Twórcy biura Citart

Anna Seniuk

Aktorka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Tuż po dyplomie, otrzymała etat w Starym Teatrze, gdzie w latach 1964-1970 zagrała wiele ważnych w jej dorobku ról, które oprócz satysfakcji artystycznej przyniosły jej tytuł "Ulubionej Aktorki Krakowa".

W kolejnych latach, występowała w teatrach warszawskich: Teatrze Ateneum, Teatrze Powszechnym oraz Teatrze Polskim. Obecnie związana jest z Teatrem Narodowym w Warszawie. Anna Seniuk zagrała w wielu filmach, które na stałe wpisały się do arcydzieł polskiej klasyki filmowej, m.in.: Lalka, Europa, Europa, Bilet powrotny, Panny z Wilka, Konopielka a także w serialach telewizyjnych: Czarne chmury, Czterdziestolatek, Egzamin z życia. Anna Seniuk jest laureatką prestiżowych nagród aktorskich, w tym dwukrotnie nagrody Złoty Ekran. Ponadto, za rolę w spektaklu telewizyjnym „Moralność pani Dulskiej” otrzymała nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza. Artystka, poza działalnością sceniczną ma na swoim koncie również dokonania reżyserskie. W Teatrze Polskiego Radia wyreżyserowała opery radiowe z muzyką Macieja Małeckiego, w tym: Balladynę wg. Juliusza Słowackiego, Nie-Boską Symfonię na motywach utworu Zygmunta Krasińskiego, oraz bajkę muzyczną Pchła Szachrajka Jana Brzechwy. Za kreacje w Teatrze Polskiego Radia oraz reżyserię wspomnianych spektakli radiowych Anna Seniuk została uhonorowana nagrodami Wielki Splendor oraz Złoty Mikrofon.

W roku 2007 Anna Seniuk otrzymała Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru oraz Złoty Medal Zasłużony Kulturze ‘Gloria Artis’. Artystka została również odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2011 r.), Wielką Nagrodą Festiwalu „Dwa Tatry-Sopot 2012” za całokształt twórczości oraz nagrodą Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce Ignacy Paderewski Arts and Music Medal za wieloletnią pracę aktorską i reżyserską w 2013 roku. Anna Seniuk jest profesorem Akademii Teatralnej w Warszawie.

Chcesz zorganizować spotkanie z autorem ? Skontaktuj się