Robert Janowski

Wszystko zaczęło się od „Kompotu,  pierwszego polskiego rock-musicalu, do którego 22-letni Robert Janowski skomponował muzykę do tekstów Jonasza Kofty, a także wcielił  się w postać głównego bohatera – Love. Równolegle Janowski zaprezentował się jako lider zespołów rockowych: Sekcji Z, Oddziału Zamkniętego czy ZOO.

Przełomem w karierze Janowskiego była główna rola w kultowym dziś musicalu „Metro”, z którym artysta wystąpił również na Broadwayu. „Metro” zapoczątkowało współpracę z tandemem Józefowicz – Stokłosa, co zaowocowało udziałem w ich produkcjach wystawianych na scenie warszawskiego teatru Buffo. Musicale stały się domeną Janowskiego. Zagrał m.in. W „Sztukmistrzu z Lublina”, „West Side Story”,Cyrano”. Ma na swoim koncie także wiele ról dramatycznych np. Rosenkranca W „Hamlecie” wystawianym w Teatrze Dramatycznym, czy Lucyfera w reżyserowanych przez Michaela Hacketta „Upadłych Aniołach”. Janowskim zainteresowali się także reżyserzy filmowi. Szeroka publiczność miała okazję zobaczyć go w „Porze na czarownice” i „Białym i czarnym” Piotra Łazarkiewicza, „Nocnym Graffitti” Macieja Dutkiewicza. Można go było oglądać w „Na Dobre i na Złe” przez 3 sezony,czy w kolejnym serialu  telewizyjnym „Na Wspólnej”.

Przez 21 lat Robert Janowski prowadził teleturniej muzyczny „Jaka To Melodia?, który bił rekordy oglądalności w polskiej telewizji. Jest zdobywcą 5 nagród Wiktora za osobowość telewizyjną i  laureatem 4 Telekamer, w tym złotej Telekamery plebiscytu Tele Tygodnia. Jednak jak mówi sam artysta, najważniejsze są dla niego jego solowe płyty i koncerty, na których może śpiewać autorskie piosenki.

W 1994 r. triumfował na liście plebiscytu Muzycznej Jedynki, gdzie jego piosenka „Mury Jerycha” utrzymywała się na 1 miejscu przez 8 miesięcy. W roku następnym kolejny sukces piosenki „W Nas i Wokół Nas”, która przez 9 miesięcy wygrywała w tymże plebiscycie. Ukoronowaniem sukcesów tych piosenek stał się pierwsza solowa płyta „Co mogę dać”, oraz zajęcie 1 miejsca w plebiscycie pism muzycznych jako wokalista roku. W 1996 r. Robert Janowski nagrał drugą solową płytę pt.: „Powietrze” w nagraniu płyty wzięli udział znani i cenieni polscy muzycy (Michał Urbaniak, bracia Pospieszalscy). Kolejna płyta „Nieważkość”, „krążek przeznaczony dla ludzi noszących głowę w chmurach” (ONET.PL). wydana została w 2001 r.

W 2004 r. artysta rozpoczął stałą współpracę z młodymi muzykami, tworząc zespół JANOWSKI PROJEKT. W 2008 roku ukazał się dwupłytowy album pt. „Skrzydła”, zawierający także unikalne nagrania artysty pochodzące ze ścieżek filmowych, spektakli teatralnych, a w lutym 2009 wreszcie wydano długo oczekiwany krążek: „SONG.PL”, z największymi przebojami lat 20 i 30-tych minionego stulecia. Płyta szybko stała się Platynowym krążkiem. Kontynuacją takiego brzmienia była płyta „Osiemdziesiąte.PL” zawierająca największe przeboje lat 80’tych (Jolka Jolka, Ale wkoło jest Wesoło, Nasze Randez Vous...) też z akopaniamentem orkiesrty Symfonicznej, jako swoisty hołd dla ważnych czasów dla polskiej muzyki rozrywkowej. Płyta nagrana z rozmachem, z udziałem orkiestry symfonicznej i najlepszymi polskimi muzykami:Najpiękniejsze Melodie” wyd. 2019. Piosenki z lat XX i XXX ubiegłego stulecia również z udziałem Orkiesty Symfonicznej.

Robert Janowski jest również autorem 4 autorskich tomików poezji: "Lustra" wyd.I – 1993r, wydanie II – 2002r., "GŁOSY" – wyd.I 1999, wydanie II – 2002r., "NOCE" – wyd.I – 2001r,, "PRAGNIENIA" – wyd.I – 2004r., "ANIOŁY" – wyd.I przez MTJ w 2011r. oraz kilku książek "Mądrość z natury" – Wyd: MiniDream. 2012r., Muzyka Mojego Życia: Wyd. Agora 2016r., "Przypadki" Wyd. ZNAK 2016r., "Wielcy Muzycy" Wyd: Dwukropek 2020r oraz płyta CD: Robert Janowski Acoustic - LIVE//2023