Wioletta Sawicka

Wioletta Sawicka urodziła się w Lidzbarku Warmińskim. Z wykształcenia jest pedagogiem, z zawodu dziennikarką oraz autorką powieści obyczajowych i historycznych. Mieszka oraz tworzy na Warmii i Mazurach, gdzie osadza akcję części swoich książek, popularyzując historię tego barwnego kulturowo regionu.

Zadebiutowała w 2014 roku powieścią o miłości i trudnych życiowych wyborach „Wyjdziesz za mnie, kotku?”. Przyjęty ciepło debitu skutkował kontynuacją losów bohaterów w „Będzie dobrze, kotku” i „Jeśli się odnajdziemy, kotku”, czyli potocznie zwaną przez czytelników „kocią sagą”. W kolejnych latach ukazały się inne powieści obyczajowe autorki: „Dzień cudu”, „Wyspy szczęśliwe”, „Czas próby” oraz „Piękna miłość”.

W 2020 roku Wioletta Sawicka wydała powieść historyczną „Oleńka. Panienka z Białego Dworu”, której akcja rozpoczną się w 1913 roku na Wileńszczyźnie. Jest to pierwszy tom z bestsellerowego cyku „Wiek miłości, wiek nienawiści”, przedstawiający dzieje polskiej rodziny ziemiańskiej z Wileńszczyzny, na tle dramatycznej historii Kresów w XX wieku.

Kolejne tomy serii to: „Franka. W obcym domu”, „Maria. Dziewczyna z kwiatem we włosach”, „Anna. Gorzki smak miodu” oraz „Viktoria. Miłość zza żelaznej kurtyny”.

Saga, inspirowana losami wileńskiej rodziny autorki, opowiada o niezłomnych kobietach, które w czasach wzniosłych spraw i wielkiej historii, musiały sobie radzić z trudną codziennością. Niejako kontynuacją tej sagi jest czterotomowa seria „Opowieść warmińska” o losach rodziny Langerów, polskich Warmiaków. Akcja rozpoczyna się w czasach, kiedy o polskości Warmii, Mazur i Powiśla, miał zdecydować plebiscyt. Seria także okazała się bestsellerem. Ukazały się trzy tomy tej emocjonalnej opowieści: „Klątwa Langerów”, „Ocali nas miłość” i „Nasze drzewa są jeszcze młode”. Tom czwarty w przygotowaniu.

Wioletta Sawicka jest też autorką nagradzanego w konkursach ogólnopolskich reportażu historycznego o sierotach wschodniopruskich pt. „Wilcze dzieci”.

Powieści Wioletty Sawickiej, prócz tego, że dostarczają czytelnikom wiele emocji, są dobrze udokumentowane faktograficznie, z licznymi odniesieniami do języka oraz kultury Warmii i Mazur, a także do wojennej i powojennej historii tego regionu. Wszystkie ukazały się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Wioletta Sawicka z wykształcenia jest pedagogiem, ale z zawodu dziennikarką, głównie radiową. Przez piętnaście lat była związana z Polskim Radiem Olsztyn. Pisała też reportaże historyczne do Gazety Olsztyńskiej. Jej pasją są książki, natura, wyprawy rowerowe, Bieszczady, Warmia oraz historia. To właśnie dobrze ukazane tło historyczne, na którym toczy się akcja powieści oraz emocje w nich występujące, są znakiem rozpoznawczym powieści tej autorki, której hasło wydawnicze brzmi „Książki pisane sercem”.