa się w czasach jej współczesnych, jednak w obszarze zainteresowań pisarki znajdują się raczej problemy uniwersalne, właściwe ludziom w każdych czasach. Tematy, którymi zajmuje się autorka, to trudne wybory, pokonywanie własnych słabości, konieczność świadomego podejmowania walki o to, na czym człowiekowi najbardziej zależy, naturalne trudności w odróżnieniu dobra i zła, konsekwencje krótkowzroczności i bezmyślności, uwikłanie w niejednoznaczne sytuacje rodzinne, słabość psychiczna lub kalectwo ciała. Wszystkie te tematy autorka pokazuje na konkretnych, przejrzystych przykładach, pochylając się nad każdym z nich z pietyzmem i zaangażowaniem. Jednocześnie czytelnik czuje, że pisarka daje swoim bohaterom całkowitą wolność postępowania.

Jednym z ważniejszych tematów, z jakimi zmierzyła się Ewa Nowak, jest temat miłości dzieci, niepodjęty do tej pory w literaturze polskiej. Za książkę Pajączek na rowerze otrzymała wyróżnienie w I Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej. Inny ważny, podjęty przez autorkę temat to zagadnienie przemocy psychicznej w związku młodzieżowym. W 2009 roku powieść Bardzo biała wrona otrzymała tytuł Książki Roku Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych Polskiej Sekcji IBBY w kategorii literatura młodzieżowa. Powieść ta rzuca nowe światło na zagadnienie obrony przed przemocą i stawia pytanie, czy konieczność przeciwstawienia się agresorowi, propagowana przez współczesną myśl psychologiczną, na pewno jest wyborem dobrym. Również tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY (2020) otrzymała powieść Orkan Depresja traktująca o depresji wśród nastolatków. Ta ostatnia powieść trafiła również na listę Białych Kruków (White Ravens) Międzynarodowej Biblioteki Młodzieżowej (niem. Internationale Jugendbibliothek, IJB).